DE DURIAN Als een zonnig Kerst- of Nieuwjaarsgeschenk 4 NIEUWE KLEURENPOSTERS Bloeiende flamboyant - Klapperbos - Eendjes op de sawah - Kampong Kasongan In deze decembermaand, vol van Sin terklaas en Kerst, vol marsepein en oliebollen, is het misschien wel zo aardig om jullie allemaal eens te trak teren (sorry dat het alleen via een foto is!) op een paar lekkere durians, (de Durio Zibethinus), de Koning der Vruchten. Het is nu volop doerèntijd en op de meeste pasars is de doerènhoek dan ook al van ver te ruiken. Maar de meeste Jakartanen kopen hun doerèn toch veel meer op bepaalde vaste doerènplaatsen. Behalve die van iets buiten de stad op weg naar Bogor is de meest bekende wel op Gunung Sari, vlak bij het oude abattoir. Daar strijden de doerèn en het afvoerka naal nog steeds een onbesliste nok- partij om de zaligste geur. De film Max Havelaar is hier nog niet in roulatie en tot nu toe heb ik dus alleen in Hollandse kranten ge lezen dat die film het goed doet en vooral bij de oud-lndischgast. Vanwe ge de sfeer en vooral de landschaps opnamen die nog "net Indië zijn Nou ja, ik woon en werk hier en aan de levensgewoonten van verschillen de Westerlingen te zien is het vaak nog steeds "voor-oorlogs". Er loopt hier in de Hollandse gemeente een figuur rond die zelfs bij verschillende Hollanders de bijnaam heeft van "Steak-vreter", omdat hij na al die jaren in Indonesië nog steeds die "In- 28 Koning der Vruchten dische rotsooi niet door me strot ken krijgeI En met zo'n mentaliteit zal deze Alkmaarder ook wel nog nooit van de doerèn geproefd hebben. Omdat ikzelf een grote liefhebber van deze -vrucht ben laat ik hier een stel letje voorstanders aan het woord. Zo schreef een avontuurlijke Brit uit Malakka in de vorige eeuw enthou siast naar huis: "De durian kan ik het best beschrijven als een rijke, bo- terachtige vla, enigszins geurend naar amandelen. Ertussendoor komen geur tjes die je doen denken aan roomkaas, uiensoep, sherry en andere incongruï- teiten; het is niet zuur, noch zoet of sappig. Men heeft er ook geen be hoefte aan. Zó, op deze manier, is het doodgewoon perfekt Het is zeer zeker niet alleen de smaak van de doerèn die het hoog doet aanslaan. Want in verschillende gebieden van Indonesia, Thailand, Burma, Singapore en 'de Philipijnen heeft de doerèn ook de naam van een aphrodisiac te zijn! Een voorzichtige hint in die richting geeft de Spaanse missionaris Juan Gonzales de Mendo- ze al in 1588 die schreef: som migen zeggen zelfs dat het déze vrucht is geweest, waardoor Adam zondigde, kompleet verslagen door de unieke smaakNou ja, en we kunnen wel zeggen dat missionarissen het kunnen weten want de allerbeste en meest beroemde beschrijving in de historie van de doerèn is ook al van de hand van een missionaris die schreef: "De smaak is als de hemel, de geur is als de hel Selamat Makan! ROGIER (de 3e serie naar dia's van Rogier) 4 nieuwe prachtige opnamen uit Indonesië, om de donkere dagen wat te verlichten. Per stuk f 5,porto plus kartonnen koker f 1,70. Serie van 4 inclusief porto en koker f 20,

Tong Tong | 1976 | | pagina 28