-Qen 5iar <T7^et ^Sfoemen^, r ^v \rK '"T Jr~ A'-Vfe, <*M£=4 Ik dank U Here, dat nu net vanmorgen die bloemenkar hier voor mijn deur bleef staan. Ik lag al uren met een hoofd vol zorgen, maar die zijn nu voorlopig van de baan. Al had ik zelf geen geld om iets te kopen, ik zag de kleuren, en het rook zo fijn. Het feit dat ik nooit meer zal kunnen lopen leek toen opeens niet meer zo erg te zijn. Ik dank U ook dat buurvrouw juist eens even kwam kijken toen ik zo'n zware hoofdpijn had. Nu kon ze mij dat aspirientje geven, al is 't niet veel, het helpt toch altijd wat. Ik dank U Heer, dat buurvrouws zoon geslaagd is. Ze zei het net, (daar kwam ze zeker voor). Zomaar een gedicht van een oude dame, die ons wilde geven wat haar blij had ge maakt. Zomaar een tekening van een kembang Merak die Yvon Noordam-Weygers voor ons maakte. In Tong Tong vinden vele goede dingen elkaar. En dat hij ook nog voor die baan gevraagd is. Nu gaat hij weg, ik zal hem missen, hoor. Hij kwam zo af en toe nog wel eens kijken. Dat gaf me altijd weer een beetje moed. Hij was de enige, die nooit liet blijken dat alles gunst is, wat men voor mij doet. Ik wou maar dat de kinderen eens kwamen. Wilt U ze alstublieft eens sturen, Heer? We hadden 't vroeger zo gezellig samen. Nu ze getrouwd zijn komen ze niet meer. Ik voel me vaak zo eenzaam en verlaten. Gelukkig Heer, dat U er altijd bent. Met U kan ik tenminste altijd praten, omdat U al mijn zorg en pijnen kent. Ik ben Uw kind, ik mag U Vader noemen, dat maakt me steeds weer blij en rustig, Heer. Ik dank U nogmaals voor die kar met bloemen. Ja, waarlijk God, vandaag gaat het wel weer! E. IJskes-Kooger uit "Een fluit van riet". IMPRESSIE UIT NOORD-BORNEO Kletsnat ben ik thuisgekomen. Wat een regen! Vroeger zouden we zeg gen: echt een tropische bui. Binnen vijf minuten staat je erf onder water. Althans zo was het in Indië. .Maar hier weten we beter. Dat is een staartje van een typhoon, die in de Filippij nen ontstaat. Vooral gedurende de maanden Mei tot en met September. Hevige regenbuien, onweer, bliksem angstwekkend om te zien, maar toch wel weer mooi als die stralen langs die donkere hemel flitsen. Er zijn in deze maanden al veel typhonen langs geweest daar in het Noorden van Borneo, dichtbij de Filippijnen. Men gaf ze namen met de opvolgende let ters van het alfabet. En vele zijn be rucht geworden door de stormen op zee, en op het land, Japan, Hongkong, China, Burma, India krijgen dan haar deel in overstromingen, landverschui vingen, en meer van die ellende, lees je later in de krant. Van dat allemaal blijven wij hier op Borneo verschoond. Och die heftige regenvaldat hoort er zo bij als onder-uitlopertje van al dat geweld. Ooit gehoord dat vooral de Filippijnen ons eiland heel jaloers: het eiland onder de wind noemen? Toch is dat zo, en gelijk hebben ze. Maar na Sept. begint bij hen dan het weer beter te worden, terwijl dan bij ons pas ECHT de regentijd begint. Hoogtepunt vooral rond Kerst. Regens, hoogtij op zee (Kingtide) die dan vaak het land bin nen komt en schade veroorzaakt. Dat gaat dan door, die natte tijd, tot eind Januari, zo tegen Chin, nieuwjaar. Dan is het opeens droog en blijft het droog. Nu je hier woont en ouder bent leer je vaak ongemerkt meer van het land. Wat leerde je op school vroeger van Borneo? Men zei toch alijd: Java is het heden, Sumatra de toekomst, en BorneoOch dat was duister, en bijna niet ontwikkeld. Och ja, je leerde dat de olie er vandaan kwam, en die enkele "grote" plaatsen, en de grote rivieren, en dat er Dajaks leef den, maar verder reikte je kennis niet. Het was een "bloemkool-land" van boven gezien vanwege zijn bos sen. Maar nu weet ik dat er div. Da- jak-stammen zijn. De Kedajans in de kop, de Ibans langs de kust, en de Kenyans, Puans als nomaden, of in Longhouses bij elkaar, om maar een paar stammen te noemen. De Dajak (verzamelnaam) heeft ook weer iets van de Bataks op Oost-Sumatra, nl. de lang gerekte oorlellen bij mannen en vrouwen, als schoonheid betiteld. Het land lijkt helemaal niet op Java of Sumatra. Enkele plekken misschien, als je opeens een sawah-landschap ziet, met ploegende karbouwen, dan zijn die landbouwers nazaten van de Javanen door de Jap vroeger als re- moesjas weggevoerd. Want de echte bewoners houden het meer op ladang- bouw. En de verbrande bomen blijven als obstakels staan. Maar na de oogst wordt de rijst overal getoemboekt in grote houten blokken en gewand, dat is hetzelfde. Het begint wat lichter te worden, en al regent het nog hard, lang zal het wel niet meer duren en dan is het weer droog. Na regen komt immers zonneschijn? Over een paar maanden in Dec. of Januari dan kan het net als in Holland een paar dagen lang door blijven zeuren met die re gens, zo'n dag of drie, maar dan is het weer een paar dagen droog ten minste. Je leert dan weer de hete zon waarderen I J. KUYPERS KERSTVIERING GIKI SURABAIA Op 22 december 1976 organiseerde de GIKI een Kerstviering waarbij 58 rijke lijk gevulde kerstkrandjangs konden worden uitgedeeld. Het programma bestond uit een korte kerkdienst, het nuttigen van een tractatie, gevolgd door een feestmaaltijd en uitdelen van de krandjangs. De kerstkrandjangs be stemd voor de buiten Surabaia wonen den werden door de sociale werkster van GIKI, Mevr. J. C. Bierhuijs, per soonlijk bij hen bezorgd. In de loop van 1976 werden 30 kleding- pakketten ontvangen van: Tong Tong, Mevr. J. Kwak-v.d. Brug, Mej. E. F. Orth, L. A. v.d. Sluijs, Mej. J. Koning Knijff, A. Wijtman, A. Gijsberts, Mevr. E. v. Hout-lntveld, F. Matheron, L. W. Martens en fam. Melgers. Voorts werden 111 zendingen lectuur ontvangen van Tong Tong, F. v. Sprew, Mevr. J. K. A. v. Beusekom-Hauët, Mej. C. L. J. Kooiman, A. Michielsen, Mevr. A. C. Görtz, A. A. F. Maurenbrecher en N.N. Deze zendingen brachten via de leesportefeuilles van de Leeskring "leder Wat" in het afgelopen jaar Rp. 200.000 op ten bate van de afd. Ar menzorg. Het bestuur van GIKI dankt langs de ze weg van harte alle goede gevers en geefsters die op deze wijze op Kerst mis enig licht hebben gebracht in het bestaan van minder bedeelde mede mensen! 18

Tong Tong | 1977 | | pagina 18