^zDe &oótkoek (VIII) Soerabaja en omstreken Het kruispunt van Toendjoengan en Simpang in Soerabaia. Soerabaja zal mij mijn leven lang bij blijven als een stad welke welhaast barstte van activiteit, voornamelijk op commercieel gebied en daarnaast door het vele amusement dat de stad bood. Men denke daarbij maar eens aan de talrijke bioscopen, zoals bijvoorbeeld het welbekende Kranggan-theater. In 1939 werd in Soerabaja het gloednieuwe City-theater geopend, maar zeer korte tijd daarna brandde dit theater op een avond vlak na de laatste voorstelling tot de grond toe af. Oorzaak: Waarschijnlijk kortsluiting. Ook het feit dat Soerabaja toentertijd Moerkerken (in 1939 overleden) eerst het hoofdkwartier was van de Konink lijke Marine in de Oost, droeg het zijne bij tot het actieve karakter van Soerabaja. Ook was er de nachtclub Tabarin, waar menig Soerabajaan en ook vele mensen van buiten Soerabaja heel wat genoeglijke uren doorbrachten. Soerabaja kwam men via de Wono- kromo-brug binnen (juister is, men komt Soerabaja via de Wonokromo- brug binnen, want deze brug bestaat nog steeds en schijnt zelfs behoorlijk verbreed te zijn), waarna men zwer men Amco's in alle kleuren van de regenboog tegenkwam. Een Amco was een mini-taxi op drie wielen, voort bewogen door een motorrijwiel-motor. Deze Amco's hóórden gewoon in het Soerabajase verkeer en concurreer den met de in tarief aanzienlijk duur dere Fiat-taxis. Een nadeel was, dat de motoren van de Amco's zoveel herrie maakten, dat men elkaar als passagiers gewoon moest beschreeu wen. In 1934 heb ik ca. een maand in Soe rabaja moeten doorbrengen, eerst in het Katholieke Ziekenhuis aan de Reiniersz-boulevard, om er een keel operatie te ondergaan en daarna, om van deze operatie bij te komen, bij een tante, die aan de Palmenlaan woonde. Deze tante vertrok vrij kort daarna naar Hongkong en de logeer partijen hoorden daarmee tot het ver leden. Logeren deden wij daarna, als wij in Soerabaja waren gewoonlijk in Hotel Ngemplak, waarvan de heer van directeur was en daarna de heer Johan. Ook waren we dikwijls op visite bij de familie Stinis (zie aflevering VII) die, als ik me goed herinner woonden aan de van Diemenstraat. De kokkie van de familie Stinis (haar naam was Kaja) kon overheerlijk nassi goreng maken (een gerecht waar ik nog steeds dol op ben!) Bekend in Soerabaja was ook de maakster van dameskleding Madame Paulette, een levendige Frangaise, die het bruisende karakter van haar volk alle eer aandeed. Ik weet nog dat ze eens in haar eigen taal een opmer king maakte, welke bij mij, als jongen van toen twaalf jaar de nodige hilari teit veroorzaakte. Ik verstond toen n.l. al voldoende Frans om de strekking van voornoemde opmerking, welke in mijn jongensoren nogal scabreus klonk, te vatten. Madame Paulette zei n.l. tegen mijn moeder: "Madame Poutsmè, je fais koetèng comme ga." En daarbij maakte zij met haar beide duimen een snelle opwaartse bewe ging om de kwaliteit van haar maaksel nog eens extra te onderstrepen. Toen ik in de lach schoot, keek Madame Paulette mij met haar grote bruine ogen een beetje verschrikt aan en riep uit: "Mon Dieu! II me semble que ce petit gargon a compris ce que j'ai dit!" Dit betekent: "Mijn God! Het lijkt me dat die kleine jongen heeft begrepen wat ik gezegd heb!" Toen Frankrijk in 1940 door de Duitse troepen werd bezet, ontpopte Madame Paulette zich als een onvervalste pa- triotte. Ik volgde in die tijd eens een gesprek tussen haar en mijn ouders, dat harerzijds werd doorspekt met Gallische uitbarstingen, welke waren gericht tegen Adolf Hitler c.s. en door pure emoties bewogen riep zij op het laatst luidkeels uit: "Viva la Repu- blique et vive La France libre! In Soerabaja woonden nog meer Fransen, zoals de dameskapper Bau- me. Dan was er Zangrandi, de Italiaan se eigenaar van een grote ijssalon. Ook woonden er in Soerabaia voor de oorlog veel Duitsers, van wie er een belangrijk deel lid waren van de Nazi partij. Op gezette tijden kwamen ze in het gebouw van de Deutsche Verein bijeen, om er, onder het toeziend oog van het portret van de "führer" bier feesten te houden en luidkeels solda tenliederen te zingen (zoals het wel bekende Horst Wessel-lied). Zodra echter op 10 Mei 1940 de oorlog in Nederland uitbrak, verdwenen zij subiet achter slot en grendel Nu ik het heb over Soerabaja, mag ik beslist het overbekende Simpang hotel niet overslaan. Dat Simpang hotel met zijn typische poortjes, welke bovenaan in een driehoek verliepen. Jammer genoeg kreeg het Simpang hotel een tamelijk sinistere naam, doordat er vlak na de Japanse capitu latie in 1945 een bloedbad werd aan gericht door Indonesische vrijheids strijders onder een groot aantal Euro peanen, die zij daarheen hadden ge dreven. Dan waren er aan Kaliasin gelegenhe den zoals Maison Hellendoorn (banket bakkerij annex tearoom), de Bonbon- nière en het Hoenkwee-huis. Ook wa ren er de warenhuizen Toko Louvre, Whiteaway Laidlaw, Java Stores, Mai son Aurora, enz. Ook weet ik me nog autohandel P. Bouwman te herinneren (Studebaker, Morris, M.G. en D.K.W.) aan Kedong- doro. Daar was mijn vader enige tijd klant, toen hij gedurende enige tijd een Studebaker had. Onze vaste eetgelegenheid in Soera baja was het Sjanghai-restaurant, maar ook bestond er het gerenommeerde Chinese restaurant Kiet Wangkie. Enkele jaren geleden hoorde ik dat de tram in Soerabaja opgeheven is. Jam mer, want ook de tram is in mijn her innering onverbrekelijk verbonden met het Soerabajase stadsbeeld. Vele oudere lezeressen van Tong Tong zullen zich uit eigen ervaring het meisjes-internaat de Gentengschool herinneren. Ik meen dat toen een ze kere mevrouw Reineke daar directrice was. De huishouding van het inter naat werd waargenomen door een da me, die door de meisjes toen werd aangeduid met de bijnaam tante Polly. Wat Soerabaja betreft noem ik ten slotte nog de Soerabajase dierentuin aan de Reiniersz-boulevard, waar je ook kon paardrijden. Mijn vader voer- (lees verder volgende pagina, 3e kolom) 14

Tong Tong | 1976 | | pagina 14