Naar Indonesië per KLM-GARUDA en NITOUR Herinneringen van een Soerabaiaan Reis nr. 3 24 dagen, vertrek 14 juli. Prijs 3.450, Reis nr. 4, 5 en 6 19 dagen, vertrek resp. 5 sept., 3 okt. en 7 nov. Prijs 3.495, Zoals ontelbaar velen heb ik mijn hart in ons Indië achtergelaten; op Java geboren en getogen, en op mijn 53e jaar naar Tanah kodok. Soerabaia is DE stad voor mij; er tussen door ook wel Djokja, met zijn heerlijke sfeer, nasi goedek en nasi langi; je sterft staande van de lekkerheid. Ik heb S'baia (op de K.E.S. spraken wij kort af van S'b) zien opbouwen; heel Tandjoeng Perak heb ik zien opspui ten en opbouwen. Ook geheel Keta- bang, dat nog kampong was en waar wij als padvinders fietstochten maak ten. Later kwam de verbinding van het verlengde van Palmenlaan (voorbij ijs paleis Zanggrandi) inmiddels de Ja panse brug" naar Ketabang. Op weg naar de Simpangschool vanuit Scheep makerspark zochten wij op het terras van de Simpang-bios naar lege limoen- flessen vanwege de glazen knikkers erin, naar tjap korek en filmsterplaat jes en tapijtjes in lege Westminster- sigarettendoosjes. Van de Krangan- bioscoop weet ik nog dat aan de ach terkant van het doek een 2e zaal was voor inheemsen, de klas kambing. Dan zeiden wij: "Die lui zien de film ach terstevoren, van het einde naar het begin toe", (sic). Bij alle bioscopen kreeg je toen de programma's van de film met complete beschrijving van de inhoud bij de ingang cadeau. Zoals; Stingaree, Maciste, Eddy Polo, De ge broken munt, Nibelungen, enz. Tegenover het Gouverneurs kantoor stond het paleis van Justitie (later de Japanse Kempei Tai). Een avondfoto maakte ik ter gelegen heid van de 50-jarige herdenking van Edison, 1879-1929. Hier stonden ook 4 bioscopen: de Sirene, Johannes, O- rion, en nog een. Wij kijken onder het viaduct in de richting van de stads tuin (met klok), de H.B.S. en de 4- sprong bij Lindeteves Stokvis. Op Gemblongan had je ook de ijs-salon Tutti Frutti, ook erg lekker. Whiteaway is later uitgebrand en nooit meer op gebouwd. De kali Brantas was in mijn jeugd een brede rivier, nu is ze nog maar een brede slokan, geheel dicht- geslibt. Ook liep toen de stoomtram door de stad en naar Oedjong. Veel later ver vangen door de electrische tram. Tij dens mijn studie-jaren op de K.E.S. had ik nog theorie op Soeloeng, ach ter Pröttel, en praktijk op Sawaan. En dan stonden wij voor Pröttel te kijken naar de keetjes, die langsfietsten naar de H.B.S. Eens toen wij daar stonden, zagen wij een oploop aan de over kant. Daar stond de stoomtram en er naast lag een meisje op de grond met één been afgereden. Ze had nog geen pijn, die kwam even later, maar ik heb die dag mijn brood niet kunnen eten. Alle scholen hadden petten met in signe; ik ook, gekocht bij Savelkoul, bij Aloon-Aloon Tjontong. En trots! Vooral als je een keetje ontmoette en dan doppen, haweldih! Tussen haak jes, G. Bartman, weet je nog, impor teur van onze oude H.D.'s was van Laar op Toendjoengan. Tot slot; De eerste dierentuin was een gewoon woonhuis, op Peneleh(?) van de heer Kommer. Hartstikke vol met kratten met slangen, van kleine tot Phytons toe, en nog andere dieren. Naar verluidt was hij al zo dikwijls gebeten, dat hij immuun was voor het vergif. Later kwam de grote dieren tuin bij Wonokromo, waar hij ook baas was. Soedah, je kunt wel doorgaan, maar habis perkara maar. K. M. GRAICHEN Overnachtingen in Jakarta-Bandung-Jogyakarta-Tretes en Bali. Reis nr. 3 bovendien in Puwokerto en nr. 4, 5 en 6 in Bangkok en Kali Klatak. Bij deze laatste reizen zijn o.a. de zondagen "vrij te besteden". Inclusief hotel/ontbijt, excursies, annuleringsverzekering enz. Exclusief diners en persoonlijke uitgaven. N.B. Reis nr. 2 vertrek 30 juni is volgeboekt (60 personen). Voor reis nr. 3 zijn reeds 40 boekingen (o.a. OVW-Bat-Friesland). Wij hebben nog plaats voor plm. 10 personen. Onze ervaren reisleiders staan u ter beschikking Reizen afgestemd op uw eigen groepsverlangens in overleg te regelen. Voor privé- en jeugdreizen aan trekkelijke tarieven. Wij verzorgen uw hele reis, inclusief alle benodigde formaliteiten, reserveringen, vreemde valuta en verzekeringen. WIJ VERGOEDEN OP UW "RIS" (REIS-INDONESIË-SPAARREKENING) DE HOOGSTE RENTE Belangstellenden, die in aanmerking wensen te komen voor één van deze reizen, worden verzocht contact op te nemen met de Q Rabobank Rouveen Postbus 1 Rouveen, tel. 05226-441 Dir. J. Sikkema (Veteraan OVW 1-11 R.l.) 12

Tong Tong | 1977 | | pagina 12