5eeóteiijke <3-[apjeó <zJl nno 1933 v2 v2 DUIZEND DINGEN <~Oereniging van 3luióvrouwen <S>oerabaja Vijf jaar geleden, lang voor de rage van letterkasten met pietepeuterige stofvanger- tjes, kreeg ik op mijn verjaardag een rekje met koperen miniatuurtjes: een lampoe templek, een strijkijzer, een grammofoon, een telefoon en een asemmer. Ik arran geerde ze in deze volgorde op het rekje en blaas er elke week het stof af, met het vaste voornemen op mijn 85ste jaar, als ik der dagen zat begin te worden, met koper- poetsen te beginnen. Er zijn van die dagen dat een mens dingen ontdekt waar hij tot nog toe aan voorbij is gegaan. Kijkend naar mijn dingenrekje kwam ik gisteren tot een wonderlijke ont dekking. De miniatuurtjes vertellen, precies in de volgorde waarop ik ze onbewust neergezet had, mijn leven. De lampoe templek, het eerste licht dat ik me kan herinneren behalve de zon. 's Nachts naar "achteren" gaan, lange scha duwen op de muur, het gloeiendhete lampe glas, het roet als de vlam te hoog gedraaid was. Prilste jeugd, lang vóór het electrische licht. Het strijkijzer met "het haantje". Kijken naar de baboetjoetji, 's middags op de overloop. De manier waarop ze in het ijzer de as wegblies, het ijzer uitschudde, nieu we arang bijvulde. En mijn eerste hevige blaar, toen ik ook wou strika. Als kind van een jaar of tien kwam de grammofoon in huis. Met alleen klassieke platen natuurlijk. Altijd was er muziek in huis, bijna iedereen speelde piano, viool, zong. Als je muziek wilt horen, moet je het maken, zei mijn vader. Daarom werden we met muziek opgevoed. Met de telefoon kwam mijn kantoorleven. Ik heb het mijn verdere leven van de tele foon moeten hebben. Tenslotte de asemmer. Naar Holland. As- emmer sjouwen. En veel in de asemmers stouwen. Een vergaarbak van dingen uit de verleden tijd; afval, vuil, ergernis en rom mel. Opgeruimd staat netjes, deksel dicht. Wat een nuttig ding zo'n asemmer. Als het laatste van de duizend dingen waaruit mijn leven heeft bestaan. Hoe anders dan de 10.000 dingen van Maria en Seng Ts'ang, maar toch wel één daarvan, dat houd ik mezelf voor. L.D. Zij zijn eigenlijk niet bestemd voor een Kerstdiner, het zijn recepten uit: Eenvoudige Gerechten gedemonstreerd door de Maar een Hors d Oeuvre, Grote Garnalen met Mayonnaise en Visch in Gelei zijn altijd wel feestelijke hapjes. Het aardige is, dat in het boekje de prijzen er bij staan, zodat wij ons nu nog kunnen terug denken in die gastvrije sfeer van vroegere jaren. De ingrediënten waren niet duur en ze waren zo vers en fris, als men zich maar kon wensen. Hors d'Oeuvre: Ze bestaat uit 5 delen: 1. tomaten gevuld met garnalen en mayonnaise 2. gevulde eieren 3. kepiting 4. gefruit brood met ei en rode visjes of augurk 5. tomaten en ketimoen-sla Benodigde hoeveelheden: 1. 8 grote tomaten, mayonnaise garnalen 8 eieren 1 ons boter, zout, peper, mosterd 2 kepitings 10 stukjes gefruit brood 3 eieren wat rode visjes of schijfjes augurk tomaten, ketimoen, slaolie, azijn, zout en peper peterselie, stukjes tomaat, kropsla 5. Grote Garnalen met mayonaise: 10 grote garnalen 2 kroppen sla en 3 ketimoens 4 tomaten 12 kattie aardappels slaolie, azijn, zout, peper mayonnaise Kakap in Gelei: 1 1 1 pond kakap liter water dl witte keukenwijn dl azijn stang agar agar wit van 1 ei wat zout kruidnagelen, peperkorrels, worteltjes, lombok, laurier En wilt u uw vrienden daarna nog onthalen op IJS Klappa Kopjor, dan heeft u nog nodig: 1 grote klappa kopjor klappermelk van 1 grote klapper 1 dl rozenstroop of vanillestroop 250 gr. suiker 8 pond ijs en i/2 blok zout 0,20 0,24 0,05 0,20 0,14 0,30 0,05 0,08 0,15 0,25 0,15 1,81 0,35 0,15 0,08 0,10 0,10 0,24 Zo was het vroeger in dat geliefde Vaderland in de Tropenzon! 1,02 0,40 0,07 0,01 0,02 0,015 0,025 0,54 0,20 0,04 0,05 0,02 0,20 0,51

Tong Tong | 1976 | | pagina 23