ik INDONESIA MERDEKA BOEKBESPREKING "EEN VERGETEN SQUADRON" Recentelijk is een uniek boek uitge geven dat ongetwijfeld de belangstel ling van vele lezers zal trekken, die de vliegerij in het voormalig Indië heb ben gekend of hiervoor interesse heb ben. De titel is "Een vergeten squa dron", geschreven door een kenner en een actueel deelnemer van de luchtvaart: René Wittert. Wittert is als jachtvlieger opgeleid in Soesterberg, is in 1938 naar Indië gegaan en heeft tot voor de oorlog bij de KNILM ge vlogen. Bij de aanvang van de oorlog werd hij militair vlieger bij de ML/ KNIL, en stoomde hij jonge jachtvlie- gers klaar voor het gevecht. Door een toeval wist hij de Japanse bezetting te ontlopen, vloog verder in Br. Indië, Amerika, Australië, Nw. Guinea en na de oorlog wederom in Indië. Als vlieger bij uitstek, instructeur, o- perations officier en wnd. comman dant van het 18 squadron en als er varen KNILM vlieger verhaalt hij in een goed gedocumenteerd en geïl lustreerd boek zijn wedervaren als burger- maar voornamelijk als militair vlieger. Zoals de titel van het boek al zegt kan Wittert het niet verkroppen dat over deze geschiedenis hier in Holland niets bekend is en dat voor namelijk mensen, die have en goed en zelfs hun leven hebben gegeven, ver geten worden. Hij beschrijft de ge neugten, maar ook de moeilijkheden van de luchtvaartmannen, hun ambi ties, verantwoordelijkheidsgevoel en plichtsbetrachting - maar ook hun angst, hun innerlijke strijd en soms hun menselijk falen. De meeslepende schrijftrant, zijn e- norme kennis van de luchtvaart en zijn avontuurlijke geest hebben dit boek gemaakt tot een zeer interessant eri uniek document, met een woord vooraf van ZKH Prins Bernhard. Een boek om te kopen, te lezen, te herlezen en te behouden I OGW. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong 39,90 plus 4,porto. OMA'S INDISCHE KEUKENGEHEIMEN Zo heet het voortreffelijke kookboekje dat Oma Keasberry samenstelde en dat nu smakelijk geïllustreerd op de markt verscheen voor 11,90. Ik heb persoonlijk niets dan heerlijke herin- Op 1 december is de reeds lang aan gekondigde documentaire van de VPRO "Indonesia Merdeka" dan op de TV gekomen. De vertoning viel helaas ongeveer samen met de ver schijning van ons voorlaatste nummer. Maar ook het feit, dat wij eerst een week of drie na de vertoning met een bespreking kunnen komen, mag ons niet weerhouden van een korte aan tekening. Die lijkt ons bovendien nut tig voor het geval de VPRO zou be sluiten tot een heruitzending - een besluit dat wij van harte zouden toe juichen. Vele van onze lezers zullen haar hebben gezien; wie door om standigheden verhinderd was zal een tweede gelegenheid, mocht die ko men, niet moeten verzuimen. Om U de waarheid te zeggen: toen wij door Roelof Kiers nu alweer vele maanden geleden op de hoogte wer den gesteld van zijn voornemen voor de VPRO een documentaire te ver vaardigen van de Indonesische vrij heidsstrijd hebben wij dat plan zeker niet met groot enthousiasme begroet. In de eerste plaats, omdat het ons vrij wel onmogelijk schijnt een zo gecom pliceerd gebeuren in beelden te doen leven zelfs al neemt men daar ruim drie uur voor. In de tweede plaats, omdat een voorafgaande poging om indië dichter bij het Hollandse publiek te brengen - de VARA-documentaire Indisch ABC - in wezen bleek neer te komen op een rechvaardiging van de kreet "Heraus mit uns!" - en dus in Indische kring slechts verontwaar diging en spot oogstte. En