Manilla doet je aan Indië denken Links: een van de talloze gebouwen die aan de Spaanse tijd herinneren. Rechts: Vissen op een van de vele riviertjes. Manilla ligt niet zo ver hier (Nrd.-Bor neo) vandaan, slechts 1 uur en 40 min. vliegen. Het is wel een belevenis. Als je denkt, dat daar Spaans gesproken wordt, dan heb je het mis! Alles spreekt Engels. Oh ja, er herinnert nog veel aan de Spaanse tijd, de ge bouwen en aanleg van de stad en de kleine tokotjes, maar er doet ook veel aan Indië denken. Spreekt het eiland Luzon, waarop Manilla ligt, Engels, het grote Zuider-eiland Mindanao, dat ook meer moslims is, heeft een andere taal, dat ook veel maleise woorden bevat. De taal heet Bagayo ge loof ik. Anyway, er is daar veel be kends in de spreektaal. Maar er zijn ook andere bekende dingen voor ons uit Indië. Neem bv. zo'n ijs-karretje, waar ze zelfs es-poeter in maakten in diverse kleurtjes en smaken. Verder bekende dingen in snoep, zoals de ma- nisan asem! En natuurlijk de vruchten, alhoewel ze dan andere namen heb ben; de doekoe, srikaja, of zuurzak, maar de pisang, mangga's, mangistan, ananas en papaja zijn hetzelfde ge heten. Men loopt op sepatu's of ba- kiali's. Wat je in Manilla meteen opvalt in het stadsbeeld zijn de vrolijk gekleur de en geverfde opgetuigde jeepney's. Net als in Jakarta de demmo's. De betjah is daar voorzien van een mo torfiets naast het vervoersbakje! De soort sado's die alleen, vanwege het drukke autoverkeer in de "beneden" stad mogen rijden en daar calasas worden genoemd. De taxies zijn ook al bont ge- en beschilderd met aller lei namen: zoals Manilla Beauty, Ma nilla Espress, etc. Je hebt natuurlijk goede, maar ook oude taxies, en die zijn dan ook betoel-betoel oud. Deuren (portieren) gaan amper open, alleen de chauffeur kent het foefje die te openen, eti je zit meer op de veren dan op een zacht kussen. En dan het rijden! Soedah, net als in Jakarta! Elk gaatje tussen de auto's worden met een opgevuld, en dan stopt men ook nog beleefd om die indringer gelegen heid te geven erin te komen! Zo zaten we eens, na in een van de modernë satellietsteden gewinkeld te hebben en op weg waren naar Manilla city in een regenbui!! Dat was om vier uur 's middags, maar 't was zo donker als 's avonds zes uur. En het verkeer kroop! We deden er een dik uur over om huis te komen! En dan maar on weren en weerlichten. Je hield je hart vast, vooral als je ziet hoe de elec- trische draden nog echt ouderwets langs de straten bengelen! Dat we ook trips naar buiten hebben gemaakt, is logisch. Zo zijn we in het plaatsje Las Pinas geweest en hebben daar vol bewondering staan kijken en luisteren naar het bamboe-orgel, ge bouwd door een deskundige priester (Pater Diego Cera) voor zijn parochie in 1816 -1824. Verder naar de beken de Taal vulkaan, die pasgeleden in het nieuws heeft gestaan, vanwege zijn eruptie. Die vulkaan ligt in een meer, dat begrensd is door weer lagere ber gen, en die bergen liggen op hun beurt weer in een meer, waarin een kleine kegel, een vulkaan, die "dood" is. Een trip langs watervallen (a la Indië), rijstvelden overal, ja daarin herken je je eigen land weer! En dan het vis sen op de rivierenook dat heb ik vroeger wel gezien in Atjeh. Een groot vlot met een huisje erop, aan de ene kant, en een groot visnet aan vier staken aan de andere kant. Dat net laat de visser in het water zakken. Het wordt na een uur of wat weer opgehaald, vol met grote udangs, en vis. En de verkoop van die vis gaat heel grappig. De visserman heeft zijn vangst in manden voor zich. De ko pers komen, keuren en fluisteren de eigenaar hun weloverwogen prijs in het oor. Diegene, die het hoogste bod heeft gefluisterd, krijgt de vangst. Nie mand weet dus wat zijn rivaal voor de vangst heeft geboden, alleen de visser. Wat ik ook nog nooit heb ge zien: hoe men daar de klapperbomen plant. Vrij grote planten worden ge woon overgeplant. En tot mijn verba zing groeien ze ook nog vrij spoedig! Hele stroken voor nieuwe aanplantin gen of langs zee-boulevards worden zo vlug groen! En het eten? Ook daar vindt je natuur lijk veel bekends terug. Ik heb vooral genoten van de ajam panggang. Zo maar aan een stalletje de kippenpart oppeuzelen, die van het vuur komt! Zalig! Een soort satee, maar het vlees wordt eerst al wat voorgepanggangd, zeker om het goed te houden!! De gevulde bandeng, daar Bangoes ge noemd, de kleine (rauwe) ikan bilis; je zou zweren een jonge haring te eten! Gezwegen nog van de grote udangs en kepitings! Het lekkerst vond ik de babi panggang, (guling zouden ze, ge loof ik, in Bali zeggen). Zo'n heel speenvarkentje aan het spit! Ze eten alleen niet zo heet als wij, maar sma kelijk is het wel! En wat het dansen betreftToch elementen van westerse invloed. Per soonlijk vind ik de dans tussen die bamboes het leukst, de Tinikling! Ik zelf heb mijn enkels er maar niet aan gewaagd; lijkt me wel pijnlijk als je net even uit de maat raakt en dan kedje- pit raakt tussen die twee bamboes, want het gaat hoe langer hoe snellerf Maar de bamboe kent men ook als muziek-instrument, net als de ang- klong bij ons! En zo zijn er vele dingen, die je ver rast weer doen denken aan ons eigen Indië vroeger, zij het onder een ande re naam. Veel te vlug zijn die vier dagen om. Je wilt best wat langer blijven om meer te ontdekken, maar dat gaat niet. Enfin, wie weet een volgende keer? J. KUYPERS. Spaans is, (als wij de geachte inzend ster even mogen aanvullen) in wat men noemt de "betere kringen" in Manilla nog altijd lakoe; de elite zendt haar kinderen naar Spanje ter afsluiting van opvoeding en onderricht. Is dat om financiële redenen niet mogelijk, dan (lees verder volg. pag., 1e kolom onderaan) 14

Tong Tong | 1977 | | pagina 14