Indonesisch nieuws WAISHA-FEEST OP DE BOROBUDUR "HOTEL SOETI" W© kregen een uitnodiging van een lid van de Theosofische Vereniging in Malang om het Waïsha feest bij de 1000 jarige tempel, onze beroemde Borobu- dur bij te wonen, want om 12 uur 's nachts, 10 mei 1931, bij volle maan, zou de Heere Buddha uit hemelse sfeer nederdalen en zijn trouwe volgelingen met Zijn Zegen doordrenken. YAYASAN PANGGILAN In juli 1975 is te Jakarta opgericht de Ya- yasan Panggilan" een stichting die inter kerkelijk en interdenominaal van aard is. Ze stelt zich ten doel, werkzaam te zijn op het gebied van godsdienst en zending onder alle lagen van de bevolking. Voor zitter is Ds. Soesilo Djojosoedarmo, oud- hoofdvlootpredikant van de Indonesische marine. Men stelt zich onder meer ten doel, onder de jeugd te werken door de stichting van onderwijsinrichtingen. De stichting ont fermt zich ook over families, die het niet breed hebben en maatschappelijk zwak staan. In de laatste drie weken van juni werden in samenwerking met de "Indone sia Lausanne Group" (onderdeel van het "Lausanne Committee on World Evangeli zation" in Wheaton College, thans het hoofdkwartier van alle zendingsactiviteiten van Dr. Billy Graham) en de "Indonesia Evangelical Fellowship" grote evangelisa tie samenkomsten georganiseerd in Ku- pang, Surabaya, en Jakarta die door vele duizenden werden bezocht. Het adres van de Yayasan Panggilan is: Jl. Kramat V/5, Jakarta. ALGEMENE ASSEMBLEE VAN DE RAAD VAN KERKEN IN INDONESIA Op 1 juli jl. werd in Salatiga door president Suharto persoonlijk de algemene Assem blee van de Raad van Kerken in Indonesia geopend. In zijn rede wees het staatshoofd op de onschatbare waarde van geestelijke en religieuze normen voor het staatkundig en maatschappelijke leven. "In ons land, zo zei de president, "neemt het godsdien stige leven een zeer belangrijke plaats in en leidt ons tot een- maatschappij die ge baseerd is op de sociale rechtvaardigheid van de Pancasila, onze staatsideologie". De Assemblee werd op 12 juli gesloten. LOGEREN IN BANDUNG? Natuurlijk in: Directie: N]. R. A. Soetljah. Moderne kamers, prima service, prettige sfeer! Alle kamers met EIGEN bad, toilet en stromend water. Enige kamers ook voorzien van WARM stromend water. Adres DIL. SUMATRA 54, BANDUNG. Tel. 51686. y j "Je moet Opa op z'n nuchtere maag geen vragen stellen over zijn backpay!" Natuurlijk wilden wij deze manifesta tie graag meemaken en ik beken ronduit, we waren erg nieuwsgierig. Met z'n vieren en de chauffeur togen we dus op weg van de s.f. "Toelan- gan" naar Djocja, alwaar we na een goede reis arriveerden bij 't Grand Hotel en er twee kamers voor één nacht logies bespraken. Djocja ruikt helemaal anders dan Oost-Java, de dichte geur van de sterk gekruide strootjes ruik je al ver voor je Djocja binnenrijdt, ook met de treinl De hotelhouder ried ons aan om reeds om 8 uur naar de Borobudur af te reizen om vooral niets te missen van de feestelijkheden. Na ons verfrist en van een zalige por tie nassie goedek genoten te hebben, een spécialité waar Djocja om be roemd is geworden, togen we met onze onvolprezen, onvermoeide chauf feur Min op weg: we genoten echt. Na ruim een uur ontwaarden we van verre reeds grote kampvuren op het terrein van de tempel en overal op de étages brandende flambouwen het geen een fantastisch schouwspel op leverde en onze harten in opwinding bracht. Natuurlijk bestond er toen nog geen electrische verlichting, doch dit levendige vlammenspel verhoogde de sfeer aanmerkelijk. Honderden mensen bevonden zich op