UIT HET INDISCH FAMILIE ARCHIEF Onze voornamen U heeft, jaren geleden, in dit blad het stukje gelezen over de Indische familie namen, waarbij ook het aspect van de „omkeringen" werd belicht en de herkomst van dubbele en driedubbele geslachtsnamen. Maar ook van onze „doopnamen" is veel te vertellen. Wie weet, vormt dit stukje wel de aanloop tot een diepere studie van dit onderwerp dat, u zult het bemerken, erg interessant is. Drukken die doopnamen in de eerste plaats het geluk uit van de ouders met de komst van de nakomeling, ook spreken zij boekdelen over de liefde van de ouders tot hun kinderen. Daar naast geven zij de buitenstaander een helder inzicht in de afkomst, vaak de ontwikkeling en ook de gedachten- wereld van vader en moeder Natuurlijk tref je de zogenaamde „mo denamen"; elke tijd heeft immers haar eigen idolen en zolang het maar bij El- vis of Sandra blijft is het wel goed. Erger is het wanneer de politiek een woordje mee gaat spreken en je een naam krijgt van een persoon, die uit de gratie gaat. Je hebt dan graag iets over voor een officiële of niet-officiele wijzi ging. Typisch voor ons zijn de Indische na men, die rechtstreeks verwijzen naar de plaats van geboorte of herkomst. Laten we hier maar eens mee beginnen: Elisabeth Deliana Stronck werd ge boren in Kiseren (in Deli) en de naam van Deli Marie Kluth wijst ook op ge boorte in dat deel van Sumatra. Corne lia Ngawine Mulder komt uit Midden- Java, de plaats is Ngawi en van Corne lia Batakkaria Bastiaans is het ook dui delijk dat zij in Sumatra werd geboren. Er zijn veel van die soort namen, ook bijvoorbeeld Medanisa (van Medan) en Ternatana (van Ternate). Op enkele plaatsen waar de oud-Hol landse predikanten lang hun invloed hebben gehad, ontstonden vooral bijbel se namen, zoals op Ambon waar we treffen Samuel Isaak Kailola en waar de namen Abraham en Mozes meer voor komen dan waar elders ook. Grote veldheren, keizers en andere his torische figuren spreken tot de verbeel ding, en dus vinden we bij de vleet na men als Napoleon Geul, Napoleon Dar- tagnan Guerin, Julius Caesar Lindgreen. En klassieke namen ontbreken evenmin, gezien namen als Henry Horatio Bink- huysen, Robert Horatio Reyneke, Ophe lia Miranda Hofland, enzovoorts. Uit vele Indische familienamen blijkt nog het oorspronkelijke land van her komst, maar die families blijken boven dien nog de oorspronkelijke voornamen graag te bewaren. Manuel Agostino de Rozario, Pasquale Quartero, Alvares Carlos Carea de Lizer, John Maria Mo reno Calbo. Ook kan het vaak Duits zijn, zie maar, Carl Friedrich Wilhelm Otto Bismarck Von Oerthel, en Eugen Georg Muller, en Heinrich Wilhelm Lechleitner. Het was een tijd erg deftig om Franse voornamen te dragen. Daarvoor be hoefde je dan niet van Franse komaf te zijn. Thierry Jean Gersen, Silvain Hu- bert Mahler, maar ook Jeanne Camille Livain en Rince Etienne Lemaire. En de Britten hielden van namen als Robert Scott Keasberry, zoals de Armeniërs hielden van hun eigen namen, die klon ken als Manok Makertisch Zorab, en andere. Heel wat doopnamen verwijzen m.i. dui delijk naar de inheemse moeder, zie slechts Noorsina Magdalena Carels, Salina Henriette Schutte, Catharina Djembranie Reep en Johanna Nunumete Veerman. Enkele families die zeer lang in Indië gevestigd waren, hebben toch oude Ne derlandse voornamen of middeleeuwse voornamen gehandhaafd, waarvan ik noem Rijklof van Goens of Florimont Mutter. Een andere categorie zijn de „engelach tige" namen, of die een duidelijk ver band houden met de godsdienst: Sera- phine