Een avondje Indonesië in Noord Italië Naar Indonesië? DISCO BOLLAND - A A Vele reisbureaus dingen naar uw gunst; de beste verdienen uw ver trouwen. Wij bieden wat u zoekt: een veilige en voordelige reis per KLM, Garuda of Singapore Airlines, een fijn verblijf in het land dat u dierbaar is, deskundig advies voor u de reis begint en begeleiding onderweg. Wendt u daarom vrijblijvend tot: DOES TRAVEL SERVICE Van Woustraat 115 - Amsterdam - telefoon 020-73 21 38 7B30 63 lachend aan. Wat is de wereld mooi en goed. Voor de goedangs verzamelen zich kokki, huisjongen, kebons, koetsier en het wachten is op maatje. De sleutels van de goedangs hangen aan een ring in haar zachte oedet gehaakt. Eerst wordt aan het personeel de hen toekomende porties bras uitgedeeld, gemeten met batoks. Dan weet ieder zijn of haar taak. Spoedig slobberen bèbèhs en entoks de natte dedek uit lage pannen. Mus sen, glatiks en andere vogels kibbelen om de toegestrooide gabah. In de vo gelkooien krijgen ze een stuk rijpe papaja, gekookte rijst en lombok en natuurlijk vers water. Buiten arriveren de grasjongens, de hoge manden vol dauwig vers gesne den gras op de rug, arit in de hand. Paarden hinneken vrolijk. Ons oudste paard mag vrij rond lopen, in vrijheid sterven. Mens en dier zijn nu ver zorgd, tevreden. De huisjongen heeft de gendies van vers water voorzien. Dit water kwam uit de hoge pyramide stenen filter in de badkamer en werd eerst door kok ki gekookt, voordat de huisjongen mocht bijvullen. Nu gaat hij de lampen en lampeglazen verzorgen en bijvul len. Ik mag even pompen wanneer hij de flessen petroleum uit het grote blik vult! Kokki haalt de bakpan op drie poten uit de goedang en de grote pan om het deeg te roeren met de rotan gar de, die we later mochten aflikken als het taartbeslag klaar was. In de kist met beras, een enorme kist, ligt fruit te rijpen, sawohs of mang- ga's en ander fruit. Er is een schat in die goedangs. Te veel om op te noemen. Rekken en rekken en op de grond, in grote en kleine blikken, trommels en stopflessen, blikjes, mandjes. Suiker, tètès, molasses, goela aren en goela klappa, koffie, groene en zwart gebrande bonen, thee, meest cadeaux van andere fabrieken. Vanille in flanel verpakt in stopflessen en manisans, atjars, koekjes, sucré's, noem maar op, lobi-lobi op brandewijn, ook man- gistans op brandewijn, ananas- en asemkoekjes, goelalie, boterblikjes en vruchten op water in blik voor ver jaardagen, kruiden, jams, trossen djengkol en merang voor kramas, ke- tan en rijstemeel, oh, wat zijn we toch rijk! En al dat verse heerlijke fruit uit de tuin, de groente uit de moestuin, de champignons (djamoor) van de in digo - rottende indigostengels na de fermentatie, de heerlijkste champig nons voor ragouts. Welk een geze gende rijkdom uit de bodem. En tussen haar werk door maakt Kani Chinese poppetjes van lapjesgoed voor mij. Heb ik beseft hoe mooi en gelukkig en vredig deze wereld was? SAJA SADJA (1895) Florida Rondom het Lago Maggiore in Noord- Italië wonen veel Nederlanders. Die Nederlandse kolonie is gemengd van samenstelling. Voor een deel bestaat zij uit Nederlanders die werkzaam zijn bij het grote kernenergie-bedrijf van Euratom te Ispra, ten behoeve waar van een der deelnemers, Philips tal van Nederlandse krachten heeft aan getrokken. Voor een ander deel uit goeddeels gepensioneerde Nederlan ders - en daaronder veel oud-gasten - die zich onder de