JEUGDJAREN (XIV) Reizen naar Indonesië Amsterdam-Singapore-Medan v.v. vanaf 1750, - p.p. Amsterdam-Singapore-Jakarta v.v. vanaf f 1750, - p.p. 5 x p. week per lijntoestel. U gaat wanneer U wilt en komt terug wanneer U wilt, met o.a. Een vierdaagse stopover in Bangkok in een luxe-hotel plus gratis ontbijt plus gratis city temple tour etc. voor f 211«,p.p. Een vierdaagse stopover in Singapore voor f 148,p.p. in een luxe hotel plus gratis ontbijt plus gratis tour plus 20 korting bij het win kelen etc. Een zesdaagse tour incl. hotel plus gratis ontbijt naar het mooie Toba- meer, het eiland Samosir, Brastagi en de Piso Piso waterval en diverse andere attracties voor 468,p.p. Een tour van Jakarta naar Bali v.v. met een drie nachten accomodatie in een eerste klas hotel in Bali voor 400,p.p. Boekingen uitsluitend via de Stichting "De Nieuwe Brug". Nadere inlichtingen bij de voorzitter E. M. H. Holwerda, Irisstraat 205, Den Haag, tel. 070-60 67 28 van 10 tot 13 uur en van 18 tot 21 uur. IK HERINNER ME hetgeen zich die veelbewogen morgen afspeelde op het voorerf van de Neutrale Lagere School aan het Wilhelminaplein in Semarang, tegen over het N.I.S.-Hoofdkantoor. Het was speelkwartier en juist daar voor hadden we een uurtje catechesa- tieles gehad van meneer Ottoo. Een vriendelijke en innemende man, die zich placht te verplaatsen op een enorme Harley Davidson motorfies. Zoals gewoonlijk stond dit gevaarte ook deze morgen gestald voor de brede trap, die leidde naar de grote voorhal van de school. We waren dus de trap naar de speel tuin afgerend, maar een paar kontjo's en ik bleven als geboeid om dat im posante monster staan kijken. De techniek stond toch voor niks! En plots de stem van een opstoken "Ajö, wie durft dat ding aanslaan?" Ik, een tengere schlemiel zonder veel leer- en sportcapaciteiten, proefde hier een unieke gelegenheid om mijn imago een forse trap omhoog te ge ven en antwoordde branie: "Ik, waar om niet?". Meneer Ottoo had de sleutel in het kontakt laten zitten, dus zo moeilijk leek het karweitje me niet. Wel wat bleekjes van emotie draaide ik het sleuteltje om en gaf de eerste trap op het pedaal. Die poging mislukte. Dan maar vol gas draaien en nogmaals proberen. De Voorzienigheid had het toen blijkbaar niet op me voorzien, want ik had succes! Met een dof, la ter aanzwellend tot een oorverdovend geknetter en lawaai sloeg de motor aan. Paniek! Wat was er gemakkelij ker geweest dan het kontakt weer uit te draaien, dan was alles OK geweest. Maar neen, van schrik vlogen we allen als opgejaagde glatiks alle richtingen uit. Ikzelf, met knikkende knieën, strompelde naar het fonteintje toe on der een manggaboom om die rot-brok in mijn keel weg te slikken. Nóg zie ik die Harley daar staan, dansend op z'n standaard, een afgrij selijk gebrul voortbrengend en de om geving en de school langzaam hullend in een welhaast verstikkende grijs witte rook. Mijn Vadertje, wat had ik gedaan? Uit die mist zag ik het hoofd der school, meneer van der Ploeg én me neer Ottoo in gestrekte draf de trap afrennen. De laatste schakelde het kontakt uit en een ijselijke stilte volg de. Voor de vorm had ik me aange sloten bij al die medescholieren, die in een wijde boog om de Harley en de twee kwade meneren waren komen staan. "Wie heeft dat gedaan!", klonk sner pend de stem van een wit-hete me neer van der Ploeg. Lauw Loene, nie mand gaf antwoord. "Voor de tweede en laatste maal: wie heeft dat ge daan!", daverde De Stem. Toen be kende ik benepen schuld. "Kom hier!", klonk het. Zonder een greintje geest drift wurmde ik me door de massa naar voren, tot ik voor het school hoofd stond. Daar zwaaide zijn hand uit en kreeg ik de klets van m'n leven op mijn linkerwang. Het duizelde me in alle richtingen, maar het was toch kennelijk de stem van van der Ploeg, die brulde: "D'r uit, naar huis, ik wil je hier niet meer zien!" Daar ging ik dan, op mijn japanse fietsje, het schooiert af, het toonbeeld van schaamte, nagegaapt door een honderdtal ogen van mijn medescho lieren. De handtekening van van der Ploeg zat knalrood in mijn gezicht ge mept en zou die verdere dag en de volgende morgen nog duidelijk zicht baar blijven, zij het in een sympathie ker tint rose. Thuis wachtte mij een fikse uitbrander van mijn Moeder, die het een schande vond, dat haar zoon van school was weggejaagd! Mijn Vader reageerde heel anders. Hij zag de Rode Hand op mijn wang, hoorde het verhaal aan en belde meteen van der Ploeg op. Het ging van dik-hout-zaagt-men- planken. Waar ie het lef vandaan haal de om zijn zoon zo te brandmerken, hoe laf en laaghartig ie was, hoe of ie er over dacht als de politie erbij ge haald zou worden, dat ie de pot op kon en het niet nog eens moest wagen zijn zoon aan te raken, want dat ie er grondig spijt van zou krijgen Het slot van het liedje was, dat ik weer naar school terug mocht, wan neer ik persoonlijk mijn excuses aan meneer Ottoo had aangeboden. Dit deed ik de volgende middag al en nam mijn broertje als morele steun mee. We werden heel vriendelijk ont vangen door een vergevingsgezinde godsdienstonderwijzer. Kregen nog thee met een koekje. Toen mocht ik de lessen op school weer volgen, maar heb sindsdien een grondige hekel aan Harley's behou den EDWIN KAA 31

Tong Tong | 1976 | | pagina 31