tenslotte omdat de reputatie van de VPRO als een zéér progressieve, bij uitstek kri tische en vaak satirische omroep wei nig perspectief leek te bieden voor een zo objectief mogelijke benade ring van deze niet alleen gecompli ceerde maar bijzonder gevoelige stof. Welnu, laat ons aanstonds vaststel len, dat deze documentaire naar vorm en inhoud een beeld geeft van de Indische werkelijkheid in die tragische periode, dat zijns gelijke niet kent. Het is vooral een "eerlijke" film. Het woord objectief, de kwalificatie die voor de hand ligt, gebruik ik liever niet, want objectiviteit is onbestaan baar in de beoordeling van feiten, die neringen aan al die keren dat ik met Tjalie in Restaurant Djokja in Amster dam heb gegeten. Het was altijd goed, punt uit. Geen puzzles na afloop van "Heb ik nu wel ajam opor gegeten of was het toch besengek?". Voor Oma Keasberry is Indisch koken, Indisch koken zoals ze het in Midden Java al deed. Als goede Midden-Javaanse is een beetje suiker een vast ingrediënt in vele van haar recepten. Zoals het ook moet. Goede recepten, niet opzienba rend nieuw, maar bekend en goed. zulk een diepe indruk maakten en die nog zo kort achter ons liggen. Maar met grote zorgvuldigheid heeft Kiers in zijn interviews met degenen, die "erbij geweest zijn" laten verhalen van hun ervaringen, hun emoties en hun reacties op de wereldschokken de gebeurtenissen waarin Indonesiërs en Nederlanders de hoofdrollen speel den. Dat waren vijf Nederlanders: de planter Marsman en vooral niet te vergeten zijn vrouw, dr. Koets, die gelegenheid had de Nederlandse po litiek van binnenuit te bezien (even eens vergezeld van mevrouw) en Jan Fabricius, die als journalist de ont wikkelingen kon observeren. En van de zijde van de andere partij: Hatta, Roeslan Abdoelgani, Abu Hanifa en de militairen: Nasution en Simatupang. Omdat de interviewer niet "bijstuur de" en hij zijn personages volle ge legenheid gaf zichzelf in vrijheid te openbaren kwam een dialoog tot stand die wij niet aarzelen te kwalificeren als een voorbeeldig werkstuk. Het is doodgemakkelijk, op onderdelen kri tiek te oefenen. Een volmaakte docu mentaire bestaat niet. Ik heb niet de minste neiging üm de zeef te hanteren en daaruit de weinige momenten, die mij verdrietten op te vissen en met de nodige eigenwijsheid op te dienen. De drie uur ruim, die de vertoning van dit werkstuk vorderde heb ik adem loos uitgezeten, telkens weer getrof fen door de volmaakte oprechtheid van de sprekers, die dank zij de inter viewer als het ware met zekere arge loosheid hun herinneringen aan die barre tijd, nu niet meer vertroebeld door sentiment, openbaarden. Bloed, zweet en tranen in overvloed heeft de Indonesische vrijheidsstrijd gekost. Dat althans een globale schets van hetgeen zich afspeelde aan het Ne derlands publiek kon worden getoond is winst. Voor ons "Indische mensen" die in zo groten getale rechtstreeks bij dit gebeuren waren betrokken heeft de ze documentaire dubbele waarde. Zij worden niet alleen geconfronteerd met een stuk van henzelf, maar ook met de vrezen en zorgen aan de an dere kant van de schutting. JHR. Wat een verademing, zo'n recht-toe- recht-aan boekje voor iedereen die serieus Indisch wil koken. De mededeling dat ze voor de ex- Sultan van Pontianak eten moest klaarmaken bewijst voor mij ook al leen dat hij een goede smaak heeft! "Oma's Indische keukengeheimen", door Oma Keasberry, 11,90 en f 2,75 porto. L.D. 4

Tong Tong | 1976 | | pagina 4