West Java groep overgeplaatst naar Ngoro en te- samen met nog zes Brewsters die ge vlogen werden door de 1e Lt. de Haas en Simons, de Vdg's Vonck en Wink en de Sgt's van Haarlem en Bruggink kregen ze de opdracht de Japanse landingsvloot aan de Noordkust van Oost Java te mitrailleren. Op 1-3-42 werd-de aanval ingezet. Met de zon in de rug viel alles wat vliegen kon inclusief Amerikaanse vliegtuigen de Japanners op het strand van Kragen en Toeban aan. De aanval was een verrassing en de vijand leed een ge voelig verlies. Een rapport spreekt van 2800 man verlies. Helaas werd het vliegveld Ngoro door een stom toeval ontdekt en niet lang daarna werd een aanval ingezet die vele vliegtuigen' vernietigde op de grond. Dit was het einde van de lucht- operaties in Oost Java. Vdg. VI. wnr. A. W. Hamming Het grote luchtoffensief van de Japan ners tegen West Java begon op 19-2- 1942. In de ochtend van deze dag ontstonden boven Batavia en Buiten zorg hevige luchtgevechten tussen vliegtuigen van het Japanse Derde Luchtleger, de 22e Luchtflottille en na 25-2 de First Air Fleet (carrier borne) en een handjevol ML jachtvliegers met verouderde vliegtuigen. Laten we zien hoe deze strijd zich heeft afgewikkeld. 3 VLG IV, opgericht op 10-1-42 te Tjililitan olv. de 1e Lt. de Vries en zijn vliegers ,1e Lt. Sleeuw, Vdg's Weijn- schenk en van Rijn en de Sgt's Voorn, Huys, Groot 't Hart, Berk en Rosier vlogen Brewster Buffalo's en werden ingezet voor convooibescherming. Driekwart van de vliegers waren net afgelesd. Enkele ongelukken en een vijandelijke aanval op Kemajoran en Tjililitan op 9-2-42 hebben zoveel vlieg tuigen gekost dat op 12-2-42 besloten werd deze afdeling op te heffen en de resterende vliegers en vliegtuigen te verdelen over de andere afdelingen. De Brewsters van 2 VLG V olv. de Kapt. van Helsdingen en op dat mo ment gestationeerd op Tjisaoek waren de enige die weerstand boden. Dit is beschreven in T.T. nr. 16 en 17 resp. 1-3-1976 en 15-3-1976. In de middag van 19-2-1942 onderging Andir een luchtaanval. Op dit vlieg veld was gestationeerd de Afd. 3 VLG V Brewsters olv. de 1e Lt. Tideman. Vliegers bij deze afdeling waren de 1e Lt s Bruinier, Sleeuw en Tukker, de Vdg's Kürz, van Buureri en van Hoog- huizen en de Sgt's Adam, van Daalen, Bergamin, Compaan, van Kempen en Rosier, (sommigen afkomstig van de opgeheven 3 VLG IV). Velen onder hen waren nog niet geheel geoefend als jachtvlieger maar werden tussen de bedrijven door door Tideman en Bruinier getraind in het gevechtsvlie- gen. Op deze middag vielen de Japanners aan met 28 jagers en 9 bommenwer pers en hebben Tideman en zijn man nen deze proberen tegen te houden met 12 Brewsters. Tukker sneuvelt tijdens het gevecht, de Haas en van Daalen moeten zich redden per para chute en Piet Tideman zelf weet zijn aan flarden geschoten machine ge lukkig goed te landen op Andir. En kele treffers worden geboekt en som migen zien Japanners met rookpluimen wegvliegen. Op 20-2 en 21-2 wordt Kalidjati aan gevallen en stijgen de Hurricanes van de 1e Lt. Anemaet op, tesamen met een patrouille van Tideman om boven KD het luchtgevecht aan te gaan. Sgt. Adam ramt met zijn toestel een Ja panner uit de lucht, die daarop neer stortte. Hijzelf