POEKOEL TEROES POT "ZO WAS INDIË" "In de Tong Tong van 1 dec. 1976, blz. 22, roemt de heer Ritman het onlangs verschenen prentenboek "Zo was Indië. 1850 - 1950". Hij merkt aan het slot van zijn bespre king op: "De uitgave is fraai ver zorgd en de reproductie van het fotomateriaal laat niets te wensen over." Deze lofuiting kan worden verwacht van de zijde van de redactie van TT, want in het boek is vermeld, dat deze uitgave tot stand kwam door welwillende medewerking van o.m. deze redactie. Ik deel de de genoemde visie van de heer Ritman niet. Wel is het boek fraai, het papier en de band zijn mooi, doch de reproducties zijn veel vager dan de oorspronkelijke i afbeeldingen. Wellicht is dit inhae- rent aan het reproduceren van re producties als deze. Dit is echter niet het ergste. Een ernstige te kortkoming is het feit dat op al van bladzijden kleine gedeelten van de tekst zijn weggevallen, terwijl het ontbrekende niet te reconstru eren is". DR. MR. H. F. W. LUIKING Enige onzer lezers beklagen zich bij Tong Tong over tekortkomingen van de uitgave van Joop van den Berg's "Zo was Indië", door de firma Luiting in Laren. Wij hebben er ongeveer 350 van verkocht, waarvan een deel op bestelling vóór het boek was versche nen en het aantal klachten over on nauwkeurigheden, drukfouten, kwali teit van de reproducties blijft zeer be perkt in aantal. Er zou dus geen reden zijn, op de uitgave terug te komen, ware het niet, dat aan de basis van de klachten de gedachte ligt, dat Tong Tong op enigerlei wijze betrokken of geinteresseerd zou zijn bij deze uit gave. De reden daarvan is duidelijk; onder degenen die de samensteller van dienst zijn geweest noemt hij aan de binnenzijde van de omslag Tong Tong. Dat stellen wij op prijs, maar die vermelding geeft bij degenen die niet helemaal tevreden zijn met hun koop blijkbaar aanleiding tot misver stand. Tong Tong heeft namelijk niets te ma ken gehad met de uitgave, ook niet in de vorm van raadgevingen, laat staan met de keuze van de behandelde on derwerpen of van de reproducties. Op verzoek van de uitgever heeft Tong Tong de in onze bibliotheek aan wezige jaargangen van d'-Oriënt tijde lijk afgestaan aan de samensteller. Wij deden dat volkomen belangeloos omdat wij meenden dat de uitgave velen uit onze kring zou interesseren. Wij zijn daarvoor niet gehonoreerd en wij zijn verder ook niet geraadpleegd over de verwerking van het materiaal. Voor ons was het boek dus even "nieuw" als voor andere lezers toen Ons reservefonds voor moeilijke da gen Tong-Tong wil geen subsidie. Het wil voortbestaan alleen als U dat wilt. Met uw steun poekoelen wij teroes! giro 6685 t.n.v. Ind. Tijdschrift Tong Tong. Hieronder laten wij, onder hartelijke dank zegging aan alle schenkers, de verant woording volgen van de giften die zijn binnengekomen voor het reservefonds voor Tong Tong over November 1976. A. A. 25,A. Burg 10,A. Bitterlich 25,J. F. Bleichrot 10, Dr. C. A. v.d. Bosch 25,Drs. H. H. A. v. Blomme- steyn 20,F. G. Beer 10,R. A. Bieri 10,J. Boon v. Ochsée 10,Mevr. M. ten Bosch 25,W. Boverhof 15,H. J. H. Bickers 10,W. F. B. Bangert 46, J. Boogaard-Staneke 30,F. L. Brakkee het verscheen. Wie dus meent, kritiek te moeten uit oefenen op bepaalde tekortkomingen in "Zo was Indië" wende zich tot de samensteller of de uitgever. Tong Tong heeft met de uitgave niets (her haal niets) van