- ïïüX Het wapen der Militaire Luchtvaart KNIL Een Roemrucht Wapen (IX) OOST JAVA K tori? - '1- Op 3-2-1942 vonden de eerste grote luchtaanvallen op Soerabaja en omstreken en op de vliegvelden Maospati en Singosari plaats. Drie groepen van 27 bom menwerpers begeleid door vier groepen van 12 jagers stegen op van Kendari en Balikpapan en vielen Oost Java aan als inleiding voor de geplande landing. In het totaal ongeveer 130 vliegtuigen. Van Maospati steeg op 1 VLG IV (in een vorig artikel beschreven tijdens de verdediging van Sumatra), voorzien van Curtiss Hawk jagers olv. de Kapt. van der Poel. Hij leidde zijn afdeling van 8 jagers, die gevlogen werden door 1e Lt. Boxman, de Vdg's Van der Does de Bije en Dröge, Sgt-Maj. Boon stoppel en de Sgt's Kok, 'Mulder (van Ipoh) en de Wilde. Boven Soerabaja ontstond een hevig luchtgevecht. Hier- Anemaet landt nadat hij zijn afdeling in het gevecht heeft geleid met het minimum aan brandstof op Perak maar verliest zijn machine doordat hij tij dens de landing in een bomkrater is terecht gekomen; Bedet "claimed" minstens 1 Japanner toen hij midden in een groep Japanners terecht kwam en als een duivel tekeer ging met zijn jager. Het rapport over Bedet luidt vervolgens: krijgt een 2cm gra- aan deden ook mee 12 Curtiss Inter ceptors van 2 VLG IV olv. de 1e Lt. Anemaet. In zijn afdeling vlogen mee: de 1e Lt. Bedet, de 2e Lt. Kingma, de Vdg's Hamming, Dekker, Brouwer (Ambon patrouille), en Hogenes, en de Sgt's Halberstadt, van Balen, Haye, Beerling en Dejalle. Aan beide zijden wordt verlies gele den. De Japanners verliezen meer vliegtuigen dan door de ML en ge allieerde strijdkrachten worden ge- claimed. Ongeveer 22 vliegtuigen ko men niet terug op hun thuisbasis. Maar ook wij lijden verliezen. Van der Poel wordt in het luchtgevecht neer geschoten nadat hij enkele Japanners heeft geraakt. Hij weet zijn vliegtuig ondanks zijn verwondingen per para chute te verlaten maar komt in de ge zwollen Madioenrivier terecht en ver drinkt jammerlijk; van Balen, Halber stadt, Hogenes en van der Does de Bije sneuvelen in het luchtgevecht; Kok en Mulder (van Ipoh) moeten een noodlanding maken met hun vliegtui gen, die in brand waren geschoten; Dröge verlaat na een hevig gevecht zijn vliegtuig per parachute en komt met een gebroken been in het hospi taal terecht; Boxman, Boonstoppel en de Wilde landen veilig op Maospati; naatschot recht van voren door de voorruit - granaat explodeert in cock pit en Bedet krijgt een granaatscherf door zijn borst en andere door zijn arm - weet zich nog los te werken van de vijand en Perak te bereiken - landt - klimt uit zijn toestel en valt bewusteloos op 10 meter van zijn kist neer-Japanse Navy-O's mitraille ren het veld - afdelingsdokter en mon teur snellen het veld op en slepen Bedet tijdens het mitrailleren in een schuilloopgraafOnbevestigde verhalen zeggen dat Bedet tijdens het wegslepen heeft gemompeld: "Geef me een borrel Kingma schiet 2 Japanse jagers neer in het luchtgevecht, wil terug keren naar de thuisbasis - ziet Japanners onder hem - duikt erop af, maar wordt zelf gepakt en in brand geschoten - redt zich per parachute en wordt met zware brandwonden in een hospitaal opgenomen. Brouwer moet een noodlanding maken op Madoera na zich flink verweerd te hebben - Dekker kan na het gevecht zijn afdeling niet terugvinden maar vindt toch een groep en sluit zich van achteren aan totdat hij plots "rode ballen" ziet - hij schiet en raakt - maar wordt ook beschoten en moet een Kapt. vlg. M. W. van der Poel noodlanding maken op Madoera. Haye en Beerling draaien een noodlanding met hun aan flarden geschoten kisten op Ngoro. Op 5-2-1942 komt de tweede grote Ja panse aanval op Oost Java. 1 VLG IV stijgt vanaf Maospati op met de 2 laatste Curtiss Hawk, gevlogen door Vdg. Beukman en Sgt. Hermans. Van Perak stijgt 2 VLG IV op met 4 Curtiss Interceptors gevlogen door de 1e Lt. Anemaet, de Vdg's Hamming en van der Vossen, en de Sgt. Beerling. Ook op deze dag ontstaat een verbitterd en hevig luchtgevecht - maar ditmaal zijn wij verre in de minderheid - toch lijden de Japanners verliezen. Helaas sneu velt Beukman, moet Hermans met zijn kapot geschoten jager een buiklanding maken en moet van der Vossen een noodlanding draaien ergens aan de zuidkust van Java. En nu wordt het gebrek aan materieel zeer sterk gevoeld. Er zijn geen bruik bare Curtiss Hawk's meer over en van de Interceptors zijn er nog maar vier over. Het Commando besluit de res tanten van 1 en 2 VLG IV over te hevelen naar Bandoeng en ter beschik king te stellen van de verdediging van de Bandoengse hoogvlakte. De vier In terceptors worden door de 1e Lt. Boxman, de Vdg. Dekker en de Sgt's Haye en Roumimper overgevlogen naar Bandoeng en zij landen op de Boeabatoe-strip achter Bandoeng. Een aantal vliegers olv. de 1e Lt. Anemaet vertrok op 10-2-42 naar Tjililitan voor een omscholing op de daar gearriveerde Engelse jachtvlieg tuigen: de Hawker Hurricane (ook ge vlogen tijdens dë Battle of Britain). Na een korte lesperiode naar Kalidjati voor verdere training. Op 21-2 tot en met 25-2 hebben de Hurricanes ge vochten tegen de Japanners. Deze groep bestond uit de Cdt. de 1e Lt. Anemaet en de Ltn's Bruinier, (later naar 3 VLG V) Marinus, de Vdg's Hamming en van der Vosse, S. M. Boonstoppel en de Sgt's de Wilde, Beerling, Dejalle, Kok, Mulder, Jacobs en Hermans. Op 26-2-42 werd deze Patrouille Curtiss Interceptor jagers. 12

Tong Tong | 1976 | | pagina 12