Het Erasmushuis te Jakarta Nederlands culturele voorpost in Indonesië 9 In Jakarta en enkele andere steden kan men van verschillende Ambassades bibliotheken vinden. Zo heeft Jakarta van de Amerikaanse Ambassade de LIA (Lembaga Indonesia-Amerika), verder een afdeling van de British Council, van het Goethe Institut en van het Centre Culturel Francais een uitgebreide biblio theek waar men boeken en tijdschriften kan lenen. Films worden er geregeld vertoond en af en toe ook andere programma's, zoals concerten, lezingen, tentoonstellingen, e.d. De jongste is de bibliotheek en lees zaal van de Nederlandse Ambassade, ondergebracht in het Erasmushuis aan Menteng 25, schuin tegenover het Canisius College. Het begin was een kleine leeszaal, in gebruik genomen sinds eind 1966. Begin 1967 kwam er een kleine biblio theek van ongeveer 600 boeken. Eerst was men van plan om de biblio theek over te brengen naar de Am bassade aan Kebon Sirih, maar dit ging niet door. Verbeteringen werden aangebracht en op 27 maart 1970 werd het nieuwe gebouw officieel geopend door Prins Bernhard. Ik herinner me nog dat een hele menigte hem op wachtte. Op het erf (de genodigden), langs het trottoir, tot aan de voorkant van het Canisius College, iedereen wou de Nederlandse prins zien. Toen hij met de auto het erf opreed juichtte iedereen, en zelfs de kampongkinder- tjes riepen: "Dag Oom!" Met de jaren kwamen er meerdere boeken. Er zijn ook leesportefeuilles te leen. Zo heb ik b.v. enkele keren Tong-Tong via de leestrommel kunnen lezen. Jammer dat dit tijdschrift hier nu niet meer te verkrijgen is. Het lidmaatschap bedraagt Rp. 250, één keer te betalen, en men is voor altijd lid van het Erasmus Huis. Men kan ook donateur worden en betaalt dan Rp. 2500,per jaar voor het hele gezin. Kom je in het Erasmushuis, dan heb je eerst de voorgalerij. Hier zitten meestal leerlingen die naar de Neder landse les moeten. In het gebouw zijn nl. enkele leslokalen. In de binnen- galerij zijn grote borden met foto's In de leeszaal van het Erasmushuis. Een optreden van Pak Wongso in het Eras mushuis. van het Vorstenhuis en het belang rijkste nieuws. Dan zijn er aan de middengang links en rechts kamers met de discotheek, een cafetaria, in formatie- en klaslokalen. In de achtergalerij is de leeszaal waar men een ruime keuze aan tijdschrif ten en kranten heeft. Deze moeten echter ter plaatse gelezen worden. De uitleenbibliotheek is iets verder op, evenals de filmotheek. Men kan hier ook films lenen, en scholen, kantoren en verenigingen maken er een goed gebruik van. Geregeld is er een programma van Nederlandse artiesten, of een lezing door op de voorgrond tredende In donesische of Nederlandse personen. Sinterklaas is eens per jaar ook een trouwe gast en die dag is het Eras mushuis welhaast te klein voor de jeugd die Sint en Pietermannen willen zien. Indonesische muziek en dans staan ook geregeld op het program: keron- cong, kolintang, wayang en dansen van verschillende streken. Pah Wong so (Wijnhamer) heeft ook eens zijn "poppenkast" vertoond. Velen ken nen hem zeker wel. Lang heeft hij in de Kota een tehuis gehad voor ver waarloosde kinderen, verder heeft hij ook veel gedaan op ander gebied. Ik meen dat hij een paar jaar geleden overleden is. Mocht u ooit in Jakarta komen en in de buurt van het Erasmushuis zijn, keer gerust aan. Wie weet ontmoet U nog een bekende tussen het perso neel of de lezers? Misschien wilt U weten wie er hier zoal werken? In de leeszaal vindt U, Hr. Soemadi (werkt hier sinds 1968) en Mej. Rach- mat. De discotheek is het domein van Hr. Picaulima. Wilt U naar de filmo theek? Hr. Holtzapffel zal U gaarne te woord staan. En als U van het be zoek aan het Erasmus Huis een droge keel gekregen hebt? Mevr. Kaliey in het cafetaria heeft een koele dronk klaar staan, naast de lelampa (Mena- donese lemper met cekalang), olie bollen, lumpia en andere heerlijkhe den. Tot Ziens I E. SUNDAH Tong-Tong schijnt naar Nederlandse maatstaf te "koloniaal". De exemplaren die door een abonnee toch op de lees tafel werden gedeponeerd, werden gretig gelezen en verdwenen gevoeg lijk. Wij hebben altijd welwillend ge staan tegenover elk verzoek om een gratis-abonnement of een gereduceerd tarief, onze intuïtie zei ons in dit ge val afstand te bewaren. Tong-Tong wordt in Indonesië door Indonesiërs volop gelezen, al is het dan niet aan een Nederlandse leestafel. - Red.) Ook in Yogyakarta is een hogelijk ge waardeerde Nederlandse leeszaal (zie Tong Tong van 15 maart 1972) - Red. T.T. WAAR HEBEUR Hoe Max Havelaar mij van een boete redde. Op een avond reed ik van uit Rotter dam naar huis. Even buiten Rotterdam aangehouden door de Gemeente Po litie. (controle). Bij Schiphol aange houden door de Rijkspolitie, (controle). Voor Haarlem aangehouden door de Gemeente Politie (algemene techni sche controle). Agent vond, dat de schokbrekers niet in orde waren en beloofde een forse boete. Alles dwarrelde door mijn hoofd, dacht aan die film van Max Havelaar. Onbewust uitte ik: "Wat zijn jullie van plan? Nauwelijks draait die film van Max Havelaar, of het is weer mis, worden we weer onderdrukt, blijven jullie aan de gang? Ik ben vanavond drie maal aangehouden." De agent keek mij aan en fronste zijn wenkbrauwen: "Max Havelaar? ja dat is ook zo. Je bent in Indië geboren, arme sloeber, kan er ook niets aan doen, rij nu maar door." L. R. VANHOVE

Tong Tong | 1977 | | pagina 9