Avondgebed BIJ HET AFSCHEID VAN 1976 't Is avond nu en voor wij slapen gaan, Bidden wij U, Almachtig Vader, aan. Wij waren graag de hele dag bij U gebleven, Maar ach, hoe zijn wij ook vandaag weer afgedreven. Wij danken U opnieuw voor deze blijde dag, Voor liefde en vertrouwen en de wijde lach, Deel deze vreugde toch aan alle anderen mede, Vervul de haat- en ruziewereld met Uw vrede. Zie ons met lege handen voor U staan, Wij nemen dankbaar Uwe gaven aan, Want wij zijn zwak en moeten het van U verwachten. O, Heer, vul onze daad, ons woord, onze gedachten. De toekomst leggen wij in Uwe hand, De toekomst van onszelf, de toekomst van ons land. En geef ons kracht om, in de stormen, mee te bouwen En moed om in onzekerheid U te vertrouwen. Soms gaat Uw weg wel dwars op onze wens, Maar Gij zijt God en wij, wij zijn slechts mens. O, Heer, Gij kent ons dom, maar bitter-fel verlangen, Wil dat met Uwe wijsheid mild omvangen. Vader, wij knielen neer en bidden samen, Hoor ons om Jezus wille - Amen. PROF. DR. SOEMANTRI HARDJOPRAKOSO Dit is de tijd, waarin velen onzer de gebeurtenissen van het aflopende jaar trachten te overzien en proberen zich een voorstelling te vormen van wat komen gaat. Onze gedachten komen niet los van een aflevering van een bekend strip verhaal met de volgende dialoog (via de spreekasempjes): Guru: ik maak me zorgen over de toekomst. De heks: Waarom? Wat gaat er ge beuren? Guru: Ik heb geen idee. Dat is 't 'm juist! Het enige wat wij zeker weten is, dat 1976 ons allen vele zorgen bracht en dat tegen het jaareinde het perspec tief nog versomberde. Strijd op het stuk van de lonen; een vrijwel con stant blijvende hoge werkloosheid, weinig hoopgevende feiten in het in ternationaal overleg, om van de toe nemende spanningen in de wereld buiten Europa maar te zwijgen, een nieuwe bedreiging van het toch al niet florisante economische herstel door een dreigende verhoging van de olie prijzen - het lijkt voldoende om zelfs de grootste optimist tot zwijgen te brengen. Een boeiend verschijnsel in het afge lopen jaar was de toenemende waar dering van de leefbaarheid. Welzijn, zo zeggen de nieuwe profeten, gaat voor welvaart! Het paradoxale van deze stroming is, dat de groepen die zich het krachtigst inzetten voor het welzijn tevens die zijn, welke in het streven naar welvaart, dwz hogere lonen en zo mogelijk nog beter socia le voorzieningen voorop lopen. Maar er is stellig een sterke groep van jonge idealisten die in volle ernst de leefbaarheid boven de verhoging van de welvaart stellen - zelfs nu de wel vaart een zeer dubieuze zaak is ge worden, die bijzondere zorg eist. Maar komaan! Laten wij ondanks alles niet somber gestemd zijn en ons troosten met het bekende gedichtje van Rhijnvis Feith: De mens lijdt meestal 't meest door 't lijden dat hij vreest en dat niet op komt dagen. Zo heeft hij meer te dragen dan God te dragen geeft! Prettige kerstdagen en een goed begin - ondanks alles. JHR. De Vader van de Islamitische prof. Dr. Soemantri Hardjoprakoso tot wie hij bad, was en is dezelfde Vader van de Christenen. Twee benamingen voor één-en dezelfde Weg. Soemantri was in mijn tijd een centrale figuur van 'Pangestu' in Indonesia. Hij leefde van 1912-1970 en was in woord en daad waarachtig Christen, zoals wij ons dat ideaalbeeld voorstellen. 'Gekke Mantri', schertsten zijn studenten hem. Debatteren over geloof of schermen met dat dure woord oecumene bestond in deze kring niet. Tijd en afstand vallen weg. Dit gebed is er, nu, en al vele jaren. E. v. Z.-H. TROPISCHE FABELS OP CASSETTE Het Wereld Natuurfonds geeft ten bate van de aktie "Behoud het tropische Oerwoud", een casette-bandje uit met 9 tropische fabels. Verhalen van de kantjil en andere dieren uit de tropen, bekend en onbekend. Alles omlijst en versterkt door geluiden uit onze oetan en lieflijke Soendanese muziek. De vertelstem zou iets minder hard en stroef kunnen zijn en wat vloeiender in het uitspreken van de Indonesische woorden, maar over het geheel is het toch een fijn bandje geworden, waar kinderen met aandacht naar zullen luisteren. En dat voor de (Indische) ouders misschien aanleiding zal zijn uit hun herinnering nog meer te ver tellen. Voor 13,50 inclusief verzendkosten kunt u het bestellen bij het Verzend huis WNF, Postbus 140, Sassenheim, door overmaking op giro 3019487, on der vermelding "fabels". ATTENTIE I In het vorige nummer werd het Kerstnummer ten onrechte aan geduid als no. 11/12. DIT MOET ZIJN: No. 10. Het nummer van 1 januari ver valt, het eerstkomende nummer na het Kerstnummer verschijnt dus pas op 15 januari. 3

Tong Tong | 1976 | | pagina 3