Italiaanse zon beter voelen dan in het kille kikkerlandje aan de Noordzee. Er is zelfs een Villagio Olandese - een Hollands dorp - boven Luino. Er is een Nederlandse club en zelfs een Nederlandse (evan gelisch oecumenische) kerk met een Nederlandse dominee. Ds. Janse de Jonge wijdt zich met liefde en energie aan zijn taak; zijn werk voert hem ook naar Milaan, Genua, San Remo en tal van plaatsen^aan het Garda-meer. In Varese is bovendien een Europese school waar kinderen in vier talen worden onderwezen, van de fröbel- klas tot en met het lyceum. Al deze bijzonderheden ontlenen wij aan een brief van mevrouw O. Huyer te Porto Valtraglia. Aanleiding tot haar brief was het feit, dat de dominee kort geleden in de kerk een Indonesië- avond organiseerde, nadat een aantal van zijn Nederlandse gemeenteleden 'n reis gemaakt hadden naar dat goe de land en vol indrukken, mitsgaders stapels dia's in hun Italiaanse woon steden waren teruggekeerd. Het bleek een lumineus idee geweest te zijn, zo schrijft zij, de Indische mensen zo weer bij elkaar te brengen. En zij- vervolgt: "Er werd intens genoten van de zon nige, fleurige beelden. We zagen weer de blauwe bergen en vulkanen, sa- wahs, pisang- en klapperbomen, wa- ronkjes, Indonesische kindertjes, een kampongidylle, sapis, die in een kali gewassen werden, theetuinen, suiker rietplantages, bougainville en kern- bang sepatu, orchideeën (Plantentuin Bogor), betja's en sado'tjes, foto's van het verkeer in de knoop, vriendelijk lachende Indonesische gezichten, de Burubudur als vanouds, de prahu's op het strand van Pasir Putih, en de veerpont voor de oversteek naar Bali. En daarna Bali zélf. We zaten met ongeveer vijftig In dische mensen in de gezellige bene denzaal van de kerk, en hun uitroe pen bij het zien van al die beelden met herinneringen uit lang vervlogen tijden, getuigden van ontroering en heimwee. Er ging een dankbaar applaus op voor de Heer Kappner, voor het vertonen van de mooie dia's en zijn gezellige explicaties. Hij en zijn vrouw zijn bei den bij het onderwijs werkzaam ge weest, zowel op Sumatra, als op Java en Celebes, dus ze konden wel het een en ander vertellen van Indonesia! We werden tenslotte getracteerd op een zalig bord nasi goreng met ham en ei en ketimun: een lik sambal, de schaal met krupuk ging rond, en het koude biertje maakte het af! We be keken de Indische voorwerpen, die ten toon waren gesteld, als kains, waaiers, wajangpoppen, en schilderij tjes. En we hadden elkaar nog zó veel te vertellen van het gouden zonneland, dat ons allen nog zeer na aan het hart ligt! Het was een mooie avond, waarvan ik de indrukken graag aan Tong Tong wilde doorgeven." (en deswege onze dank - Red. TT) Stationsweg 143, tel. 070-88 30 07 DEN HAAG Pop Djawa L.P.'s zijn moeilijk te krijgen, wij hebben ze wel. Daarnaast de vertrouw de Salina platen Aida Mustapha, Ivo Nlla- kreshna, Emillia Contessa en vele anderen in Krontjong, Javaanse gamelan, Sundane- se gamelan en Balinese gamelan L.P.'s. Ook eindelijk Thailandse L.P.'s en vele moderne Chinese platen. Enkele soorten ook op cassette. Wacht niet te lang, voor raden zijn snel uitverkocht. DE TOPPER VAN DJAKARTA: Rubiah van Mus Mulyadl en Diana Jusuf is nu ook leverbaar. Daarnaast ons vertrouwde repertoire in gamelan, angklung en stambul muziek, voor lage prijzen, en COUNTRY platen uit USA. Wij zijn leverancier van de E.O.-radio en T.V. 21

Tong Tong | 1976 | | pagina 21