De gevangenen op Buru en onze selectieve verontwaardiging TOKO MAS INDONESIA Onze minister voor Ontwikkelingssa menwerking, de heer J. Pronk heeft alweer een jaar geleden de Indone sische regering op de vingers getikt in verband met de nog altijd grote groep politieke gevangenen - de er fenis van de gebeurtenissen die een eind maakten aan het regiem-Soe- karno en het bewind van president Soeharto inleidden. Amnesty International heeft deze da gen een actie ontketend voor de vrij lating van die gevangenen, Een duide lijk voorbeeld van selectieve veront waardiging. Het vraagstuk van deze uit de maat schappij gestoten groep staat dus weer volop in de belangstelling. Wij zijn niet bereid, daarin partij te kiezen. Wie ook maar enigszins op de hoogte is van Indonesische zaken erkent de moeilijkheden, waarvoor de Indone sische regering zich geplaatst ziet en zal met volle erkenning van de treuri ge gevolgen voor de al dan niet on schuldige slachtoffers van de gebeur tenissen, die nu nog in leven zijn, de ontzaglijke moeilijkheden beseffen, die de eventuele vrijlating van de gevan genen met zich brengt. Daarnaast rijst de vraag: heeft Nederland het recht om, oordelend naar westerse maat staven, het waarschuwend vingertje op te heffen in wat toch onbetwijfelbaar een interne aangelegenheid van het souvereine Indonesië is. Wat wij wel kunnen doen is gegevens bijeenbrengen over het gevangenen- vraagstuk. Allereerst dan het verslag van een gesprek van een correspon dente van NRC/Handelsblad (gepubli ceerd 4 okt. jl.) met de Indonesische ambassadeur hier te lande. Daaruit citeren wij het volgende: "Hoe ziet hij de toekomst van de vele tienduizenden politieke gevangenen, met name die op het eiland Buru? Volgens een belofte van president Suharto zul len zij uiterlijk eind 1978 worden vrij gelaten of berecht. Ondenkbaar, aldus Yuwono, dat de president het volle gewicht van zijn prestige aan een dergelijke belofte zou binden zonder hem te houden. De ge vangenen zullen evenwel niet naar hun eigen woonplaats mogen terugkeren. De ambassadeur noemt daarvoor twee redenen. De binnenlandse stabiliteit mag niet opnieuw in gevaar worden ge bracht. Het risico van spontane wraak acties en moordpartijen in de desa's is, naar de ervaring leert, nog te groot. En bovendien vallen deze mensen in de transmigratie-projekten die, samen met een rigoreus programma voor geboor tebeperking, de overbevolking van Java moeten oplossen. Die transmigratie is een essentieel punt, maar de bevolking wil er niet aan. Fijn tjes wijst Yuwono even op de ellende die Den Haag zich op de hals haalde toen een groep PTT'ers naar Groningen zou moeten verhuizen. "Voor u was dat een randprobleem, maar voor ons in Indonesië is die transmigratie een zaak van leven en dood. In zo'n situatie ben je wel gedwongen om in eerste instantie het leven te kiezen en pas daarna de democratie". Hoe is nu de toestand op Buru? Is die te vergelijken met die in een con centratiekamp van de Nazi's? Of een Russisch werkkamp? Daarover heeft de Nederlandse televisiekijker en krantenlezer een indruk kunnen krij gen resp., via de actualiteitenrubriek van de Tros en de kolommen van De Telegraaf. De tv beelden kunnen wij niet reproduceren. Aan de rubriek van Bob Kroon (ook verantwoordelijk voor de TV uitzending) in de Tel. van 10 oktober kunnen wij wel een en ander ontlenen, Kroon is op Buru geweest en schrijft: "Het ware probleem van Boeroe, voor al voor de intellectuele gedetineerden, is het isolement. Het zijn niet de ma teriële omstandigheden. Met alle respect voor Amnesty Interna tional