VOETSTAPPEN IN 'N ANDERE WERELD TOKO MAS INDONESIA Directe telefoonverbinding Amsterdam-Soerabaia was mogelijk geworden. De gesprekken moesten echter vanuit de telefooncentrale Simpang worden gevoerd. De Makelaarsfirma Dunlop Kolff wilde uitproberen of dergelijke gesprekken nuttig konden zijn en daarom werd een eerste gesprek aangevraagd. D. K. kreeg bericht, dat het gesprek om circa 8 uur zou plaatsvinden. Van de firma gingen naar de Centrale te Cats - P. O. Loonen - B. Haverkamp en de agenten van de N.l. Handelsbank en de Oei Tjong Ham Bank. Het gesprek ging heel vlot en wij wa ren opgetogen. De bankagenten brach ten wij naar huis en gingen in de auto van de Heer Haverkamp naar de Sim pang Club om van daaruit verschillen de kanten op te bellen. Wij moesten langs de Cannalaan. Dit is een dubbele weg voor één-richting verkeer met een grasstrook in 't mid den beplant met cannaplanten. Wij waren ongeveer op 't midden van de laan, toen wij een vrouwelijk angst geschreeuw hoorden, dat je kippevel bezorgde. Ik vroeg de Heer Haver kamp te stoppen teneinde eventueel hulp te kunnen bieden, doch er werd doorgereden om zo vlug mogelijk in de Club te kunnen zijn. Wel keek ik om en zag een man van behoorlijk postuur van de grasmat naar een donkerblau we auto met grijze kap lopen en dacht dus met een auto-ongeluk te maken te hebben. Voor het Gemeentehuis, dat wij moes ten passeren stond een Inlandse po litieagent en hier stopten wij even om de agent te verzoeken zich naar de plaats des onheils te begeven. Daar na reden wij door. De agent bleef staan en dat vonden wij natuurlijk on juist. Wij draaiden om het plantsoen teneinde de agent nogeens dringend te verzoeken om te doen wat wij had den aangegeven, doch de man ver trok al per fiets, voordat wij bij hem hadden kunnen zijn. Na verschillende gesprekken in de Club, werd er gegeten en bridge ge speeld. Tussen het kaartspel werd de Heer Haverkamp naar de telefoon ge roepen en daar werd hem door de Heer van Drünen Little, een messge- genoot van hem, gezegd, dat de hoofd commissaris van politie hem onmid dellijk wilde spreken voor een "mei denperkara". De heer Haverkamp trok er zich niets van aan. De heer v. Dr. L. had wel meer dergelijke lolletjes. Wij bleven dus rustig bij de kaarten. Omstreeks twee uur kwam de secreta ris van de Club naar ons toe. Hij had van de politiecommissaris de op dracht gekregen de heer Haverkamp direct te dirigeren naar de hierboven genoemde onheilsplek. Wij begrepen niet, hoe men steeds maar alleen de naam Haverkamp noemde, maar dat werd later duidelijk. Wij hadden nl. de auto van de Heer Haverkamp ge bruikt en de agent had het nummer van de auto genoteerd en verteld, dat er drie mannen bij betrokken moesten zijn. Enfin wij gingen allen naar de onheils plek. Daar lag een jonge javaanse vrouw in een grote plas bloed. Een scherpe ponjaard was haar door het linkeroog tot diep in de hersenen ge stoken. Alles wat er tussen ons en de politie voorviel zal ik hier in 't midden laten teneinde spoediger aan het Boekebin- dersrelaas te komen. De politie kon niets vinden. Wel werd de auto met chauffeur gevonden en ondervraagd, maar ook hier kwam de politie niet verder. Maanden later stond er een adver tentie in de courant van een zeer kun dig telepaat, Boekebinder. Ik kwam op het onzalige idee met hem over het geval te gaan praten. De heer Boekebinder had een kamer in het Oranje-Hotel en op een middag togen de eerder genoemde drie D. K.-mensen naar het Oranje Hotel. Nauwelijks kwam B. ons tegemoet of hij voelde krampachtig aan zijn linker oog en zei: "U komt.voor een zeer in teressant geval. Gaat U zitten." Wij keken elkaar in eerste instantie aan en ieder voor zich dacht, dat hij door de anderen te grazen werd genomen. Toch gingen we zitten. B. had telkens frappante opmerkingen, die volledig met het gebeurde overeen kwamen. Tenslotte wilde hij zelf heel graag aan het geval meewerken, en hij wist ze ker iets te kunnen doen als hem 1) de auto, 2) de chauffeur en 3) het mes voor slechts kort ter beschikking werd gesteld. Zo gingen twee auto's een rit door Soerabaia maken. Voorop de bewuste auto en daar achter de auto van Ha verkamp. De voorste auto werd be stuurd door de chauffeur, naast hem Boekebinder met het mes in de hand. De tweede auto met Haverkamp aan het stuur, de politiecommissaris naast hem en ik op de achterbank. De heer B. had uitdrukkelijk verzocht niet ge stoord te worden. Op enkele donkere weggedeelten van Soerabaia hield de chauffeur stil en vertelde, dat daar dan door de man (moordenaar) getracht werd een ja vaanse meid mee te krijgen, wat ech ter niet lukte, totdat wij op de moord- plaats aankwamen. Hier stapte B. uit en deed allerlei onderzoekingen. Daar na ging de tocht verder, totdat wij in een dwarsgang op Sawahan stopten en de chauffeur vertelde hier betaling te hebben gekregen en zijn passagier te zijn kwijt geraakt. Nu ging het te voet verder. Uit de dwarsgang naar de Regentesselaan hurkte B. en deed enkele bewegingen, stond op en liep naar de Hoofdstraat "Gedongdoro". Plotseling bleef hij staan en kon ons niet verder helpen dan: "Hier was de moordenaar in een rode auto gestapt en weggereden, de stad uit. De moordenaar moest iets aan zijn rechterbeen hebben en had in de staalindustrie gezeten. In zijn naam moesten de letters A.R.I. voorkomen. Het was een gevaarlijk persoon, ook in andere opzichten." De politie kon alleen in het eerste punt hulp verschaffen. Bij alle uitgan gen van Soerabaia waren politiepos ten, die uit- en ingaande auto's no- (lees verder volgende pagina, Ie kolom) Diamantair lid van Diamantenbeurs. Specialiteit Indonesische gouden sie raden 22, 23 en 24 krt. Juwelen 22 Kr. goud gezet met bril janten (origineel Indonesisch model) Markiesringen loup-zuiver briljanten en witte kleur: gezet met 13, 18, 20, 21, 23 briljanten. Rijringen, slagringen, dubbel entou rage ringen etc. MARKIES HANGERS: ati, wadjik, peer, druiven, etc. MARKIES OORKNOPPEN: ster mo del, entourage, eensteen, etc. ARMBANDEN: schakelarmbanden met veel briljanten. 2 en 3 rijen stijve armbanden met briljanten. Bij grote afname juwelen speciaal lage prijzen. Nieuw import: juwelen gezet met INTEN (diamant). Steroorknopjes, robijnmarkiesring ge zet met inten; verschillende hangers gezet met inten. We hebben het grootste assortiment inten juwelen. Ook verkrijgbaar sieraden met saf fier, robijn en smaragd. Honderden soorten ringen, halskettin gen, armbanden, hangers, tusuk kon- dé, kebajaspelden in 22/24 Kr. goud. Albert Cuypstraat 142 - Amsterdam. Tel. 020-71 87 28 na 18.00 uur: 020- 72 16 28. 's Maandags gesloten. 32

Tong Tong | 1976 | | pagina 32