Brief van het Amandeleiland Door Rini Carpentier Alting Wat is er van de gorita geworden? Wat is er met de gorita gebeurd? Bestaan ze nog, worden ze nog gebruikt? En waar komen ze eigenlijk vandaan? Het woord klinkt Spaans, of Portugees, mis schien? In het Spaanse woordenboek speurend, (zoals de meeste woordenboe ken gebrekkig) kwam ik niet verder dan 'gorila', wat dat is weten we allemaal en het woord 'gorino', dat speenvarken en aanverwante artikelen en begrippen betekent. Ik zal het toch eens aan Francisca vragen, en als zij het niet weet, dan misschien haar moeder. vertellen over de beet van deze tja- plaksoort. Maanden heeft men dan nog de prettige herinnering aan zo'n tapiravontuur. Pas diep in de nacht zocht een ieder z'n tampatje op, het einde van de jacht. Jammer genoeg kwam aan alle avonturen een eind. Op 25 november 1976 moest het vrije jagersleven ophouden door vertrek of terugkeer naar een "jachtige wereld". Nog even zagen we ver beneden ons de vertrouwde jungle, waar we jaren door "gewrongen" hebben, doch ook de vreugden en het geluk hebben mogen smaken, zoals alleen jagers dat ten deel valt. leder voor zich sloot één oog ten afscheid - met de ge dachte - daar benedenen wij "ouwe maten"en misschien nog eenmaal met de caliber 12 of 16 in de hand door die "schatkist van de eeu wigheid", die oerwoud heet. Wie weet E.V. TOELICHTING OP BENAMINGEN Sangongan stellage van hout of hang mat in een boom. Corjaal boot van uitgeholde boomstam (niet zeewaardig) veel gebruikt door Bos negers. Pagaai roeispaan. Vampiers bloedzuigende vleermuizen; beet kan hondsdolheid veroorzaken. Kokolampoe petroleumlamp. Tarantula Z. Am. bos- (vogel) spin; half- giftig. Anjoemara/Toekoenari Z. Am. roofvis. Moksi Alesi (mixed rice) rijst gekookt met zoutvlees, bonen, gerookte vis. Pirengs de alom bekende piranha's; veel voorkomend in de rivieren en kreken. Kaaiman kleine soort krokodil. Kraw-kraw watervogelsoort, ook wel boomeend genaamd. Mampieren heel kleine vliegjes, die bij vloed extra agressief worden. Bij een steek lang brandend-jeuk gevoel. Pinahut pina, een palmsoort. De blade ren worden gebruikt als dakbedekking. Koeparie teek. Hei Z. Am. haas, loopt alleen 's nachts -gewilde prooi van jaguars en kleiner tij gersoorten. T.O.V. NIEUWS De Tropische Ontspannings Vereniging viert dit jaar haar eerste lustrum en wil dit heugelijke feit groots vieren. Het bestuur heeft daarom ter gelegen heid hiervan een dansavond georgani seerd in de Brabant-Hallen te 's Her togenbosch, op 19 maart a.s. van 20.00 tot 02.00 uur. Kaarten hiervoor uitsluitend telefo nisch te bestellen tot 1 maart. Kosten: p. pers. 10,jeugdigen van 10 tot 18 jr. 5,leden gratis toegang. In!. Mevr. R. Schuin, tel. 04108-3949. RECTIFICATIE In het artikel "Dokter in Ruteng" (TT 1 dec. 1976, pag. 18) is een vergissing geslopen. De naam van het betreffen de artsenechtpaar is: van Groenendael in plaats van Groenedael. Lang geleden, toen de eerste baby op komst was, is me het volgende ver haal verteld, door een goede vriend nota bene, die een zeer scherp oog had voor vrouwelijk schoon. Deze jongeman dus, was tijdens zijn Hollandse studententijd, met vacantie naar" België gegaan en, hoe kan het ook anders, daar ontmoette hij twee charmante zusjes. Beiden waren zeer de moeite waard, rank en slank, Frans-vlot