doen. Met name richten zich klachten op de reproductie van het fotomateriaal. Wij vonden dat die niet te wensen over laat, in aanmerking nemende dat het hier gaat om reproducties van repro ducties. Wij dachten, dat ieder wel begreep dat een reproductie van een foto in een tijdschrift (dus op zichzelf wper van een reproductie) uit de aard der zaak niet te vergelijken is met het origineel. Het spijt ons, dat wij in onze bespreking niet nog eens met nadruk hebben gewezen op het feit, dat de reproductie van een reproduc tie uiteraard in belangrijke mate moet achterblijven bij het origineel. Er waren, zoals wij reeds zeiden, al tal van bestellingen bij onze boekhan del binnengekomen na de,eerste aan kondiging dat de uitgave in voorbe reiding was (en niemand dus nog kon weten hoe het boek er uiteindelijk uit zou zien). Men had blijkbaar groot ver- v. Oosten 25,Mevr. J. W. Cassa 10, J. L. Th. Coldenhoff 4,70; Th. G. Cassa 63,A. B. C. David 10,C. T. Douwes 10, K. S. van Dalm-v. Loon 7,50; L. Enneking 10,K. M. Graichen 25,P. D. Th. Geerlings 3,I. Z. de Graaff-v.d. Geugten 25,Mevr. Grooss 19,Mevr. Groose 9,10; H. J. B. Hendriks 25,H. W. ten Hoorn 4,E. Huyzentruyt 10, J. C. H. H. 5,P. J. v.d. Horst 10,W. A. Hesselink 25,E. A. Hars 14,A. L. Heunks 25,M. C. E. Hoekstra 10, Huitink 15,Mevr. Hoogkamer 25, P. Juch Arnold 25,M. A. Jut 19,J. Ch. Keasberry 20,J. A. Kolling Prins 10, Mevr. X. E. de Kock-Birsack 50, E. A. Kunst-Graichen 10,J. B. Loveriks 10, A. D. v. Leeuwen 20,R. Mariouw 10, L. von Michalofski 20,A. J. Moerker- cken 25,Mevr. Ch. J. Molewijk 10, Mr. F. du Marchie Servaas 9,J. A. L. Meuleman-de Wit 25,J. Th. Muller 20, Mej. N. Th. v.d. Nouland 25, N.N. 15,Mej. A. H. Overdijkink 10, H. L. F. Ouboter-v. Wijngaarden 15, Joh. Olieslaeger 50,K. A. Pfenning- werth 50,—; L. Palm 25,—; RCF 25,—; J. A. Ronkes 14,A. G. W. Reinhardt 14,F. J. J. Robbersen-Molenaar 15, A. M. Swart 5,—; E. H. S. 15,—; J. J. Schlette 50,M. Sirag-Nobel 15,W. A. Sikman 10,P. Stolk 10, A. v. Velthoven 10,F. L. Vennema 14,R. M. Visser 50,C. Valenbreder (U.S.A.) 53,70; Ir. J. F. Wolterson 25,—; J. J. Wul- ffraat-Buskop 35,J. A. Wasch 13,50; A. J. C. Weydemuller 10,H. C. F. Wei- tes-von Stockhausen 20,Mevr. M. Wou ters 5,N. H. Wichers-Bleckman 10, J. Willemsen Sterckx 10,Mevr. G. Zaal berg 30, In November 1976 binnengekomen f 1592,50 trouwen in samensteller en uitgever. In hoeverre dit vertrouwen is be schaamd laten wij in het midden: wij hebben ook een aantal enthousiaste reacties ontvangen na de verschijning. Misschien schuilt er een les in het geen zich nu voordoet: overtuig U zo enigszins mogelijk van hetgeen een bepaalde uitgave voor U zou kunnen betekenen door een bezoek aan onze boekhandel, waar men de ten verkoop beschikbare boeken kunnen worden ingezien. Wie teleurgesteld is, zal zich wellicht herinneren dat in dezelfde rubriek in TT van 1 dec. waarin "Zo was Indië" werd besproken een ander "Indisch" boek werd aangekondigd als één van "ander en meer gedistingeerd allure dan het zo juist besproken boek (Zo was Indië). En tenslotte, over smaak valt niet te discussiëren: het boek van Van den Berg geeft belangwekkende informa tie over één aspect van de Indische samenleving (het Europese) en naar onze mening zullen velen onder ons het, ondanks tekortkomingen, met ge noegen doorbladeren. JHR. 4

Tong Tong | 1977 | | pagina 4