3^unótzinnige ï£lie}kebbery KIMM Indische spekkoek TOKO MAS INDONESIA (Nahasa B V.) Juwelen 22 k goud gezette Briljanten Nieuw Import 22 k en 24 k gouden sieraden Het artikel op de vorige pagina heeft gestaan in Actueel Wereldnieuws en Sport in Beeld no. 14 van 12 april 1932. Het gaat over de Ravanastron, het strijkinstrument, dat de aloes-manis spinragsuiker- of suikerspin-verkoper bij zich draagt en waaraan hij zo'n melancholiek melodietje weet te ont lokken om de aandacht op zich en zijn koopwaar te vestigen. Volgens Theo Willemze in de Prisma- uitgave "Muziekinstrumenten" is de Ravanastron een strijkinstrument met de hals haaks op het resonanslichaam. Deze soort instrumenten komen in Europa niet voor, wel in Oost Azië, waar zij tot de meest gebruikelijke behoren. De algemene naam voor een groot aantal instrumenten van onderling uit eenlopende vorm, stemming, besna ring en bouwmateriaal is K'IN K'in luit, yüeh k'in maanguitaar, hu k'in 4 snarige viool, yang k'in harp. In India is de Ravanastron een verte genwoordiger van deze familie. Hij bezit een legendarische ouderdom en is de oudst bekende voorloper van de viool. Het meest belangrijke van dit artikel is echter de foto van de heer Leo E. Ohl met zijn door hemzelf vervaardig de viool in de hand en ook wat er verder over deze bijzondere amateur vioolbouwer geschreven is. Leo Ohl is de vader van Frits Ohl, de be roemde schilder, wiens sawah-land- schap met de Merapi en de Merba- boe op de achtergrond het titelblad siert van Tong Tong no. 8 van 15 september 1975. Reeds in Batavia maakte Leo Ohl naam als vioolbouwer. Een andere zeer bekende vakgenoot was Belle die een atelier had op Noordwijk. La ter vestigde Ohl zich in Malang. Leo Ohl was een hartstochtelijk mu ziek- en instrumenten-minnend mens met een uitgesproken voorkeur voor de viool. Met Sylvester van Zele, (de vader van Lilian Ducelle), een geniaal violist, kon hij urenlang praten over vioolbouw, de klankkleur van uit Indische hout soorten vervaardigde violen. J. M. B. G. noemt poeloe-hout. Hij zal zeker bedoeld hebben de Poelé-boom met mooie bloemen en wit, hard en licht hout, dat gebruikt wordt voor het snijden van wajang-poppen. In het Maleis zegt men Poelai, in het Javaans Poelé-hout. Leo Ohl genoot van de fijne afwer king van zijn instrumenten, die hij zo lang wreef, tot het hout zijdeachtig aanvoelde. Het lak werd besproken, dat hij met feilloos instinct wist te kiezen om zijn violen tegen weers invloeden te beschermen, de specia le lijm, waarvan hij alleen de samen stelling kende. Misschien bespraken zij ook de strijkstok en de besnaring, het ebbenhout voor inleg, schroeven en toets. Heerlijke uren waren het voor deze begaafde muziekliefhebbers. De viool is het instrument, dat de liefelijkste, de meest hartstochtelijke melodieën kan vertolken. De op klassieke muziek ingestelde lezers mogen mij dit lichtvoetige slot vergeven, want de momenten waren zo romantisch, als op feestelijke a- vonden de "Stehgeiger" zijn liefelijke liederen als een speciale hommage kwam spelen en men als dank hem toedronk. Leo Ohl, geschilderd door zijn zoon, de toen nog zeer jeugdige Frits Ohl. Wenn es Abend wird Wenn die Sonne sinkt Wenn der Geige Lied Von der Puszta klingt Nimm Zigeuner deine Geige Lasz hören, was du kannst. Spiel mir deine schönsten Lieder Bis mein Herz vor Freude tanzt. Drausen im Sievering blüht schon der Flieder, Lockend wie ein leises Flehn, Duftet im Mondenschein, zieht sich ins Herz hinein, Merkst du's, spürst du's, hast du's gesehn? Warum hat jeder Frühling, ach, nur einen Mai? Warum geht die Jugendzeit gar so schnell vorbei? ROSALIE GROOSS |||||||||||||||||||||||||||||||||||!l!||||||||||||||llllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllll!lllllll!lll!llllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!l!lllll!lllllllll!llll!llllllll^ BLIJF PARKEREN Hoe nijpend het parkeerprobleem in de grote steden is, dat je er bijna om kunt lachen, wijst het volgende waar gebeurde uit. Iemand bestelde een boek, "Niet op sturen, kom het zelf halen!" Een dag later: "Stuurt u het boek toch maar op, ik wil liever niet met de auto weg, die staat nu net zo mooi geparkeerd. Als ik wegrij, ben ik mijn parkeer plaats kwijt!" Vier gulden porto voor een parkeerruimte. Je blijft lachen in dit land. Stort 15,op giro 158225 en U ontvangt een spekkoek van ca. 500 gram, in speciale ver pakking, franco thuis. Bestel tijdig voor de Feestdagen "KIMM", Joh. Verhulststraat 98, Amsterdam-Z. Tel. 020-72 84 61 Indonesisch Juweliersbedrijf Diamantair - lid v.d. Diamantbeurs. Ringen: markiesringen, 13, 18, 20, 26 briljanten. Elisabeth model 23 bril janten. Slagringen rozet, rijringen, fantasie etc. Armbanden Stijve armbanden met een, twee, drie rijen briljanten, ster model, rozet model, slangarmbanden etc. (ook verkrijgb. schakel model). Markieshangers: Druiventros, ati, wadjik, peer, rozet etc. Markiesoorknoppen: eensteen tjengkeh model, ster model, rozet etc. RingenKronchongringen, trouwringen, ringen met echt robijn, saffier, jade (giok), smaragd en CATS EYE. Verkrijgbaar losse stenen CATS EYE (biduri panden/cris tobiril). Halsketting kalung model padi, terate, bidji ketimun klassiek, blokjes etc. Hangers mainan met edelstenen, grote ronde hanger met Chinese letter, ati, anker, munt (ringgit mas), Kruis Kuku matjan vishangers etc. Oorknoppen met of zonder steen, tjengkeh, kriool, Shanghai clips peppers etc. Armbanden grote brede Srikit, rantai, plintiran, muntarmbanden, kronchong, tractor armbanden, slangarmbanden etc. Pas aangekomen echt coraal kralen en ringen. Amsterdam Oud Zuid - Albert Cuypstraat 142 - Telefoon 020-71 87 28 na 17.00 uur telefoon 020-72 16 28. 17

Tong Tong | 1976 | | pagina 17