en misschien nog veel meer. Hoe dan ook, de knappe Ne derlandse student werd uitgenodigd om eens bij hen thuis te komen, al waar chère Maman hem beslist graag wilde ontmoeten. Hij kreeg het adres, ergens in de betere villawijken van een grote stad, waar hij een dag of wat later vol verwachting aanbelde. Hij werd hartelijk ontvangen, meege troond naar de tuin waar Maman on der de seringen zat, met de thee. Maman bleek nog veel mooier en lie ver dan de zusjes en na de thee, taartjes en wat er zo allemaal bij hoort, maakten ze een wandeling door de parkachtige tuin. Voorop de lieve Maman met een van de meisjes en het ontging de jongeling niet dat Ma ma een bijzonder fraai figuurtje had, waarmee zij zich gracieus langs lanen en bloemperken voortbewoog. Nu brandde de student van verlangen Maman een groot compliment te ma ken, zodat hij naast haar ging lopen om zonder dralen zijn bewondering te uiten. Maman hoorde het met welge vallen aan, tikte hem schalks tegen zijn wang en zei: "Dat komt door de gorita Javanaise. Als je uit Indië komt moet je ±och weten wat dat is." Toen nog niet op de hoogte van zelfs maar het bestaan van de gorita Java naise, laat staan het uiterlijk ervan, of de werking, kreeg hij een verhan deling over het onderwerp te horen, die blijkbaar diepe indruk heeft ge maakt, want jaren later kon hij er nog alles over vertellen. Na iedere zwangerschap had Maman de gorita Javanaise gebruikt, dag en nacht, maanden lang zelfs. Iedere morgen na het bad, was zij in bed, óp het sluitlaken gaan liggen en met krachtige hand had haar gedienstige alle 36 slippen van de gorita strak aangetrokken en vervolgens stevig vastgeknoopt. Hierdoor werd alles wat maar enigszins uit zijn voegen was gedrukt of losgeraakt, weer ferm vastgesjord, 's Avonds, voor het sla pen gaan, werd het bindwerk her haald, en ziet, het resultaat loog er niet om, Maman mocht er zijn, nóg slanker dan haar dochters! Op aandringen van mijn moeder, de baboe en de kokkie en na dit stimu lerende verhaal over de gorita Java naise heb ik indertijd mijn afkeer van dit middeleeuwse martelwerktuig o- verwonnen en het na iedere baby nog maanden gedragen. Het zou verkeerd zijn te beweren dat het een genoegen was. Thuis, in Indië, was het best te doen zolang je je maar heel kalm hield en je niet intensief hoefde te bewegen. Later, in Nederland, heb ik me steeds weer braaf in de gorita laten verpakken, als een rups in een dwangbuis, maar door de drukke huis houdelijke werkzaamheden, bleef het geval helaas nooit goed zitten, en na verloop van een paar uur moest je weer helemaal uitgepakt worden, om dat de cocon tot onder je oksels was opgekrumpeld. Het was om er wan hopig van te worden, tot het slimme idee opkwam er een afknoopbaar kruisje aan te maken. Toch bleef het een onding, maar de aanhouder wint, wie mooi wil zijn moet pijn lijden en geduld wordt soms toch wel beloond want ziet, Lilian's prachtige batikrok ken worden met succes geshowed in de straten van Amandeltjesstad, waar men toch wel het een en ander ge wend is. Allemaal dank zij de Gorita Javanaise. Wie heeft deze 'foundation' indertijd uitgevonden, waar komt hij vandaan en hoeveel eeuwen bestaat de gorita al? BETAAL PER GIRO. NIET PER BANK. VOOR ONZE ADMINISTRATIE IS DE GIRO MAKKELIJKER 13

Tong Tong | 1977 | | pagina 13