Onderzoek levensloop Oud-Krijgsgevangenen Centrale collectie "NEDERLANDERS IN JAPANSE KAMPEN" De oproep tot vrijwillige medewer king in Tong-Tong van 15 septem ber 1976 heeft tot gevolg gehad dat op 7 november al 60 ingevulde vragenlijsten - van de meer dan 100 die werden toegezonden - wer den ontvangen. Hier volgt een eerste indruk van 50 levensberich ten. Vijf inzenders waren geboren tussen 1894 en 1899, zeven tussen 1900 en 1905, elf tussen 1906 en 1911, dertien tussen 1912 en 1917 en veertien tussen 1918 en 1923. In 1941 waren ze dus respectieve lijk 36-41, 30-35, 24-29 en 18-23 jaren jong of oud. De inzenders kwamen dus uit alle leeftijdsgroe pen. Veertien van de vijftig waren in 1941 beroepsmilitairen, waaronder zeven nog zeer jeugdig, vier on derofficieren, twee cadet-officieren en één officier. De dienstplichtige burgerij is dus vertegenwoordigd door zesendertig van de vijftig. De leeftijd, in 1941, loopt uiteen van 18 tot 47 jaar. Welke beroepen zijn vertegenwoordigd? We telden 6 planters, 5 handelsemployé's, 4 on derwijzers, 4 ambtenaren, 2 boek houders, 2 artsen, 2 opzichters en dan één zelfstandige ondernemer, een hoofdambtenaar, een klein- landbouwer, een laborant, een mon teur, een hbs-er, een kweekschool leerling, een boekverkoper, een houtvester, een leraar en een ra diotelegrafist. We hopen onder de volgende vijf tigtallen een nog vollediger op somming van beroepen en functies in de vooroorlogse samenleving in Indië te mogen bereiken. Waar bleven bijvoorbeeld de advocaten, de geestelijken, de gouvernements marine, de Knilm, de koopvaardij, de notarissen, de winkeliers, de journalisten, de kunstenaars, een landrechter, de hotelbeheerder? We kregen de indruk dat jongeren en ouderen, in de tropen en in Eu ropa geborenen, sterkeren en zwakkeren, actieven en beschou- welijken, burgers en militairen, hoog en laag gesitueerden de drempel konden overschrijden, ledereen treft in de toegezonden vragenlijsten vragen aan die mak kelijk zijn te beantwoorden en ook vragen waarop hij uitvoeriger kan ingaan. Er zijn ook vragen die men links kan laten liggen. Velen blij ken meer moeite te hebben met vragen over het leven in Neder land, na aankomst in dit land, dan met vragen over hun leven vóór 1941, tijdens de oorlog en vlak daarna. Sommigen gaan echter óók uitvoerig in op de jaren tussen 1950 en 1976. Daarover valt heel veel te berichten en dat blijkt voor al ook in de interviews, die bij sommigen uwer thuis plaats vinden. U kunt nog tot 31 december 1976 meehelpen om dicht bij de 200 in zenders van ingevulde vragenlijs ten te komen. Als U een briefkaart of briefje stuurt naar N. Beets, Ju- lianalaan 9 te Utrecht of 0"30- 51 33 66 belt, ontvangt U de vragen met een uitvoerige toelichting en een gefrankeerde antwoordenve- loppe. Ook uit Amerika kwam al veel medewerking, zodat we al een eind over de honderd aanvragen binnen hebben. Het onderzoek wordt verricht ten behoeve van de oorlogsdocumentatie. Het is dus geen zuiver particulier onderzoek maar het staat in dienst van de geschiedenis van het Koninkrijk in de Tweede Wereldoorlog en daar na. We hopen in goedleesbare vorm - mede aan de hand van de uitvoerige informatie die we van velen binnen krijgen - over erva ringen en levenslopen van oud krijgsgevangenen in de Pacific-oor- log te publiceren. Het verwerken van Uw