en andere organisaties die de toestand op Boeroe beoordelen zonder er ooit te zijn geweest, heb ik geen gebrek aan voedsel of medische ver zorging kunnen constateren. De behuizing en sportfaciliteiten zijn er aanmerkelijk beter dan op de meeste andere Indonesische eilanden. De ge ïnterneerden kunnen over het algemeen goed opschieten met de militairen. Als dat niet het geval was, zou men aan 650 soldaten niet voldoende heb ben voor de bewaking van een gebied zo groot als de provincie Utrecht. Op Boeroe vindt men geen wachtto rens, prikkeldraad, bloedhonden, of andere concentratiekamp-attributen. De gevangenen verbouwen hun eigen rijst, groenten en fruit en het "rehabili tatie-centrum Boeroe" exporteert rijst, eieren, en houtprodukten naar Ambon en elders, in ruil voor karbouwen, paar den en kunstmest. "Dwangarbeid" zegt men in het buiten land. "Normale inspanningen voor en door een gemeenschap, die zich zelf moet bedruipen en binnenkort wordt omgevormd tot een samenleving van vrije staatsburgers," zegt staatsveilig- heidschef admiraal Soedomo in Jakarta. Een vrijheid met beperkingen weliswaar, want hoewel de ex-gevangenen straks wel andere eilanden mogen bezoeken, is het wel de bedoeling dat ze metter woon op Boeroe blijven. „Java moet zijn overbevolking kwijt," Indonesische Juweliersbedrijf (Nahasa BV) Diamantair - lid v.d. Diamantbeurs Juwelen 22 K goud gezette briljanten Ringen: markiesringen, 13, 18, 20, 26 briljanten, Elisabeth model 23 briljan ten. Slagringen, rozet, rijringen, fan tasie etc. Armbanden: Stijve banden met een, twee, drie rijen briljanten, ster model, rozet model, slangarm banden etc. (ook verkrijgbaar scha kel model). Markieshangers: druiven tros, ati, wadjik, peer, rozet etc. Markiesoorknoppen: eensteen tjeng- keh model, ster model, rozet etc. Nieuw Import 22 K en 24 K gouden sieraden. Ringen: Kronchongringen, trouwrin gen, ringen met echt robijn, saffier, jade (giok), smaragd en CATS EYE. Verkrijgbaar losse stenen CATS EYE (biduri panden/cris tobiril). Halsket ting: kalung model padi, terate, bidji ketimun, klassiek, blokjes etc. Han gers: mainan met edelstenen, grote ronde hanger met Chinese letter, ati, anker, munt (ringgit mas), Kruis, Kuku matjan vishangers etc. Oor knoppen: met of zonder steen, tjeng- keh, kriool, Shanghai clips peppers etc. Armbanden: grote brede Srikit, rantai, plintiran, muntarmbanden, kronchong, tractor armbanden, slang armbanden, etc. Pas aangekomen echt coraal kralen en ringen. Amsterdam-Oud Zuid - Albert Cuyp- straat 142 - Tel. 020-71 87 28 na 17.00 uur Tel. 72 16 28 HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43 tel. 04406 - 4 03 18. Riant uitzicht op het Geuldal doet denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan. Met dieet-patiënten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Prijzen per persoon en per dag: incl. be diening en B.T.W. Logies met ontbijt f 19,p.p.p.d. Half pension 28,p.p. p.d. Kamer met douche en toilet, logies met ontbijt f 28,p.p.p.d. Kamer met dou che en toilet, half pension f 35,p.p.p.d. zegt de admiraal, "de gevangenen op Boeroe zijn voornamelijk Javanen. Wij hebben miljoenen besteed aan dat transmigratieprojekt en wij zijn niet van plan deze mensen zonder middelen van bestaan terug te nemen op Java, waar nu toch al niet genoeg is voor ieder- 11 een. Onzerzijds dus geen oordeel, laat staan een veroordeling. Alleen nog maals de waarschuwing: wie proble men als dit met westerse ogen bekijkt en westerse maatstaven ter beoorde ling gebruikt maakt een kapitale blun der. JHR. 4

Tong Tong | 1976 | | pagina 4