HIJ REDDE MEVROUW BOUMAN HET LEVEN POEKOEL TEROES POT kunnen schelen. Voor wie belangstel ling mocht hebben voor de wijze waar op M.F. dit doet, het ongekuiste artikel ligt op de redaktie ter inzage. Verheu gend natuurlijk te horen dat een nieu we bundel Indonesische verhalen op stapel staat, terwijl voor een, in be paalde richting georiënteerde groep, het werk van een politiek gevangene tot grote vreugde mag leiden. Blijft alleen de vraag: Was het nodig met het uitgeven van het werk van Pramu- dyah Ananta Tur te wachten tot hij op Buru moest boeten voor zijn com munistische sympathieën. Deze schrij ver was ook daarvoor reeds bekend en het werk dat nu vertaald wordt, is, naar ik vernam, reeds lang voor zijn gevangenneming geschreven. OPDAT WIJ NIET VERGETEN Ik stap van de film naar buiten en bevind me in een kleurloos koude straat. Ik moet eerst omschakelen, bekijk dan de passanten en denk: 'Dode wezens, ik heb weer even tus sen mijn geliefde bruine broeders ge zeten. Ik bezit iets dat jullie niet heb ben, niet beseffen. Ik ben bevoorrecht boven jullie.' Dit zegt wel iets over de film 'Max Havelaar', maar niet alles. Bij voor beeld die keiharde muziek bij zulk een subtiel gebeuren. Barbaars! De ver tolking door de Indonesiërs is uitste kend en ondertussen denk ik, 'Hebben jullie wel loon naar werken ontvan gen?' Mijn petje af voor het Maleis van de Hollandse acteurs. De kleine oogjes van 'Havelaar' hinderen me, ook al branden ze fanatiek. Max Ha velaar had juist opvallend grote ogen. 'Tine' lijkt me juist geïnterpreteerd. De natuur en de dramatische gebeurte nissen zijn zeer knap weergegeven. Toch dringt het ondervolgende zich aan me op, 'Fons Rademaker nam hier en daar een hap uit een drama tisch stuk geschiedenis dat zich wel is waar 'slechts' in drie maanden tijds in het Bantamse heeft afgespeeld, maar van zo'n diep menselijke bete kenis was, is en blijft (want de Indo nesiër vergeet niet) dat de Max Ha velaar op deze manier verfilmd voor mij een misdaad betekent. Er zou een televisieserie van tenminste 10 af leveringen elk zeker een uur durend voor nodig zijn, opdat de geniale schrijver Eduard Douwes Dekker die 'gelezen' wilde worden ons ook zou kunnen laten 'zien'. Dat kan ons slechts leren waartoe mensen in staat zijn, als we dat nog niet wisten. E. v. Z.-H. NRC/Handelsblad heeft de ontwikke lingsgang in Nederland in druk ge bracht door een reeks feiten te ver zamelen die zich resp. afspeelden in 1946, 1956; 1966 hebben we nog te goed. In de samenvatting van de ge beurtenissen in het jaar 1956 (NRC/ Hbld van 22 september) duikt de er varing van Nederlanders in Indonesië op en wel in de vorm van een herin nering aan het schandelijke proces tegen Jungschlager en Schmidt. Wij laten het hier volgen: "In Djakarta legt half september de Nederlander H. C. J. G. Schmidt voor een Indonesische rechter een verklaring af waarin hij zegt on schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde, te weten subversie ve activiteiten tegen de Indonesi sche staat. Schmidt zegt o.a. te hopen dat het recht bij dit proces zal zegevieren. "Mocht dat niet zo zijn en eist Indonesië mijn hoofd en denkt het daardoor gelukkiger te worden, welaan het kan het krij gen Nadat de zitting is gesloten wil de verdedigster van Schmidt, de Ne derlandse advocate mevrouw Bou- man, het gerechtsgebouw verlaten maar zij komt dan bij de uitgang oog in oog te staan met een woe dende menigte. Kreten als 'Dood aan Schmidt' en Dood aan mevrouw Bouman', door de lucht suizende stenen en het komen aanstormen van een groot aantal