Padi-kaarten Wil VERGETEN HEN NIET Reeds heel lang, vele jaren te lang, komt steeds dezelfde vraag bij me op. Hebben wij al met z'n allen positief gereageerd op eens lang geleden ge dane beloften: nl. DAT WIJ HEN NOOIT ZOUDEN VER GETEN. leder onzer uit deze zó verzorgde welvaartssamenleving kent uit eigen herinnering zijn/haar eigen vertrouwde figuur uit de tijd van toen wij allen nog in dat Indië leefden. Was het al niet Louis Davids die de onvergetelijke baboe bezong? Nu hebben wij ieder persoonlijk onze eigen lieve en zó trouwe personen in gedachten, en zij waren er zóvelen dat ik liever geen bij name noem. Ja toch één wel: Putih, een Atjehse boy van de fam. v.d. Werff in Sigli, die zijn trou we diensten door de Jappen met ont hoofding bestraft kreeg. En zo zijn er onnoemelijk velen in doffe ellende ten onder gegaan, alles als gevolg van oorlogsomstandigheden. Waar het mij nu om gaat is: Laten wij nu eens wel reageren op die vaak herhaalde belofte uit die benarde tij den. Laat er in Jakarta op het voorerf van onze Nederl. Ambassade een stand beeld komen dat die twee anonieme figuren naast elkaar voor altijd zullen uitbeelden als onze posthume dank en hulde voor de trouw en liefde die zij ons hebben geschonken. Persoonlijk dacht ik dat het nooit te laat is om gedane beloftes in te los sen. J. E. SCHRODER Wij vinden dit niet zo'n goed idee. Van een standbeeld kan men namelijk niet eten en wat onze oude getrouwen in de meeste gevallen nodig hebben is geld om zich dat eten te verschaf fen. Niet zo weinigen onder ons heb ben naar de mate van hun krachten bij hun vertrek uit Indonesië voor hun bedienden gezorgd; zeer velen doen dat nóg. Hoe nauw de band is ge bleven kunnen wij uit eigen ervaring verklaren: toen wij na een vijftienjari ge afwezigheid weer in Jakarta aan kwamen was de hele clan van onze oude bedienden op het vliegveld aan wezig. Er zijn in Holland honderden Indische mensen die nog alijd contact hebben met hun vroegere bedienden en hen nog steeds op een meer concrete en effectieve wijze gedenken dan door een monumentje ook maar bij benade ring mogelijk zou zijn. Wij vergeten hen echt niet, al staat er geen beeldje op Kebon Sirih! En wie het contact heeft verloren en toch nog blijk wil geven van zijn ge voelens bij het terugdenken aan zijn Indische tijd - wel, er zijn legio ge legenheden om "iets te doen" voor in moeilijke omstandigheden verke rende Indonesiërs. Iets dat meer op O-yia &-yy.a prijs gesteld zal worden dan de aan blik van een monument in Jakarta. (Red.-T.T.) BELOFTEN Tijdens zakelijke besprekingen hoor ik vaak de verzuchting slaken: we hopen dat onze besprekingen serieus zijn en dat er positieve resultaten uit voortvloeien. Op mijn stereotype vraag "wat bedoelt U" krijg ik dan telkens weer te horen: "Ach mensen die hun vacantie hier doorbrachten en met wie wij ook over zaken aan de praat kwamen, beloofden ons voor samenwerking met Nederlandse be drijven te kunnen zorgen, maar we hebben nooit meer wat gehoord." Men schijnt zich uit te geven als ver tegenwoordiger voor diverse onder nemingen en men is wellicht ook werkzaam in een dergelijke onderne ming, maar niet in een positie, dat men z'n belofte waar kan maken. Laat men zich bedenken, dat dergelijke beloften - hoe goed ze ook bedoeld zijn - valse hoop doen leven in de harten van de zakenlui, die dolgraag weer met Nederlanders willen samen werken; men krijgt dan een verkeerde indruk van de Nederlandse zakenman in het algemeen als de belofte niet wordt nagekomen. Men bewijst nie mand een dienst met loze beloften - integendeel. De Nederlandse zaken man, die serieus tot zaken doen wil komen door direct contact, wordt met wantrouwen begroet, een wantrouwen dat hij niet begrijpt als hij het boven staande niet weet. Stop met Uw beloften, geachte tou rist, als U niet zeker weet, dat U Uw beloften kunt nakomen en diegenen onder de touristen, die een vacantie- reis koppelen aan een zakelijke oriën tatie raad ik aan Uw naamkaartje met firmanaam achter te laten. Als U te rug bent in Nederland en U komt, na bestudering van het vóór en tegen tot de slotsom, dat er van zakendoen geen sprake kan zijn, stuur dan een briefje met een afwijzing, zoals in het zakenleven toch algemeen te doen gebruikelijk is. Vergeet niet, dat U bent begonnen te praten over zaken doen en dat schept verplichtingen. We hebben nog steeds een naam te ver liezen in Indonesië. D. J. VREDEVELD AVONDJE IN ZWITSERLAND? In uw blad van 15 december j.l. las ik het bericht van een "Avondje Indone sië in Noord-ltalië". Zou zoiets ook mogelijk zijn in Zwitserland? Wat zou ik dolgraag zo'n dia-avondje willen bezoeken en met Indische mensen in contact komen in mijn tweede vader land. Mijn vraag aan U, kunt U niet eventuele Indische mensen in Zwitser land die dia's bezitten, overhalen deze te vertonen? Ook al is het nog zo sprookjesachtig in de sneeuw in Saas Fee, Engelberg, Davos of in Zug, waar ik woon, mijn Indisch hart ver langt toch naar zonnige beelden uit mijn geliefde zonneland. Ik geloof dat zo'n dia-avond ook de Zwitser sterk zal interesseren! N. J. HALBENLEIB-PIETERSZ Gotthardstr. 18, 6300 Zug Zwitserland Wie kan hier wat aan doen? DERDE OOG In het Kerstnummer 1976 van Tong- Tong heb ik het verhaal "Het Derde Oog" van Mevrouw P. Regensburg ademloos gelezen. Wat een prachtig verhaal Ik vind het jammer, dat dit verhaal eindigde zonder vervolg. Want ik had zo graag geweten, wat deze groep mensen met hun bijzondere eigen schap samen beleefden en wat zij met deze eigenschap voor zichzelf en voor anderen konden doen. In haar boek "De Doden Spreken" beschrijft de inmiddels overleden Me vrouw W. A. H. Mulder-Schalekamp haar bewustwording, dat zij door mid del van een geestelijke leider leerde met de geesten van gestorven men sen te communiceren. Ik hoop, dat op dit verhaal een ver volg komt; natuurlijk alleen als Me vrouw Regensburg er geen nare er varingen mee heeft. Ik heb uit dit ver haal kunnen concluderen, dat een Derde Oogje zeer handig is als je met onbetrouwbare mensen te doen hebt. Als ik een Tong-Tong prijs voor het Mooiste Verhaal van 1976 zou kunnen uitreiken, zou ik deze prijs voor het Derde Oog verhaal geven. E. C. BERG kunstwerkjes in padistroo, 12 verschill. tafrelen p. st. f 3,50 6 stuks f 20,incl. porto. 8

Tong Tong | 1977 | | pagina 8