9 sadeur in Tokyo Joseph C. Grew waarschuwde op zijn beurt voor een ploselinge aanval van Japan naar het zuiden. 14-11-1941. De speciale gezant Sabu- ro Kurusu arriveerde in Amerika om de Japanse Gezant de Admiraal Kichi- saburo Nomura bij te staan in de laatste poging om de vrede te be waren. 17-11-1941. De Japanse Gezanten bo den te Washington Cordell Huil de "minimum eisen" aan. Tevens het ver zoek vertraging te voorkomen in de beantwoording aangezien dat ver strekkende gevolgen kon hebben. 22-11-1941. Intussen is de Operations Order Nummer 1 bekend gemaakt aan de vloot, en de "Kido Butai", de Pearl Harbor Carrier Striking Force werd verzameld in de Inland Sea. Het was een formidabele armada. 25-11-1941. Op politiek terrein werden de Amerikaanse tegeneisen bekend gemaakt. De tegenstellingen waren niet te overbruggen. Laat in de mid dag vertrok de Japanse vloot vanuit de Tankan Baai in de Koerillen-eilan- dengroep met bestemming Hawaii 6 vliegdekschepen, 2 slagschepen, 3 kruisers, 8 destroyers, 3 tankschepen en een supply-schip. De Japanse Ge zanten kregen opdracht door te gaan met onderhandelen om geen schijn op te wekken dat Japan de onderhande lingen wenste af te breken. In Ned. Indië kreeg de Militaire Luchtvaart op dracht tot beperkte dislocatie; de jachtafdeling 1 VLG V onder comman do van de 1e Lt. vl. wnr. A. A. M. van Rest vertrok naar Borneo. 27-11-1941. De onderhandelingen in Washington verliepen stroef. De A- merikaanse opperbevelhebber in Ha waii en op de Philippijnen, de Admi raal Husband E. Kimmel en de Gene raal Douglas Mc. Arthur ontvingen het "Final Alert" bericht uit Wash ington. 28-11-1941. Commandant Zeemacht in Ned.-Indië, de Vice-Admiraal C.E.L. Helfrich ontving berichten van zijn on derzeeboten, die konvooien hadden verkend bij de Camranh-Baai in Fr. Indo-China, varende in de richting Ma- lakka. 30-11-1941. De Legercommandant de Lt. Generaal H. ter Poorten gelastte de ML tot onverwijlde mobilisatie. 1-12-1941. Op de keizerlijke Confe rentie met het gehele Kabinet aanwe zig werd formeel het besluit genomen tot oorlogvoering. De Keizer sanctio neerde formeel het besluit. In Malakka en Singapore werden de Britse strijd krachten in staat van paraatheid ge bracht. 2-12-1941. De Chef Generale Staf Generaal Sugiyma stuurde het be richt aan Generaal Terauchi, Cdt. van het Zuidelijke Leger: "Hinode Yama- gata": De dag waarop de operaties zullen aanvangen is 8 decemberDrie en een half uur later zond Admiraal Yamamoto aan de bevelhebber van de Striking Force - ergens onderweg naar Hawaii: "Niitaka Yama Nobore": Val aan zoals gepland op 8 december!, Beklim de berg Niitaka! Een vloot van oorlogsschepen en transportschepen voer uit naar de Golf van Siam als afleidingsmanoeu vre. Washington vroeg (naïef) wat de bedoeling was. 3-12-1941. Het KNIL mobiliseerde in Ned.-Indië. 4-12-1941. De invasievloot voor Ma lakka voer vanaf het eiland Hainan uit. 6-12-1941. De RAF ontdekte de Ja panse convooien bij Kota Baroe op Malakka. De Japanse troepen stroom den Indo-China binnen. De Amerikaan se Codedienst onderschepte een be langrijk telegram: "Antwoord op Ame rikaanse tegeneisen is negatief"! Ge neraal Marshall, de Amerikaanse Chef van de Generale Staf waarschuwde de leiding op Pearl Harbor. Pres. Roo sevelt zond een persoonlijk telegram aan Keizer Hirohito. 7-12-1941. Het eerste Britse vliegtuig werd door Japanse jagers boven de invasievloot neergeschoten. Het was een Catalina van het 205 Sqd van de RAF. Onderstaand stukje is ontleend aan de "Locomotief" uit 1942 te Semarang en werd ons toege zonden door de Heer H. J. Ver plak. DE OORLOGSHUWELIJKEN Naar wij vernemen, werden er Don derdagmorgen- en middag in totaal zeven-en-twintig OORLOGSHUWE LIJKEN te Semarang gesloten. Vrij dagmorgen werden er nog twee huwelijken gesloten. Niet alleen voor de jong-gehuwden, maar ook voor den ambtenaar van den burgelijken stand is Donderdag wel een heel bijzondere dag ge weest. Hij was tot laat in den middag in den weer, maar hij bleef zijn arbeid met groote opgewektheid verrichten. Hij verdient ongetwijfeld den dank van onze oorlogspaartjes, aan wie het stellig niet moeilijk is gemaakt met allerlei formaliteiten, zoals on der gewone omstandigheden gebrui kelijk is. Op de meest ingewikkelde dingen wist de ambtenaar raad en zoo kon het gebeuren, dat er op één dag meteen zeven-en-twintig huwelijken werden gesloten In een toespraak tot de jonge paren wees de heer Verplak - zoo heet de ambtenaar - op de bijzondere om standigheden, waaronder de betrok kenen zijn getrouwd. Een van de wetsartikelen zegt: "dat de vrouw den man moet volgen, overal, enz Dat zal nu moeilijk gaan. Maar de hereniging zal - laten wij hopen - spoedig plaats hebben. Vrijdagmorgen hebben Semarangs oorlogsbruidegoms hun oorlogsbe stemming gevolgd. Vol goeden moed. Laten wij het - zoals het Bat. Nws- blad terecht opmerkt - Jan de Hartog in het indrukwekkend boek "Hol lands Glorie" nazeggen: Hou je taai, jongens, wat er ook gebeurt, en wat de buurvrouw ook mag kletsen, hij komt weeroml" Er kwam geen antwoord op het be richt van Roosevelt. De Japanse Ge zanten in Washington vroegen audiën tie aan bij Cordell Huil. Dit werd toe gestaan voor het tijdstip 13.15 uur. Zij kwamen om 14.05 uur aan (50 minuten te laat) Cordell Huil liet hen 17 mi nuten wachten. Huil ving op dat tijd stip de melding van de aanval op Pearl Harbour. De Gezanten werden onmiddellijk bij Huil binnengelaten. Nomura overhandigde hem het Japan se slotantwoord op de Amerikaanse voorwaarden voor de vrede in de Pacific. Huil las ernstig het mengel- (lees verder volgende pagina) Het einde van het Japanse avontuur in China 1945: Generaal Neiji Okamura overhandigt het capitulatie-document aan Generaal Ho Yung-Ching.

Tong Tong | 1977 | | pagina 9