moet het vliegtuig ver laten per parachute. Compaan moet zijn vliegtuig verlaten per parachute en Simons maakt een noodlanding op Andir. Op 22-2 wordt Semplak gebombar deerd. Tideman komt te laat en ziet een aantal Engelse vliegtuigen op de grond in brand. Op 24-2 worden Andir, Kalidjati, Tjili litan en Tandjong Priok aangevallen. Brewsters van Andir en Interceptors vanaf de Boeabatoeweg worden ge alarmeerd en het luchtgevecht vindt plaats ten Noorden van Bandoeng. Tideman en Vonck schieten ieder een Japanner af maar Vdg. Dekker sneu velt. Op 25-2 wordt Kalidjati wederom aangevallen. De Hurricanes van Ane maet komen in actie, bijgestaan door de Brewsters van Tideman. Enkele Ja panners vallen dood neeer. Wij heb ben geen verliezen. Dan komt er voor West Java een korte pauze. De Japanners hebben hun han den vol met het beschermen en es corteren van hun invasievloot. De ML Hurricanes en een aantal Brewsters worden overgeplaatst naar Ngoro in Oost Java om aldaar steun te geven aan de terugtrekkende troepen. De Slag in de Java Zee wordt gestreden en verloren en het lot van Java is dan vastgesteld. Nog vele malen werden de Japanse landingsboten en troepen op de kust van West Java door Brewsters, Inter ceptors en Engelse vliegtuigen aange- Res. 1e Lt. VI. wnr. P. G. Tideman vallen. Het aantal sorties en door wie is niet bekend. Zeker is dat de 1e Lt. Tideman vele malen aan het hoofd van zijn patrouilles de oprukkende colon nes heeft bestookt. Nadat het 16e Japanse Leger vaste voet had gekregen in West Java wer den de jachtvliegtuigen van 2 VLG V van Tjisaoek naar Andir overgevlogen voor de verdediging van de Bandoeng- se hoogvlakte. En toen eenmaal Kali djati op 1-3-42 in vijandelijke handen was gekomen, werd de omgeving van Bandoeng het voornaamste doel van de Japanse luchtstrijdkrachten. Van 2 tot 7 maart werd de stelling Bandoeng dagelijks meerdere malen aangevallen. De Brewsters, afwisselend onder com mando van Kapt. van Rest, Kapt. van Helsdingen en de 1e Lt. Tideman wa ren constant in gevecht tegen de gro te overmacht. Van deze laatste dagen zijn slechts sporadisch enkele gege vens bekend. Men kan aannemen dat de vliegers dagelijks meerdere malen de lucht in gingen en vele Brewsters kwamen zwaar gehavend uit de strijd, maar verliezen aan vliegers werden niet geleden. Alleen de 1e Lt. Boxman moest zijn brandend vliegtuig, met zware brandwonden overdkt, per pa rachute verlaten. De luchtverdediging van Bandoeng liep op haar laatste benen. Het aantal vliegers overtrof de nog beschikbare Brewsters. Tenslotte vond de laatste vlucht van 4 Brewsters plaats op 7 maart 1942 om 03.00 uur 's middags. Luchtsteun werd gevraagd en ver kregen voor de troepen van Gen. Ma joor Pesman, de verdediger van de stelling Bandoeng. De vliegers waren: de Kapt. van Helsdingen, de 1e Lt. Deibei, de Vdg. Scheffer en de Sgt. Bruggink. (zie TT nr. 19 d.d. 15-4-1974) Met deze laatste vlucht - een daad omkranst met de kenmerken van moed, beleid en trouw - eindigt deze serie artikelen over de luchtoorlog boven Ned. Indië. De volgende serie artikelen geeft een historische be schrijving van de ML/KNIL, opererend vanaf Australië en Nieuw-Guinea. O. G. WARD 13

Tong Tong | 1976 | | pagina 13