ï:,€Si||§| Tong-Tong jubileumbord BOEKBESPREKING 22 cm middellijn 40, - portokosten ƒ4,- KIMM Indische spekkoek Stuur/reserveer ex. naar/voor naam straat plaats Wordt betaald per giro bank kas. Handtekening U kunt ook per briefkaart of per giro bestellen. Wij verzorgen ook bestellingen naar het buitenland, porto wordt dan natuurlijk duurder. MOROTAI De luit.-generaal b.d. Giebel heeft in een paperback onder bovenstaande titel, verschenen bij T. Wever BV te Franeker een bijzonder welkome aan vulling gegeven van onze kennis van de gebeurtenissen vlak voor en on middellijk na de Japanse capitulatie. De ondertitel van zijn interessante werkje luidt: De bevrijding van de Grote Oost en Borneo (april 1944- april 1946); in die periode heeft de toenmalige kolonel Giebel in diverse functies een rol gespeeld in de or ganisatie van het beheer der bevrijde gebieden, die van Nieuw Guinea uit begon. Hij blijkt de aangewezen man om ons op de hoogte te brengen van dit nog weinig bekende deel van de Indische geschiedenis. Zijn boek is intussen geen dorre opsomming van feiten geworden, maar draagt een hoogst persoonlijk karakter, waarbij de kritiek op zijn lastgevers, de Indische regering, niet wordt gespaard. Hij ont popt zich in dit stuk memoires als een zeer zelfstandig man, die niet aarzelde papieren instructies in de prullemand te deponeren als de actuele werkelijk heid hem voorkwam andere eisen te stellen dan in die instructies was voor zien. Hij ontpopt zich aldus als een be kwaam en doortastend maar "lastig" vertegenwoordiger van het Nederlands gezag, maar de schaal slaat duidelijk over naar zijn goede kwaliteiten, ge tuige zijn op de Morotai-episode vol gende benoeming tot divisiecomman dant te Soerabaya. Dat het de toen malige kolonel Giebel niet aan initia tief, moed en doorzettingsvermogen ontbrak was al gebleken door zijn ontsnapping uit Duitse krijgsgevan genschap. Hij was nl. juist in Neder land gedetacheerd toen het moeder land onder de voet gelopen werd. Hij werd opgesloten in het befaamde kamp Colditz maar wist uit te breken en de vrije wereld te bereiken. Via de VS kwam hij naar Australië. Toen de sprongsgewijze strategie van MacAr- thur Nederlands Nieuw-Guinea bereik te begon zijn actieve rol in de oorlog voering. Van Morotai uit is de bevrij ding van het gebied van de Grote Oost onder Australisch militair beheer geleid - vandaar de titel van Giebel's boek - en in het op touw zetten van het Nederlands bestuur in dat gedeel te van Indië heeft de schrijver een grote rol gespeeld. Hij heeft zijn boek opgedragen aan "allen in het voorma lig Nederlands-lndië, die van het mo ment af dat zij - nog bloedend uit vele wonden - uit langdurige en dikwijls meedogenloze Japanse krijgsgevan genschap en internering waren bevrijd geheel hun vermogen hebben ingezet om in de Grote Oost en Borneo een goede zaak te dienen Daarbij zijn door Nederlanders en In donesiërs prestaties geleverd, die, hoewel onbeloond gebleven en veelal in vergetelheid geraakt, aanspraak mogen maken op waardering en dank baarheid, zo niet bewondering". Amen! Een bijzonder welkome aanvulling dus, dit boek, van onze kennis van de ge beurtenissen gedurende de laatste periode van de Pacific-oorlog. Terecht steunde het Prins Bernhardfonds de uitgave ervan. JHR. "Morotai" is in de boekhandel Tong Tong verkrijgbaar. De prijs is f 19,50 plus 2,75 porto. LEVENSVERHAAL VAN TGK. SJIYAH KUALA Deze Atjehse geestelijke uit de 17e eeuw, afkomstig uit Singkel (Z.W. At- jeh) heeft dertig jaren in de Arabische landen gestudeerd, en na zijn terug komst als leraar in de mystieke orde grote invloed uitgeoefend op het gees telijk leven der Atjehers. Zijn graf nabij de monding (kuala) der Atjeh rivier wordt als heiligdom ver eerd, en verscheidene Atjehers leg gen er nog een gelofte af, voor het bereiken van een gewenst doel. Hij voerde uit Arabië ook de spelen voor jongeren in, zoals ratéb het reciteren van gewijde formules, ge paard aan lichaamsbewegingen en het onkwetsbaarheidsspel. Deze spelen, die wij in de Nederland se tijd in de gampongs (dorpen) kon den aanschouwen, verklaren het Ara bische element, dat in deze dansen is vertegenwoordigd. Van hem is ook het voorstel afkom stig Groot-Atjeh te verdelen in drie Sagi's (delen) en wijziging van de Atjehse vlag in een rood zwaard op witte ondergrond. Zijn biografie (13 blz.) die zeldzame informatie bevat, is verkrijgbaar door storting Van 6,10 op postrekeningnr. 1376185 van J. H. J. Brendgen, Haar lem, inclusief 2,10 verzendkosten. J. H. J. BRENDGEN 0-7xa ó-yy-a PAPERASSEN III Terugkomend op de vraag van de heer Th. Koene in T.T. no. 19 over acten van de Burgerlijke Stand plaatsen wij hieronder nog een reactie, die ons over dit onderwerp bereikte: "Wij zijn, desgewenst, bereid onze be middeling te verlenen voor het ver krijgen van afschriften van acten van de Burgerlijke Stand, in welk geval wij dan evenwel dienen te beschikken o- ver volledige personalia gegevens, da ta en plaats - wanneer en waar - de desbetreffende gebeurtenis heeft plaatsgevonden. De kosten zijn afhan kelijk van de aard van de acte en van het jaar van oorspronkelijke uitgifte. Wij stellen voorop, dat over het alge meen de Registers van de Burgerlijke Stand, waar dan ook, ten tijde van de oorlog en daarop gevolgde revolutie, goeddeels zijn vernietigd en nog slechts de archieven van de laatste tientallen jaren intact zijn. Een andere mogelijkheid voor het ver krijgen van een, door Nederlandse in stanties erkend geboortebewijs, is een verklaring van het Centraal Bureau voor Genealogie, Nassaulaan 18 (Post bus 7618) Den Haag, tel. 070- 180866. Met een dergelijke verklaring, hebben wij velen het Nederlanderschap doen herkrijgen dan wel bewijzen." Yayasan Pendidikan "Gita Kirtti" GIKI, Jalan Pemuda 64, Surabaya, Indonesia. Stort 15,op giro 158225 en U ontvangt een spekkoek van ca. 500 gram, in speciale ver pakking, franco thuis. "KIMM", Joh. Verhulststraat 98, Amsterdam-Z. Tel. 020-72 84 61 5

Tong Tong | 1976 | | pagina 5