opgewonden Indonesiërs nopen mevrouw Bou man het gerechtsgebouw weer bin nen te gaan. De Nederlandse jour nalist Willem Mooyman schiet te hulp. Een eveneens aanwezige ver tegenwoordiger van de Nederland se regering, de heer Bonn, ver klaart later: "Mooyman heeft ge vochten als een leeuw. Zonder de moed van Mooyman had mevrouw Bouman nu gedood kunnen zijn. Hij leidde de aandacht van de menigte af, men volgde hem toen hij weg liep uit de richting van de kamer waarin mevrouw Bouman was ge vlucht." Mevrouw Bouman kon twee uur lang het gebouw niet uit en zij ontsnapte tenslotte aan de achterkant via een anderhalve me ter hoge muur. Haar auto, die aan de voorkant stond, was inmiddels door de betogers volkomen ver nield. Een dag later vertrekt ze on gedeerd en in alle stilte per vlieg tuig uit Indonesië, om weer terug te komen wanneer de rechter in dit proces uitspraak zal doen." Tot zover NRC/Handelsblad. Mooyman was redacteur van Nieuwsgier en woonde als verslaggever de zittingen van de rechtbank bij. Het doet ons deugd zijn moedig optreden nu nog eens gememoreerd te zien. Zijn hui dige werkkring - leraar Nederlands in Velp - biedt misschien ook niet alléén rozengeur en maneschijn, maar hij behoeft in ieder geval niet langer te vrezen tegenover een dolle menigte te worden geplaatst! En wat nog belangrijker is: in de relatie Indonesië-Nederland is er in twintig jaar ook zo een en ander ten goede gekeerd! Ons reservefonds voor moeilijke da gen! Tong-Tong wil geen subsidie. Het wil voortbestaan alleen als U dat wilt. Met uw steun poekoelen wij teroes! giro 6685 t.n.v. Ind. Tijdschrift Tong Tong. Hieronder iaten wij, onder hartelijke dank zegging aan alle schenkers, de verant woording volgen van de giften die zijn binnengekomen voor het reservefonds voor Tong Tong over September 1976. v. Alphen 54,H. Alexander 5,A. An- thonie 7,A. A. 25,C. L. Arnold 15, E. L. v.d. Brandeler-v.d. Sweep 10,C. G. Butteling 10,M. B. Butin-Bik 4, L. H. Bijl 110,H. Blaauw 10,A. Bieri 10,J. N. A. Balgooy 20,P. C. Bruyn v. Rozenburg 3,J. Boon v. Ochsée 20,W. Boverhof 15,G. J. L. van Dijk-Kraag 25,—; K. S. v. Dalm-v. Loon 7,50; Mevr. R. J. Dufour 40,J. F. Elmendorp 50,Mej. I. Elink Schuurman 15,Mevr. W. A. A. Fisher 5,C. F. de Graaff 25,Mevr. Grooss 25,H. N. L. Hoomans 19,W. A. Hesselink- Paulus 25,J. H. Th. Hendriks 8, A. de Haak 10,—; H. J. Haccou-Ran 25,Mevr. M. A. Hulster 15,Mevr. V. Hoogeveen 10,C. E. v. Heye Maagdenberg 5,J. M. L. Haye 13,50; J. W. Inen 4,S. M. Jathay 5,J. A. Kaats 4,C. E. Lanterbach v. d. Vooren 10, Ch. J. .Lantingen-Lastanjer 20,J. L Lodde 50,C. Meulmeester 12,25: H. v. d. Made-Klein 300,R. Mariouw 10,A. Martens-Pieters 50,G. Th. Marianodi Calouta 10,-N. N. 100, N. D. Neys 7,N. N. 45,Dr. J. A. de Nooy 20,—; N. N. 1000,—; Mej. A. H. Overdijkink 10,Mej. N. Orth 18,40; N. N. 10,R. R. R. Pattinaya 15,Dr. J. W. Pfaltzer 15,H. J. Pol man 14,Mej. N. Portier 10,Mej. E. N. Rozenquist 25,J. F. Razouse-Schultz 10,Ing. M. G. Reinhardt 14,M. Snol- laerts 10,E. H. S. 15,Mej. L. E. V. Si- mao 50,C. L. F. v. Strieten 48,20; M. Ch. Slooff 7,—; N. Sirag Nobel 15,—; H. Sjollema 10,R. A. B. Tophoven 15, M. Veenhuizen 100,A. v. Velthoven 10,Mr. P. Ch. Vennema 4,D. J. Vlugt 7,50; T. C. de Vries-Rochemont 20, L. Weynschenk 12,J. Willemsen Sterckx 10,N. H. Eichers-Bleckmann 20, A. K. Widjojoatmodjo 20,Mevr. I. Wein- tré 4,—; J. W. de Waal 6,E. M. W. O. von Wohlreich 4,Mevr. J. Weintré 3,30; S. v. West 25,J. A. Wasch-Zeemeijer 8,50; A. J. Youno-de Vries 58,50. In Sep tember binnengekomen totaal 2912,65 5

Tong Tong | 1976 | | pagina 5