(ii) Indonesisch leren van Tante Koes REISBRIEVEN VAN BARTMAN (IV) AO POEKOEL TEROES POT IN EEN KAPSALON - Goede morgen. Ik wil mijn haar laten verven. - Goed mevrouw. Gaat U zitten. Wat voor haarverf gebruikt U ge woonlijk? - Polycolor nummer vijf en twintig. - Mag ik Mevrouw? De kapster begint mijn haar te kammen om het vervolgens te verven. Daarna geeft ze mij een paar tijdschriften. - Gaat u wat lezen mevrouw, ter wijl u wacht tot de verf droog is. Na ongeveer een half uur komt ze kijken. Vervolgens wast en droogt ze mijn haar. - Zal ik uw haar tegelijk opmaken, mevrouw? - Goed, maar gebruik alsjeblieft geen spray. Ik houd er niet van. Niet lang daarna. - U bent klaar mevrouw. - Dank je wel. Hoeveel moet het kosten? - Drie duizend vijf honderd. Dank U. Dl KAPSALON - Selamat pagi. Saya mau menge- catkan rambut. Baik ibu. Silahkan duduk. Ibu biasa pakai cat apa? - Polycolor nomor duapuluh lima. - Permisi ibu. Si penata rambut mulai menyisir dan kemudian mengecat rambut saya. Setelah itu saya diberi beberapa majalah. - Silahkan membaca ibu, sambil, menunggu catnya kering. Kira-kira setengah jam kemudian dia datang memeriksa. Rambutku lalu dicuci dan dike- ringkan. - Ibu mau disanggulkan sekali? - Boleh. Tapi jangan diberi spray ya. Saya tidak suka. tak lama kemudian. - Sudah selesai ibu. - Terima kasih. Berapa ongkosnya? - Tiga ribu lima ratus. Terima kasih. ibu moeder of mevrouw. sanggul chignon permisi, zeg je wanneer je toestemming vraagt om iets te doen. Het is verrassend zoveel mensen daarginds nog goed Nederlands spre ken. Ik zal U een paar voorbeelden geven. Ik moest goela aren hebben. Toko in, toko uit, maar nergens te verkrijgen. Men raadde mij aan: "Barangkali pa sar Genteng." Op naar pasar Genteng. Na veel kijken en nog meer informe ren wist een Madoerese vrouw te ver tellen, daar en daar barangkali. Come on, let's go! Steegje in, steegje uit, gangetje in, gangetje uit, stappend over stapels rotzooi, op een gegeven moment dacht ik bij mezelf, als ze je hier mollen man, kraait er geen djago naar. Eindelijk kwam ik bij een stalletje, waar achter een Javaanse vrouw stond, kain-kabaja, koondee in de nek, die me aansprak met: "Wat zoekt U me neer?" (er was werkelijk geen woord Russisch bij en dat hartje pasar Gen teng). Wat zoekt U meneer? Ik zeg: "Goela djawa, heeft U dat?" Ze wijst naar een stopfles: "Vijftien pop per stuk". Met dat "pop" bedoelde ze geen gulden, maar rupijah. Vijftien pop per stuk. Ze zei ook vijftien en geen peptien! Enfin, ik heb de hele inhoud van de stopfles, 20 stuks cy- lindertjes goela aren voor de kapitale som van 300 pop, sorry, rupijah 1,80) gekocht en ben na de verkoopster een compliment gemaakt te hebben voor haar goede Nederlands, weer vertrokken. Een andere keer moest ik een tikar hebben om er een samurai in te wik kelen. Men bracht mij naar een gribus van een tokotje in datzelfde pasar Genteng waar ik met Nederlands uit stekend terecht kon. Ik stond tri-plex! En dan een heel ander verhaal. Langs de oude Reiniersboulevard, Darmo, staan nog steeds de verkopers met hun stalletjes sappige siwalan (Bo- rassus Flabellifer L-fam: Palmae, Lon- tar-Siwalan, Jav) en lange kokers le gen En als dat nog niet genoeg is, rij dan naar het Hoenkwe-huis, waar de da- wet goed is. De goela djawa is goed, de santen nog beter en het geheel ijskoud. Daar gaat ie G. H. BARTMAN Ons reservefonds voor moeilijke da gen! Tong-Tong wil geen subsidie. Het wil voortbestaan alleen als U dat wilt. Met uw steun poekoelen wij teroes! giro 6685 t.n.v. Ind. Tijdschrift Tong Tong. Hieronder laten wij, onder hartelijke dank zegging aan alle schenkers, de verant woording volgen van de giften die zijn binnengekomen voor het reservefonds voor Tong Tong over October 1976. A. A. 25,H. Alexander 4,50; F. v. Bart- hold 50,A. Burg 10,A. Bieri 10, W. Boverhof 15,K. Boswijk 4,Le Connet 100,M. Carlquist 10,J. F. Couwenberg 10,H. van Duiken 10, H. W. v. Dorp-Looy 25,E. H. Dallinga- v.d. Mey 25,K. S. v. Dalm-v. Loon 7,50; Mevr. J. Franse 30,—; Mevr. Grooss 25, L. C. F. de Graaff 25,Th. Gerrits-Bloos 10,J. M. Gerritsen 15,HAG 35, M. B. Holwerda-Eekhout 15,Chr. Th. Hornung 14,C. D. R. Hauber 25,G. L. Holtzapffel 20,Victor H. Huitink Sci- pio 15,40; B. K. Jacobs 45,F. Klinkert 10,—; S. L. Koot 12,—; C. J. Kok 25,—; J. B. Loveriks 10,E. Landzaat 5,R. Mariouw 10,Th. du Marchie Servaas 10,Mevr. B. M. Naberman 10,N.U. R. Nagel 4,80; N.N. 25,—; N.N. 25,— Ong Kie Hong 24,J. Oostwald-Stada 10, P. H. Oudkerk Pool 25,Mr. M. J. A. Oostwoud Wijdenes 5,M. J. Overbeek Bloem 20,B. L. F. Philips 4,J. D. Pasteur 50,—; A. L. A. van Rees 25, A. M. Swart 10,L. E. Stritzko-Golder 25,E. H. S. 15,Stichting Tropen Centr. 100,N. Sirag Nobel 15,Mevr. P. D. C. Seegeler 9,G. A. Swart 100, reeds dd. 9 sept gestort; F. H. Timormor 5,G. J. Tousert 36,A. Velthoven 10,C. Verbeet-Courant 10,Mej. Vos kuil 1,50; T. R. Veen 10,J. L. P. v.d. Veen 10,D. D. Vodegel 10,Vriezinga 25,Th. de Wit 10,J. Willemsen Sterckx 10,Mevr. A. W. W. A. v. Witsen 10,J. F. Walburg 54, N. H. Wichers- Bleckman 10, In October 1976 binnengekomen totaal f 1241,10 19

Tong Tong | 1976 | | pagina 19