Engeline Augustina Creutzburg, Deo Maria Regina Angelorum ter Horst, of Amanda Aldonce Loth en Katholine Adriana Misseyer. Vaak was er een naam in de familie, die men wilde behouden. Viel dan het geslacht van de baby anders uit, dan ontstonden: Tjakkoline Vollmer, Dirkine van Riet, Aukeline Nettekoven. Ook werden normale namen vaak ingewik kelder gemaakt, zie slechts Chrisphina Wasch, Simonina Brüggel, Deodoro- thea Hendriks, Mariassine Krijgsman. De stille wens naar geluk en voor spoed leeft overal en komt tot uitdruk king in Fortunatis Josephus, Futura Louise, Nina Favorita Wardenaar. Moei lijk te raden is de reden voor namen als Muritto Sittrop of Othmar ten Cate, maar we vinden een naam als Bianca Blanca Flora wel een beetje teveel van het goede. Stel je voor dat het schatje toevallig „item manis" wordt! Er worden ook wel speciaal moeilijke namen uitgedacht, Hamilcar Leonides Guldenaar en Madzy Rezia Guldenaar. De zeer uitgebreide familie Bloem en de aanverwante tak Overbeek Bloem vond een oplossing om de kinderen van Indisch Familie Archief geeft (en vraagt) informaties over Indische geslachten. Kosteloos. Vreelandsestraat 14, Den Haag tel. 070-45 44 06. S.v.p. zelf geadresseerde, ge frankeerde enveloppe bijsluiten! OPROEP AAN OUD-C.A.S.-SERS OVERAL TER WERELD! De Carpentier Alting Stichting te Dja karta bestaat in 1977 75 jaar! Het be stuur van de oud-leerlingen heeft het plan opgevat om dit feit feestelijk te herdenken. Op 3 september 1977 zal in het Con gresgebouw te Den Haag naar aanlei ding hiervan een feest op touw worden gezet waarbij wij natuurlijk zo veel mo gelijk oud-C.A.S.-ers bijeen zouden willen zien. Overal ter wereld zijn zij neergestreken en waar mensen uit het oude Indië wo nen verschijnt Tong Tong. Daarom ho pen wij door middel van dit bericht hen te bereiken. Velen komen jaarlijks naar Europa om familie te bezoeken. Mis schien kunt u het volgend jaar zo rege len dat u op 3 september in Nederland bent, opdat dit feest waarlijk ook een grootse reünie wordt. Tevens is het de bedoeling een herden kingsboek uit te geven, waarvoor de bouwstenen echter door u allen moe ten worden aangedragen om een zo ge varieerd en aantrekkelijk mogelijk ge heel te verkrijgen. Kijk dus eens in oude albums en papieren en zend de redactie-commissie (p/a Mej. F. Swart, Wormerveerstraat 32, Den Haag) foto's en andere dokumenten betrekking heb bend op uw C.A.S.-tijd. Ook eigen leu ke herinneringen zijn uiteraard van harte welkom. Wacht niet te lang met inzenden, want wij hebben tijd nodig voor de samen stelling. En van uitstel komt meestal af stel, dus DOE HET NU! Verblijd ons met een overvloed aan bij dragen; wij verdrinken daar liever in dan dat wij droog staan! de vele broers te onderscheiden, de een gaf al zijn kinderen 2 namen, de ander 3 enz. Zo ontstond een naam als Louis Napoleon Adolphe Arend Willem Benjamin Overbeek Bloem waarmee deze jongste telg zijn hele leven werd belast. Maar het kon nog erger, in 1892 woonde op Ambon een meneer, die tien voornamen droeg, hij heette A.B.C.D.E. F.G.H.I.K. Lans, en zijn broer had de andere helft van het alfabet! Maar de klap op de vuurpijl is wel het volgende. In Semarang werd op 10 april 1840 een zoontje geboren van de familie Wage- halsz. Dit lieve kind werd voorzien van maar liefst 15 voornamen, die ik u toch nog alle wil noemen: Johannes Hendri- kus Jacobus Mauritius Engelbertus Lo- dewijk Michael Georgius Fredericus Ro- bertus Bartholomeus Carolus Ferdinan- dus Gerardus Wilhelmus. DICK VISKER 26

Tong Tong | 1976 | | pagina 26