MEYER, PIONIER DER THEECULTUUR 'DE OPHIR" wmÊmmmmmêm Een herinnering Waspada, stond op de bestelauto die mij dezer dagen ergens in het centrum van Paramaribo voorbij reed. En dit woord deed een stroom van herinne ringen loskomen. Want Waspada is voor mij onverbrekelijk verbonden met de onderneming van die naam op de Preanger hoogvlakte, en met de figuur van de oude heer Meyer, die in mijn geboorteplaats Garoet woonde en die ik altijd heb bewonderd. Hoewel er 60 jaar voorbij zijn gegaan staat hij mij nog levendig voor de geest. In 1916 besloot mijn vader, een wel gesteld maar na de dood van mijn moeder rusteloos man, zich weer te vestigen in het mooie huis dat hij destijds te Garoet voor haar had laten bouwen. Uiteraard bezocht hij oude vrienden en kennissen, onder wie de oude heer Meyer, die veel ouder was dan hij. Hij wilde mij tevens kennis laten maken met diens twee klein zoons. Het huis en het grote, goed onderhou den erf, waarin zich een flinke rozen tuin bevond, maakten op mij een die pe indruk. Het was een onopvallend huis, maar het bevatte marmeren vloe ren en ruime vertrekken. Het stond op de deftigste stand van het kleine binnenplaatsje, namelijk aan de aloon- aloon, direct naast het grote ouder wetse huis van de assistent-resident, op het voorerf waarvan zich een grote waringin bevond. Om de aloon-aloon lagen voorts de eveneens ouderwetse lagere school en aan de andere kant van de aloon-aloon het huis van de regent, tegenover de woning van de assistent-resident. Tegenover de la gere school en daarvan gescheiden door de aloon-aloon bevond zich de moskee. Op de aloon-aloon, vlak bij de rijweg en tegenover de woning van de assistent-resident stond het borstbeeld van Holle. Na ons bezoek toonde mijn vader mij dit borstbeeld en las hardop hetgeen er op een marmeren plaat stond: "Holle, de Vriend van de Landbou wers". En daarna zei hij: "Holle was een der pioniers van de theecultuur in deze streken. En ook de oude heer Meyer is een van de pioniers daar van." Vervolgens vertelde hij over de oude heer Meyer, die in 1840 werd geboren en in 1932 te Garoet over leed. Volgens mijn vader kwam Meyer op het einde van de vijftiger jaren van de vorige eeuw als jongmaatje te dienen onder Holle op de thee-onder neming Waspada. Het was in dat auto loze tijdperk een heel hard leven. Men werkte er van de vroege ochtend tot dikwijls laat in de nacht. Zon- en feestdagen golden er niet, maar sta kingen en onrust evenmin. Allen woon den in schamele hutjes; men be schikte slechts over petroleumlampen. Men had te kampen met veel moeilijk heden, maar stampte iets groots uit de grond. "De oude heer Meyer bracht het tot administrateur van Waspada", vertel de mijn vader. "In de negentiger jaren besloot hij zich met zijn Chinese vrouw en twee kinderen te vestigen te Garoet, waar hij dit huis, dat je gezien hebt, bouwde". Hij hield er duiven en legde zich toe op de rozenteelt. Maar daar dit alles hem geen volledige dagtaak verschaf te, opende hij Toko Meyer, de enige Europese winkel in provisiën en dran ken te Garoet. En wéér maakte hij lange dagen. En Toko Meyer bloeide onder zijn beheer zoals het geval was geweest met Waspada! Maar alles ging verloren nadat hij in 1932 was overleden. Hoe stelt men zich gewoonlijk een pionier voor? Meestal als een nors en tyranniek mens. Dat was de oude heer Meyer geenszins. Hij was inte gendeel een zeer vriendelijk man, schraal van gestalte. Ik heb nooit veel te maken gehad met hem. Vaak speel de ik in de grote tuin om zijn huis met zijn twee kleinzoons. De oudste daarvan overleed vroeg. De jongste ontmoette ik twintig jaar later te Ba tavia, waar hij deurwaarder en vader van veel kinderen was. De oude heer Meyer bezocht ik eens toen zijn einde reeds naderde. Hij be zat nog zijn volle verstand, maar zijn lichaam wilde niet meer mee. Duidelijl herinner ik me nog wat hij toen ze: namelijk, met iets van spijt in zijn stem: "Ik ben nu 88. Dat is een hoge leeftijd, jongen. En een groot verschil met wat ik vroeger was". Vier jaar later las ik in de krant zijn overlijdensbericht. Wéér was de Soen- danese landbouwers een vriend ont vallen. De oude heer Meyer en zijn vrouw rusten op het destijds mooie kerkhof van Garoet. Hij was een man die weinig over zichzelf sprak. Maar hij had kunnen zeggen: "Ik heb hard moeten werken en het niet makkelijk gehad, maar ik heb datgene wat men elkaar pleegt toe te wensen: gezond heid, een lang leven en welstand". Het was echter méér dan welstand. Het was rijkdom, verkregen door noes te arbeid en een groot doorzettings vermogen. Maar alles verdween na zijn heengaan. RIJKLOF VAN GOENS (Vervolg: "Oosthoek") de daar eens een der olifanten kat jang, doch vond het om de een of andere reden nodig het dier bij zijn slurf te grijpen. De dikhuid nam dit niet en dat merkte ik gauw genoeg, want onverwacht spoot het dier een lading modderwater, dat voor mijn vader bedoeld was, recht in mijn ge zicht. Mijn vader had het bijtijds in de gaten en sprong opzij, waardoor ik de volle laag kreeg. Als wij van Soerabaja teruggingen naar Pradjekan of naar ons vacantie- verblijf in Malang of Batoe, werd er altijd gemampird bij de viswinkel "Het loodje" te Sidoardjo, ca 25 kilometer Zuid van Soerabaja richting Bangil. Daar werd heerlijke Bandeng ge kocht. De smaak van deze vis is enigs zins te vergelijken met de gestoomde makreel hier in Nederland. Maar men moest bij het eten steeds op zijn tel len passen, want Bandeng heeft een overvloed aan graten. De Soerabajase neus-, keel- en oorspecialist dokter Deenstra merkte eens tegen mijn moeder op: "Negen van de tien gra ten, die ik uit diverse kelen moet vis sen, komen van die verdómde Ban deng! Éh, ik mag niet vloeken, me vrouw!" Veel Oosthoekers zullen zich nog zeer goed de visvijvers herinneren tussen Grissee en het marine-vliegkamp Mo- rokrembangan. Ook waren daar gar nalen-drogerijen voor de aanmaak van kroepoek. Deze drogerijen waren al kilometers in de omtrek met de neus waarneembaar. Ja ja! Ook deze streken zal ik me mijn hele verdere leven, in dankbaarheid en weemoed blijven herinneren! A. POUTSMA D'vUrf-'P.V.: vwzsifrmir+'.wwmwirïFi*3r?tffwmw** wm -mm v>e>'- irfnv'-zf.' >-i: -j'! m.s. "OPHIR" van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij te Amsterdam. Gebouwd in 1929 door de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam. Lengte 112,89 m; breedte 15,76 m; holte 6,04 m; diepgang 6,00 m. 4.115 BRT. 2 Werkspoormotoren, tezamen 4.600 apk. Snelheid 15 mijl. 128 Bemanningsleden. Accomodatie 62 passagiers in de 1e en 48 in de 2e klasse. In 1959 te Hongkong gesloopt. 15

Tong Tong | 1976 | | pagina 15