Mr. J. A. JONKMAN -f ^fuweiierólxuió 't Carillon POEKOEL TEROES POT ln Den Haag is op 84-jarige leeftijd overleden Mr. J. A. Jonkman, de laatste voorzitter van de Volksraad voor Ne- derlands-lndië, minister van Overzee se Gebiedsdelen in het eerste volgens de regelen der constitutie optredende na-oorlogse kabinet, vervolgens lid en later voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Een veelbewogen leven dus, gewijd aan het algemeen belang. In het in 1971 verschenen eer ste deel van zijn memoires, onder de titel "Het oude Nederlands-lndië" kan men de geschiedenis lezen van zijn Indische carrière, die begon bij de rechterlijke macht en wel bij het O- penbaar Ministerie; het tweede deel, waarnaar velen reikhalzend uitzagen, zou de geschiedenis van zijn leven na zijn vertrek uit het Jappenkamp be vatten. Reikhalzend uitzagen en nog uitzien, want wie belangstellen in de geschiedenis zijn benieuwd naar het geen de radicaal Jonkman, eenmaal aangekomen ter plaatse waar hij we zenlijk invloed kon uitoefenen, namelijk op het Plein, heeft ondernomen ter verwezenlijking van zijn idealen. Als voorzitter van de Volksraad had hij zich moeten bepalen tot het uiten van wensen en verlangens - als minister had hij de kans zichzelf en zijn denk beelden op een heel wat hoger plan en met veel groter kracht te manifes teren. In Indië ontpopte hij zich als een Stuwman, als minister faalde hij, naar alle uiterlijke feiten te oordelen. Zijn apologie moet de verklaring bren gen van dit falen, althans daartoe bij dragen. Dit tweede deel van zijn me moires is vrijwel - of misschien wel volledig - voltooid en zal, naar ik hoop, dan toch nog wel het licht zien, al zal hij de verschijning niet meer bijwonen. Jonkman had, alvorens zijn politieke carrière begon, zich in Indië reeds zekere reputatie verworven door zijn optreden in de zaak-Margadent, de bestuursambtenaar die naar zijn me ning ten onrechte terzake van ver duistering was veroordeeld - een op zienbarende kwestie, die de ouderen onder ons zich nog wel zullen herinne ren. Zijn politieke sympathiën bleken door zijn aansluiting bij de Stuw-groep en zijn optreden als lid van de Volks raad. Ondanks deze duidelijke stel- lingname benoemde de regering hem tot voorzitter, en 'n bekwaam voorzit ter was hij ongetwijfeld. Want behalve van progressieve denkbeelden was Jonkman ook een man van recht en orde, al bracht hij op zeker ogenblik de landvoogd Van Starkenborgh door sommige van zijn uitspraken tot de vraag aan één zijner medewerkers: "Weet u, wat die man bezielt!?". Jonkman bleef op zijn post, werd met grote schade aan zijn gezondheid ge ïnterneerd na de Japanse inval, maar herstelde en was de aangewezen kan didaat van de socialisten voor de functie van minister als opvolger van Logeman. Ook hij heeft, ik zei het reeds, gefaald een oplossing te vin den voor het conflict in tropisch Ne derland. Dit te constateren betekent nauwelijks kritiek. Hij had het nog moeilijker dan Van Mook, want terwijl de rechtlijnig denkende en handelende luit.-GG maar zijdelings te maken had met het Nederlandse politiek geschar rel stond Jonkman er midden in. Ove rigens werd de situatie nog gecompli ceerd door het feit, dat deze beide Stuw-aanhangers van weleer elkander niet lagen. Na het vertrek van Logeman geen amice-briefjes meer tussen Batavia en Den Haag. Dat was ook niet te ver wonderen: Jonkman zag er bepaald niet tegenop in het middelpunt van het spotlicht te staan, Van Mook bleef altijd de "Indische jongen", wat in zichzelf teruggetrokken, wars van ce remonieel en plichtplegingen, wat schuw en verlegen haast. Wederom heeft dus een der acteurs in het drama van het na-oorlogse con flict het toneel verlaten. Men zal zich zijner blijven herinneren als een vol komen integre, sterk overtuigde - of zoals men tegenwoordig zegt: Gemo tiveerde - figuur, die evenmin als zijn medespelers het onmogelijke kon ver richten. JHR. BIJ EEN DOODSBERICHT In het Fatmawati-ziekenhuis in Jakarta is overleden de heer F. Joel. Hij is 75 jaar geworden. Men zal zich afvragen, welke overwegingen er ons toe brach ten, van zijn dood melding te maken - want deze Joël was toch niet zo'n belangrijke figuur? Neen, dat was hij inderdaad niet. Dat wij zijn verschei den hier vermelden is, omdat hij een van die tragische gevallen is van In dische Nederlanders, die tussen de wal en het schip gevallen zijn. Zijn broer, H. F. Joël, genoot als Indisch journalist grote bekendheid; hij is eni ge jaren geleden in Nederland over leden. F. Joël, ook betrokken bij het krantenvak - hij was jaren corrector bij het Bataviaasch Nieuwsblad, ver koos na de souvereiniteitsoverdracht in Indonesië te blijven. Hij werd warga negara. Hij kwam echter in Indonesië niet meer aan de slag en verpauperde langzaam. De dood moet voor hem een verlossing zijn geweest. Wij heb ben hem, uit de Bruine Bus, jaren lang een zakcentje kunnen sturen, maar wat was dat meer dan een drup pel op een gloeiende plaat? Zijn over lijdensbericht voerde echter onze ge dachten opnieuw terug naar de hoge nood van zovelen in Indonesië, die van het land niet scheiden konden maarer ook niet meer kunnen leven. J.H.R. Ons reservefonds voor moeilijke da gen! Tong-Tong wil geen subsidie. Het wil voortbestaan alleen als U dat wilt. Met uw steun poekoeien wij teroes! giro 6685 t.n.v. Ind. Tijdschrift Tong Tong. Thomsonlaan 108 - Den Haag - Telefoon 070-45 11 45 SPECIALISTEN IN INDISCHE SIERADEN. Aanbieding Briljanten Sieraden: Markiesring 22 krt. goud met briljanten 0.59 crt. f 895,nu f 695, Markiesring 22 krt. goud met briljanten 1.17 crt. f 2250,nu 1950, Markiesring 22 krt. goud met briljanten 0.91 crt. f 1850,nu f 1600, Markiesring 22 krt. goud met briljanten 0.72 crt. f 1250,nu f 975, Oorknoppen 22 krt. goud met briljanten 0.70 crt f 1450,nu 1175, Oorknoppen 22 krt. goud met briljanten 0.46 crt. 975,nu 750, Oorknoppen 22 krt. goud met briljanten 0.17 crt. 495,nu 398, Losse Edelstenen: Rookkwarts Sterrobijnen uitzoeken Sterrobijnen Amethyst Jade f 65,- f 40,— 15, 75, 65, 125,— 10, 40, 35, 90,— Maansteen Stersaffier Black Star Bloedkoraal Synthetisch Robijn f 15,— 750,— f 15,- f 75,- 30,nu f 10,— 595,— 10,— 40 10,— Sebelah Wij hebben steeds een grote sortering Briljanten armbanden, Rotan-Tali en slangarmbanden in voorraad. Geopend van dinsdag tot en met zaterdag. Koopavond donderdag van 19.00 - 21.00 uur. 8

Tong Tong | 1976 | | pagina 8