bijdragen kost echter wel even tijd. N. BEETS Opbouw en vertoning van de aanwin sten van de centrale collectie "Neder landers in Japanse kampen" in het 'Museum voor het Onderwijs te Den Haag. De onlangs in dit blad gepubliceerde opwekking aan bezitters van in de Japanse kampen gemaakte tekeningen en voorwerpen, om deze af te staan ten behoeve van een bij het Museum voor het Onderwijs te vormen cen trale collectie van dit soort stukken, heeft grote weerklank gevonden. Niet alleen medewerkers aan de ten toonstelling "Nederlanders in Japanse kampen", maar ook andere oud-kamp bewoners, die van ons streven ver namen, reageerden daarop door toe zending van vaak waardevolle bijdra gen aan deze verzameling in opbouw. Van al wat in 31/2 jaar tijds door dui zenden Nederlanders in Japanse ge vangenschap is gewrocht, heeft maar een klein deel de oorlog overleefd en van dit kleine deel is, in de 30 jaar die sindsdien verlopen zijn, veel ver loren gegaan door tal van oorzaken. Dit alles maakt het des te urgenter om wat nog is overgebleven zorgvul dig te beschermen tegen onvoorzien verder verlies. Op de tentoonstelling vnd. zag men een keus uit wat kon worden samen gebracht. Maar er is in particulier be zit nog heel wat meer voorhanden, dat ons bijzonder welkom zou zijn ter completering van het beeld dat wij trachten op te bouwen. Wil daarom een ieder eens nagaan wat hij of zij op dit gebied nog bezit en zich afvragen of het ogenblik nog niet is aangebroken om het veilig te stellen door toevoeging aan de ge meenschappelijke collectie? En ook eventuele relaties daartoe aansporen? Wat tot nu toe is bijeengebracht zal pas goed tot zijn recht kunnen komen nadat het Museum voor het Onderwijs over enige jaren een nieuwe en rui mere behuizing zal hebben betrokken. In afwachting daarvan zal echter al dadelijk worden begonnen met de ont vangen schenkingen beurtelings ten toon te stellen in een paar vitrines die, in het tentoonstellingsgebouw van het Museum in de Hemsterhuisstraat, toonde permanente opstelling van dadelijk aansluiten op de daar ver- voorwerpen en documenten die be trekking hebben op de oorlogsjaren in het moederland (1940-1945). Om de twee maanden zullen de ver toonde aanwinsten door andere wor den vervangen. Voor de komende vier maanden is de agenda als volgt: 1 nov. - 31 dec. 1976 milieutekeningen uit kamp CQ Tjima- hi; besneden kenaripitten met daarbij gebruikt gereedschap uit kamp IVde /LXde Bataljon, Tjimahi; vonk- en ge ruisloze aansteker (penèker); gede coreerde lepeltjes uit klapperbast; houten schepje; diverse borduurwerk jes uit kampen Solo en Ambarawa VII; tekeningen van in het kamp gekweek te vlinders en rupsen; rekenapparaat. 6 jan. - 28 febr. 1977 milieutekeningen uit de kampen Struis- wijk en XVde Bataljon? Bandoeng; geïllustreerde kampkranten uit Nak- hon Pathon (Siamspoorweg); 2 ge decoreerde vetlapdoosjes. P. M. ADRIAANSE Door een samenloop van omstandigheden konden wij deze mededeling, die bestemd voor de Tong-Tong van 15 november, eerst thans plaatsen - Red. OVERWINTEREN IN INDONESIË Goedkoper dan in Spanje In de koele bergen bij Solo (Tawang- mangu) 6-pers. compl. inger. bunga lows, per MAAND, incl. hulp baboe f 600,extra bed f 75, C.V. LIBRA - SOLO HORIZONS Jl. Ronggowarsito 67, tel. 3337 Keresidenan Jl. SI. Riyadi 2, tel. 2005 5

Tong Tong | 1976 | | pagina 5