Djember, zo'n gezellige stad TWEE WIJZEN UIT HET OOSTEN Twee geneesheren die men niet vaak op een plaatje kan krijgen: Dr. Gunawan (rechts) uit Tjisaroea, long specialist en momenteel in de belangstelling door zijn veelbelovende onderzoe kingen op het gebied van kanker en Dr. Rama Pol derman, bekend homoeo- paath en yoga-deskundige uit Baarn. Zij ontmoetten elkaar bij wederzijdse vrienden, de fam. van Gennep in Den Haag. Re den voor ons om er ijlings heen te gaan om deze voorstanders van genees wijzen door de natuur, te vereeuwigen. En met hun belangrijke werk veel suc ces toe te wensen, met vooral een "poekoel te- roes"! Aangespoord door de artikelen van de heer Poutsma over de Oosthoek-Be- soeki, waar ook ik mijn jeugd heb doorgebracht, wil ik het ook over Djem ber hebben. We bewoonden een groot huis in Kebonsarie met twee grote blimbugbomen op het voorerf. Ik her inner mij nog dat mijn vader een loe der van een Opel had met carbid lan taarns van koper. Het ding startte heel moeilijk en meestal moesten wij kinde ren de auto eerst aanduwen voordat die met erg veel gepruttel en gekuch in een wolk van stof en rook de wie len nam. Als je vanuit Kebonsarie rich ting stad ging, kwam je over de Gla- dak-Kembar (tweeling brug) over de Kali Bedadoeng. Aan het einde van de brug ging de weg steil omhoog. Aan het einde van de helling kon je linksaf gaan of rechtdoor. Linksaf kwam je dan voorbij het D.S.V. (Djembersche Sport- vereniging)-veld, waarnaast de familie Keyer woonde. Als Guus dit artikel leest krijgt hij mijn groeten en moet hij maar raden wie het kan zijn. Voorbij het huis van de familie Keyer (sorry als ik de naam verkeerd heb ge speld) doorgaande kom je op de Pasar met zijn watertoren. Ging je aan het einde van de Gladag Kembarhelling rechtdoor dan kwam je voorbij 't huis van de familie Schouten, van wie ik mij Wiesje en Marinus herinner. Uitein delijk belandde je dan bij de Aloon- Aloon, waar met 31 augustus alle feestelijkheden werden gehouden. De adoean sapi (stierengevecht), de Kerapan Sapi (stierenrennen) en last but not least de Pasar Malam. Bijzon der aangetrokken heb ik mij altijd ge voeld tot de Adoean Sapi. Van heinde en ver, Bondowoso, Kalisat, Rambipoe- dji, Majang, noem maar op kwamen de Madoerezen met hun vechtstieren naar de Aloon Aloon in Djember. De namen Jackson en Coenen (ook hier weer sor ry voor eventuele foute spelling) waren zeer bekend onder de vechtstier lief hebbers van Europese afkomst. Op 31 augustus mocht praktisch alles, ook dobbelen. Grote weddenschappen bij stierengevechten maken de Madoe rezen in enige uren rijk of doodarm. Sawahs, stukken grond en ander vee worden meestal eerst ten gelde ge maakt om straks als hun stier een goe de tegenstander vindt de weddenschap pen zo groot mogelijk te maken. In de Soos met zijn muziek-prieel bij de in gang en de tennisbanen ervoor werd dan ook feest gevierd. Administrateurs van grote ondernemingen met hunne dames ontmoetten er hun kennissen en vrienden. In het muziek-prieel speelde dan meestal een orkest, waarvan ik de naam van de pianist nog wel onthou den heb, een zekere meneer Van Ham. Voor de soos was het SS Bureau met een hele grote karètboom, en wat verderop stond een groot huis met een waringinboom op 't voorerf waarin de familie Kiering van Berenberg toen woonde. Gaston Kiering van Beren- berg zat in dezelfde klas als ik op de lagere school in Djember. Maar nu over D.S.V. Wat een plezier hadden wij als D.S.V. moest spelen tegen D.E.K. (afkorting van De Elf Koffieboeren). Bij D.S.V. hadden wij Weenink in 't doel en twee geweldige backs Van der Hoeven en Apon. Links, of was het rechts, uiterst was de enorm snelle Horster. D.E.K.- spelers kwamen voornamelijk van de koffie-onderneming Gunung Goemitir, gelegen even voor de lange tunnel bij Merawan. Als men met de trein rich ting Banjoewanggi ging en over de spoorbrug het station Merawan nader de keek men zo op de Besaran van de Koffie-onderneming Gunung Goemitir neer. De uitslag van een wedstrijd tussen D.S.V. en D.E.K. was nooit te voorspel len maar wel het samenzijn na de wed strijd, meestal met makanan en minoe- man. D.S.V. heeft zelfs Bep Bakhuis op bezoek gehad, tjoba vraag maar aan Bakhuis, hij speelde toen in de club van de B.P.M. In welk jaar 't was weet ik niet meer. Zijn kanjers loeiden toen al keihard van het middenveld. Natuur lijk kalah D.S.V. met hoeveel nul weet ik ook al niet meer. In Djember kende toen iedereen iedereen. Klein maar heel gezellig was die stad. Weet je nog zwembad Soekoredjo met daar in de buurt de Mop? Ajo laat ook iets van je horen als je uit Djember komt. Stijl hoeft niet goed als maar geef geluid en wordt verstaan boleh hantam kromo. DIG. (Vervolg van "Straat van Vrije spelling") Als men je maar begrijpthoewel ik vraag me eigenlijk af hoeveel gewone luitjes zouden weten wat een "Wather Either" is. In ieder geval in derdaad "geen van beide"geen water en geen heet water En tot slot, één van de fraaiste winkel opschriften zag ik wel in mijn geliefde Solo, MEBEL "SIERAD". In beide woorden is een klinker weggelaten maar niettemin klinkt het geheel als een tong tong! Pukul terus, onbevreesde taalvernieu wers, pukul terus ROGIER Elke cent die U kunt missen Is ONMISBAAR voor vele arme adiks in Indonesië I Bruine Bus, voor bruine mensen Alle beetjes helpen! giro 6685 Char. Fondsen Tjalie Robinson 19

Tong Tong | 1976 | | pagina 19