Beklim de berg Niitaka (Nagata Yama nabore) (SLOT) door O. G. Ward En dan breekt het rampjaar 1941 aan. We hebben in het eerste deel van dit arti kel gelezen hoe de landen rondom de Stille Oceaan langzaam maar zeker verstrikt raakten in tegenstrijdigheden van opvattingen en doelstellingen, waarbij economie en grondstoffen werden gebruikt als stokken achter de deur. En de opbouw van de krijgsmachten ongelimiteerd werd uitgevoerd. Langzaam maar zeker werd de slotfase met de uitbarsting van het oorlogs geweld als climax ingeleid. In Europa was de strijd reeds ontbrand. Het gehele vaste land kraakte onder de Duitse laars. Alleen Engeland was nog vrij, maar onderging in de tweede helft van 1940 de enorme bombardementen. De Neder landse regering in ballingschap zat in Londen. In Ned.-lndië was de politieke hemel duister. Sinds augustus 1940 onder handelde een Japanse missie o.l.v. de Min. v. Handel Kobayashi en later ver vangen door Yoshisawa met de Ned.- Indische delegatie o.l.v. de toenmalige Dir. v. Economische Zaken Dr. H. J. van Mook. De Japanners eisten op hoge toon de toetreding van Ned.-ln- dië tot het "Groot-Aziatisch gebied van gemeenschappelijke welvaart" met Japan, Mantsjoekwo en China als kern. Met andere woorden een ver kapte horigheid waarbij dus geen plaats was voor het Ned.-Indische be wind - in feite een verborgen eis tot abdicatie van de Regering. Van Mook stond dus voor de keuze: of toestem men, wat horigheid aan de Japanners betekende en later gevolgd door ab dicatie; of tegenstemmen, wat een mogelijke oorlog betekende. Op 3-2- 1941 deelde de Ned.-lnd. regering aan de Japanse mede dat zij het geopper de denkbeeld, geformuleerd in een eis, verwierp. In Januari 1941 deelde de Min. v. B.Z. van Amerika Cordell Huil het Congres mede, dat de voorgestelde nieuwe orde in de Stille Oceaan een politieke overheersing en een economische ex ploitatie door één land betekende en daardoor verarming van alle andere landen tot gevolg zou hebben. In april 1941 vonden de eerste mili taire besprekingen plaats tussen de Engelsen, Australiërs, Nederlanders en Amerikanen. Ook in deze maand te kende de Japanse Min. v. Buitenl. Za ken Yosuke Matsuoka in Moskou een neutraliteits-verdrag met Rusland. Ja pan dekte zich in de rug 28-5-1941. Pres. Roosevelt kondigde de "Onbeperkte nationale noodtoe stand" af: hij kon nu onbeperkte hulp verlenen aan Gr. Brittannië en andere landen die zich met geweld van wa penen tegen de As-mogendheden moesten teweer stellen. 22-6-1941. Duitsland viel Rusland bin nen. Een verrassing voor iedereen en niet in het minst voor Japan. Op het hoogste niveau werd de vraag gesteld: wat is belangrijker: de druk naar het zuiden of de druk naar het noorden? 23-7-1941. Vichy-Frankrijk accepteer de de Japanse eisen tot het toelaten Chinese versterkingen voor de verdediging van de Grote Muur tegen de Japanse in vasie in 1933. van Japanse oorlogsschepen en ge deeltes van Jap. strijdkrachten in Fr. Indo China en de gebruikmaking van militaire en maritieme faciliteiten voor deze strijdkrachten. De Amerikanen beschouwden dit als het verstoren van het evenwicht en Cordell Huil vroeg toestemming om vergaande maatregelen tegen Japan te mogen toepassen in de vorm van een nieuw embargo. Hij werd door de Marine gewaarschuwd dat dit mogelijk tot een vroege oorlog met Japan kon lei den. 26-7-1941. Amerika verbrak de econo mische- en monetaire betrekkingen met Japan. Engeland volgde op de voet en Nederland twee dagen later. De Japanners begonnen Ned.-lndië te verlaten. 10-8-1941. Roosevelt en Churchill ont moetten elkaar in de Baai van Argen- tia op Nw. Foundland. Een schetsma tige en voor oorlogstijd gereedzijnde verklaring werd opgesteld: het z.g. Atlantic Charter van 12-8-1941, een zeer belangrijk document, dat vergaan de consequenties met zich mee zou brengen. 6-9-1941. Imperial Conference o.l.v. de eerste Minister Fumimaro Konoye in het Keizerlijk paleis te Tokyo. Keizer Hirohito was aanwezig. Op deze uiterst belangrijke vergadering werd het be; sluit genomen om de voorbereidingen tot een oorlog op gang te zetten, te- samen met het pogen tot een vredes onderhandeling te komen. De mini male condities en de maximale con cessies, voor Japan aanvaardbaar om geen oorlog te voeren, werden ge steld. Een aanval op Rusland werd verworpen, dus indien er oorlog zou komen, zou dat tegen Amerika, Enge land en Ned.-lndië zijn. De enige die tegen een oorlog met Amerika was, was de Admiraal Isoroku Yama.moto, de "rengo kantai", de opperbevelheb ber van de gecombineerde Japanse vloot! Hij wist dat dit de ondergang zou betekenen van Japan. 13-9-1941. Yamamoto dient een staf studie in. Het was de aanval op de Amerikaanse basis Pearl Harbor. Reeds in het begin van 1941 werd dit plan bestudeerd. Pro en contra's wer den uitgevochten in de papieren oefe ningen. Niet iedereen was voor dit plan, maar Yamamoto redeneerde: als we in oorlog komen, komen we vroeg of laat onherroepelijk tegenover de Amerikanen te staan en hij onderken de de kracht van Amerika. Dus be sloot hij als eerste stap in een even tuele oorlog de Amerikaanse vloot bij verrassing te vernietigen. Dit plan noemde hij: "Combined Fleet Secret Order Nr. 1", 13-10-1941. In Ned.-lndië voltrok zich een ramp. Lt. Generaal G. J. Beren schot verloor het leven tijdens een vliegongeval. Midden in de opbouw van de strijdkrachten onder zijn be zielende leiding was dit een zeer groot verlies. 15-10-1941. Premier Konoye nam ont slag als eerste minister. Het was hem niet gelukt om een bijeenkomst te ar rangeren tussen hemzelf en pres. Roo sevelt. Evenmin kon hij het kabinet in haar oorlogszucht matigen. De 57-jari- ge Minister van Oorlog, de Generaal Hideki Tojo werd daarna gekozen tot eerste minister. Een nieuw kabinet van veelal militairen werd gevormd. Het beloofde een hard militair beleid. 2-11-1941. Lt. Generaal Tomojoeki Ja- masjita - later werd hij genoemd de Tijger van Malakka - werd belast met de invasie-operatie op Malakka. 3-11-1941. Het plan van Yamamoto in zake de aanval op Pearl Harbor werd eindelijk goedgekeurd door de Chef van de Marinestaf, de Admiraal Naga no. Nog 35 dagen bleven er over voor de aanval. 10-11-1941. Winston Churchill ver klaarde in een toespraak in het Man sion House dat, indien Amerika i.n een oorlog zou geraken met Japan, Enge land binnen 10 minuten zou volgen. 11-11-1941. Gebaseerd op informatie van de luisterdienst waarschuwde Frank Knox, Min. v. Marine voor de dreiging in de Pacific. De Vs Ambas- 8

Tong Tong | 1977 | | pagina 8