BOEKBESPREKING PADI-KAARTEN GENEESKRACHT UIT HET OERWOUD Het is nog niet zo lang geleden dat de Nederlandse medici in grote meerder heid voorbijgingen aan de genees kracht van Indonesische kruiden, zo als temoe lawak en koemis koetjing. De doorbraak kwam pas na de we reldoorlog, toen zoveel Nederlandse medici zich ter plaatse konden over tuigen van het feit, dat deze "huis middeltjes", ook wel minder vleiend als kwakzalverij bestempeld, inder daad een resultaat opleverden over eenkomende met hun reputatie onder het eenvoudige volk. Nicole Maxwell, een Amerikaanse et- nologe en antropologe heeft in tal van expedities onder de Indianen van het Amazonebekken een grondig onder zoek ingesteld naar de geneeskracht van allerlei kruiden waarmee de "wil den" in dat gebied talloze kwalen ge nezen. Zij is er heilig van overtuigd, dat de natuurgeneeswijze van de in het oer woud wonende Indianen van het groot ste belang zou kunnen zijn voor de westerse wereld en - gezien onze Indische ervaring - zijn wij geneigd te zeggen, dat dat best eens mogelijk zou kunnen zijn. Voorlopig heeft zij daarmee weinig succes, omdat de pharmaceutische industrie in de Ver enigde Staten aan de mogelijkheden van deze natuurgeneeswijze "nog steeds hooghartig voorbijgaat". Nico le meent, dat dit het gevolg is van het feit, dat allerlei in de chemische labo ratoria van de industrie, uitgebroede producten nu eenmaal belangrijk be tere winstkansen opleveren dan krui den uit het oerwoud, en opnieuw zijn wij geneigd te zeggen, dat zij daar best eens gelijk in kon hebben. Het relaas van haar hardnekkige maar vergeefse pogingen de geneesmidde len-industrie in Amerika te overtuigen van haar gelijk heeft zij neergelegd in een boeiend boek, "which doctor's apprentice", in vertaling onder boven staande titel verschenen bij Amster dam Boek. De vertaler, Nico Kuipers heeft daarmee een voortreffelijk werk stuk geleverd. Want de zendingsar- beid van Nicole moge dan zijn mis lukt, zij heeft geleid tot een boek, dat men, ook al is men niet in de eerste plaats geïnteresseerd in kruiden uit het Amazonegebied, in één ruk zal uitlezen. Dat mevrouw Maxwell een heel bijzondere vrouw is kon reeds blijken uit het feit dat zij alles bij el kaar vele jaren onder de primitieve stammen van de Amazone doorbracht en hun vertrouwen wist te winnen. Maar dat wilde nog niet zeggen, dat zij ook als schrijfster een reputatie zou verwerven. Welnu, haar streven de pharmaceutische industrie te inte resseren voor haar bevindingen mo gen dan mislukt zijn, haar boek is mede dank zij een hoogst boeiende, vaak zeer ironische schrijfwijze een juweeltje, een succes van de bovenste plank. Het is een hele pil van bijna 350 blad zijden, maar het boek blijft de lezer van de eerste tot de laatste bladzijde vasthouden. JHR. "Geneeskracht uit het oerwoud" is verkrijgbaar bij de boekhandel Tong Tong tegen de prijs van 24,50 plus 4,porto. DE WAJANG De wajang is ongewijfeld een essen tieel element in het Javaanse cultuur patroon, misschien wel het meest essentiële. Aan wetenschappelijke belangstelling heeft het dan ook nooit ontbrokén, maar de zin en de grote betekenis van het schimmenspel is aan de mees te niet-wetenschappelijk geïnteres seerde westerlingen voorbij gegaan en gaat daaraan nog voorbij. "Als men de wajang poerwa niet kent, is men een slecht kenner van het tegenwoor dige Indonesië en zal men weinig be grijpen van de achtergronden van het politiek gebeuren op hoog, zowel als laag gebied", zegt de Javanicus