het terrein en kleine eetkraampjes met hun kleine lampjes gaven 't geheel iets rameh-rameh-achtigs, zoals we zo vaak op de fabriek hadden meege maakt als er maalfeest was, andong- andongan. We volgden de gasten de hoge, trap pen van de tempel op, alles goed verlicht door flambouwen tot we het plateau bereikten waar de eredienst zou worden gehouden door een Budd- histische priester en zijn secondanten. Er lagen rozeblaadjes en bloempjes op de bodem en op de rand van de hoogste stoepa stonden massa's stop flessen, bowls en kommen met water, klaarblijkelijk om Buddha's zegen hierin te ontvangen en vast te houden. Dit gezegende heilige water zou ge nezende kracht bevatten. Eerbiedig volgden we dit alles om maar niets te missen, want zo wisten we toch, strakjes om 12 uur precies zou de Heere Buddha, Meester van Wijsheid, aangeroepen door de cere moniën uit zijn heilige sfeer neder dalen en dat wilden we voor geen geld missen. Het was buitengewoon, het was fantastisch, zo'n contact van een goddelijk figuur met ons, stoffelijke mensen, rauw en dirty. Wat een hemelhoge ontfermende lief de bewees deze Heilige aan ons, 't was ontzagwekkend! en voor ons ver stand niet te vatten gewoon. Om kwart voor twaalf werd ons ver zocht een broederkring te vormen om de hoogste stoepa heenstaande en onze rechterhand te geven aan onze broeder links en onze linkerhand aan onze broeder rechts. Zo vormden we een stevige ketting vol goodwill. De bedoeling was duidelijk, een hech te sympathieke ketting te vormen, wij waren de schakels van goedheid en liefde en hadden 't later zo door te geven over deze gehele wereld. De priester bad, er werd wierook ge brand, ik meen de bekende Adyar- stokjes, de geur steeg met alle ge beden op tot Buddha's Troon, en raakte de Heilige aan. Stof zendt geest opwaarts in afwach ting van het Anwoord, de afgesmeekte zegen: 't was liefelijk, serieus, als kin deren vol verwachting en vertrouwen wachtend op het Wonder, het Contact. Een lichte rilling voer me door de leden, ontroering? Zo stonden we doodstil in die volle maan-nacht op de top van de Boro budur tot we een blij geklingel hoor den van fijne belletjes en schelletjes, we werden gefeliciteerd, de handen gedrukt, omhelsd, iedereen was blij en verheugd. De zegen was nederge daald! op ieder van ons en ook nog ver in de omtrek. We bleven even na. "Voelde je die trilling? Je kunt 'm nu nog voelen aan de rand van de stoepa." Ik zette er mijn hand op, nee, ik voel de niets, ik was te grof zeer waar schijnlijk om die super-electronische trillingen te kunnen ontwaren. Langzaam gingen we de treden af tot we weer op de begane grond stonden. We reden terug naar Djocja, nog vol van alles wat we hadden gezien en gehoord. We hadden toch iets ervaren dat ik m'n leven lang niet zal vergeten en ik ben zo blij, dat onze duizendjarige Borobudur nu totaal 'gerestaureerd wordt, het wonderlijke kosmische monument dat ooit door simpele mensenhanden werd gewrocht: ge- inspireerd door Gods Geest kwam 't tot stand, een mensenleven op een stenen Bewijsen Getuigenis van aarde, begonnen in slijk en harde steen - eindigend in levende creatieve geestkracht. Wij Indischen zijn wel begenadigde creaturen Gods, wij konden ons vrije lijk ontplooien in ons prachtige ge boorteland, temidden van magnifieke bergen, bossen en meren en water vallen, geurige koffietuinen, vrolijke riettuinen en rubber- en theeplantages om ons heen om in te verwijlen. Ik heb me er alijd als in een paradijs gevoeld. DORIEN KAMPMEINERT-HUPPERTS 16

Tong Tong | 1976 | | pagina 16