"Schoten in de nacht HET GELUK VAN HET JAGEN Naar Indonesië? "De jacht behoort tot het zuiverste repertoire van het menselijk geluk José Ortega Y Gasset. Herinneringen aan een jachtpartij in Suriname Zo maar een verhaal, een terugblik over jagers en de jacht in een ruig en on doordringbaar oerwoud, zoals wij dat hebben gekend in Indonesië - opgedragen aan alle lieve en moedige dames, die ons hebben bijgestaan, thuis of tijdens de ontberingen en vreugden van de jacht. Een "eresalvo" aan de Indianen Popke, Sabajo en Josef en anderen, die onze jachtploeg tot het laatst trouw bleven. Het begon iedere woensdag bij één van de jagers thuis met een koem- poelan waar besproken werd, op wel ke "streek" het kompas in het week end moest wijzen. Wie neemt sambal goreng mee, wie de rum en whiskey (als desinfectant hoor!), maar ook wie extra 1 buck high power of nr. 2 long range. Wel of geen visnet, slapen in hangmat of tandoe. Sangongan maken of lopen met de koplamp, of in de corjaal tot diep in de nacht de rivier en kreekjes op- en afvaren. Gelukkig werd tijdens deze gedachtenwisseling nooit ge ruzied. Steeds werd door één van de leden de oeroude spreuk herinnerd: "Allah, waar wij ook gaan jagen en wat wij ook meenemen(djangan loepa, het geluk, dat het mooiste re pertoire... uit Tong-Tong") Hoe vaak werd op zo'n bespreking niet reeds de kidang gevild of de vis gepang- gangd, die nog in vrolijke vrijheid leefde? Vrijdagmiddag werd de barang inge laden en al het tuig nog eens goed geinspecteerd, want panne op de weg of op 't water betekende kilometers djalan of met de pagaai verder. Op die tochten zag je soms in geen uren mensen. Na vaak een vermoeiende, doch opwindende tocht werd het jachtgebied bereikt, ledereen was blij de benen weer te kunnen strekken. Vlug werd de auto of corjaal uitge laden en met "vrouw en macht" ge werkt aan de plaats, waar het kamp moest komen; hout gehakt voor het kampvuur, dat vooral de vampiers op afstand moest houden, de petromax en de kokolampoes gevuld, voor de straks in het kamp achterblijvende dames. Met een goed rokende obor werden de vaak lang niet bewoonde kampen uitgerookt om de eventueel aanwezige slangen en tarantula's te verjagen. De pan met rijst stond op de primus te pruttelen en de meege brachte sajoer sudderde op het hout vuur. Onder het genot van een whis key on the rocks of rum-coke (als "tegengif" voor slangebeten en (ma laria)- muskieten!) maakten de heren zich gereed voor de safari. Er werden ploegen geformeerd, een loop- en een vaarploeg, die tevens voor vis moest zorgen. Wanneer de duisternis was ingevallen en de typische geluiden van de fauna in allerlei toonaarden begonnen, vertrokken de groepen, na- gefluisterd door de damesslamet, goede jacht, awas slang, terugkomen met hert en vis lohI Ja, ja, denk maar aan geluken nog even het kresek-kresek van droge bladeren en alang-alang, en brmm van de buiten boord, het wegsterven van het mono toon oeng De jacht was begonnen - voor mens en dier! Keuvelend bleven de dames rond het kampvuur, de parang vaak als enig wapen in handbereik, plannen te ma ken voor de saté van de tjelengmuis of boemboe bali van een tapirbiefstuk. We maken morgen maar pindang van de anjoemara, of gaan we de toekoe- nari gewoon goreng. Ach, een jagers maag is gauw gevuld, we maken maar moksi alesi. Wil je nog een sherry, goed tegen de kou, of liever koffie? Hoor... een schot. Van die kant, neen van achter die heuvel... nog één, nog één. Die zijn van de corjaalploeg sfest, wat is datvlug die flashlight apa itoeogengrote o- gen. Eén van de dames merkt fluiste rend op - misschien wel van een bush- momoh, volgens Frits hier veel loh. Geef hier die parang, jij een brandend stuk hout. Te erg die lui, laten ons zitten zonder één caliber 16 of tjies. De dame, die in de hangmat lag te denken aan de orchideeën en andere plantjes die zij morgen zou gaan pluk ken, kreeg het ineens koud en trok de gestreepte deken tot over haar o- ren. Op een afstand van 30 meter stond een tapir rustig de toppen van de vegetatie vóór hem af te knabbe len. Zullen we maar in de hangmat kruipen, we hebben nu toch de scho ten al gehoord. Nog even sloeg de tapir het gezelschap gade, niet be grijpend waarom die wezens hem in het zonnetje zetten, draaide zich om en liep al blazend in de richting van de rivier. De petromax werd even bij- gepompt en één voor één kropen de dames in de hangmat. Ze konden de slaap niet vatten en luisterden naar de geluiden in het oerwoud. Bij tussen pozen riep een luiaard en nachtaap zijn ega. Het geplons van jagende pirengs of een op de loer liggende kaaiman hield hun wakker. Een krij sende kraw-kraw kondigde de komst van de loopgroep aan. Boekboek klonk het, als teken dat het ge luk meezat. EnBoleh, zeg een hert en een hei. Jullie zullen wel dorstig zijn; wil ik wat inschenken? Chris, schenk jij de whis key in, dan zal ik de koffie warm ma ken. Popke nam vluchtig een slok en begon meteen het geschoten wild "panklaar" te maken. Een ieder bleef buiten de lichtkring van de petromax. Het gezoem en licht trok veel belang stelling van wespen en mampieren. En Tambing, hoe was de jacht? Wah, we hebben pech, eigenlijk twee her ten, ik geschoten, ga kijken - ister niet. Nou ja, andere keer beter. Niet lang daarna het oengvan een naderende corjaal;lichtflitsen over de met mist bedekte rivier, dan het rinkelend geluid van de ketting waar mee de corjaal op de oever werd ge trokken. Roland, de jongste, bracht de wapens en een goeniezak, die voor een kwart gevuld was met vis naar één der pinahutten en kwam met twee heren terug om de tapir van ongeveer 250 kg uit de corjaal te tillen. Dit was altijd een belevenis. Bijge staan door de dames, die met zaklan taarns op een veilige afstand stonden bij te lichten, werd de boskoe op de kant gesleept. Een beetje uit de buurt van Cor, dat beest zit vol koeparies. Het is geen plezier zo'n beest aan te raken, want haast de hele ploeg kan Vele reisbureaus dingen naar uw gunst; de beste verdienen uw ver trouwen. Wij bieden wat u zoekt: een veilige en voordelige reis per KLM, Garuda of Singapore Airlines, een fijn verblijf in het land dat u dierbaar is, deskundig advies voor u de reis begint en begeleiding onderweg. Wendt u daarom vrijblijvend tot: DOES TRAVEL SERVICE Van Woustraat 115 - Amsterdam - telefoon 020-73 21 38 7030 63 12

Tong Tong | 1977 | | pagina 12