dr. J. J. Ris in de inleiding tot een in de Oosterse Bibliotheek van Meulenhof te Amsterdam verschenen boek. De titel is: De schending van Soebra- da. Soebrada is de echtgenote van Ardjoena en dit hoofdstuk uit de zo rijke schat van "scenario's" uit de wajang-literatuur verhaalt van haar avontuur met de belager van haar eer en trouw. Het woord scenario is hier niet lichtvaardig gebruikt, want de ver taler van dit wajangverhaal geeft niet alleen teksten, maar een volledig draaiboek van het door hem gekozen onderwerp. Bijna de helft van zijn boek wordt voorts gevormd door een uitvoerige inleiding tot de wajang in het algemeen en is als het ware een handboek tot de kennis van het schim menspel met zijn mystieke achtergron den. De tekst is de in 1962 opgete kende lezing van de dalang Ki Kodi- ron. Illustraties verlevendigen de inte ressante tekst. JHR. "De schending van Soebrada" is bij de boekhandel Tong-Tong verkrijg baar ad 34,50 plus porto 4, kunstwerkjes in padistroo, 12 verschilt, tafrelen p. st. f 3,50 6 stuks 20,incl. porto. Opruiming briefkaarten met In- don. tafrelen per stuk 1, Postpapier 10 vel plus enveloppes 2, "DODENSPOORWEG DOOR HET OERWOUD" Er is weer een boek toegevoegd aan de serie boeken en boekjes waarin het leven - het overleven - het zwoe gen en het sterven in de beruchte Japanse werkkampen in Nederlands Oost Indië wordt beschreven. Henk Hovinga - Redakteur van Avro's Televizier, die zijn boek de titel mee gaf "Dodenspoorweg door het Oer woud" verdient meen ik een compli ment voor de gedegen wijze waarop hij feitenmateriaal, verkregen van hen die de verschrikkingen van het drama der Pakan Baroe Spoorweg op Su matra overleefden, tot een zeer le zenswaard verhaal heeft weten te ver werken. In dit verband zij vermeld, dat in de loop der jaren zijn verschenen o.m. "Alles is in Orde, Heeren" door Mr. C. Binnerts - handelende over het Maoemere Kamp op Flores - 1947. "de 1000 van Amahei" door Kapt. Kor- teweg, over de gebeurtenissen gedu rende 17 maanden in de beruchte kampen van Amahei - Haroekoe en Liang (op Ambon) - febr. 1946. Van C van Heekeren verscheen in 1962 "de Atjeh Party" dat bij herdruk de titel "Het Pannetje van Oliemans" kreeg. Hovinga's boek betekent een waarde volle aanvulling van de documentatie over Japanse werkkampen, te meer daar het boek doorschoten is met unieke foto's en pentekeningen, tot op heden onbekend. Persoonlijk in 13 Japanse kampen ge zeten hebbend, waarvan 17 maanden in de beruchte kampen van Amahei - Haroekoe en Liang, kan ik volmondig beamen, dat Hovinga geen overdre ven voorstelling van zaken gegeven heeft en dat de beschrijving over de gebeurtenissen in de Pakan Baroe Spoorweg kampen geheel en al op waarheid berusten. Het komt er in het kort op neer, dat van de krijgsgevangenen het onmo gelijke gevergd werd qua werkpres taties. De chronisch toegepaste zware on dervoeding en het niet verstrekken van de benodigde medicijnen zorgden ervoor, dat duizenden onder de meest erbarmelijke en mensonterende om standigheden omkwamen, doch dèt paste geheel en al in het denkpatroon der Japanners, t.w. het systematisch elimineren van zoveel mogelijk krijgs gevangenen, die dan uit kampen op Java door nieuw slaven materiaal wer den aangevuld. Alhoewel weinig opwekkend, deze kamplectuur - is het van belang, dat vooral de jongere generatie meer in zicht krijgt over hetgeen men in feite behoort te weten. Dat tijdens de Ja panse bezetting van Indië vanaf 8 (lees verder pagina 22) 16

Tong Tong | 1976 | | pagina 16