REISBRIEVEN VAN BARTMAN (VI) Naar Indonesië? BALI Bali! Voor velen heeft het woord een welhaast magische klank. Men denkt aan lijkverbrandingen, demonen, tem pels, maar ook aan sierlijke dansen. Inderdaad heeft dit bijzonder mooie eiland, waarvan de geschiedenis zo nauw is verbonden met de onze, de bezoekers veel te bieden. Op een be trekkelijk kleine oppervlakte vindt men zindelijke stranden, zee, bergen, ravij nen, dalen, schitterende landschappen, een onvoorstelbaar weelderige plan tengroei, een vriendelijke, kunstzinni ge bevolking, een redelijk goed kli maat, kortom lief Java in het klein. En toen we eenmaal in Soero-ing-bojo waren? DUS! Ajo, menjang Bali! Er zijn genoeg tour-operators, o.a. Flamboyant, Florida, Diamond, die 5 daagse trips organiseren naar het Ei land van de Duizenden Tempels, voor de kapitale som van pakweg 17500 Rupiah per persoon (all in), zeg pak weg ruim honderd gulden Nederlands Courant. Nu moet U natuurlijk niet verwachten: Bali Beach Hotel, cham pagne en kaviaar bij lunch en diner. Dat kan niet. Het is allemaal erg een voudig gehouden, maar dan nog is honderd piek erg goedkoop. We kozen Flamboyant, die ergens op Kapasan is gevestigd, betaalden en kregen de verzekering om djam lima 's middags gehaald te worden. Dat was okay, maar djam sebelas kwam iemand bui ten adem vertellen, "alsdat" e.e.a: he laas niet door kon gaan, oleh kerna sopirnja sakit. Wat wilt U? Een week uitstellen of geld terug? Daar had je het gedonder in de glazen! Meteen de eerste de beste becak (betjak) ge charterd, waarmee we ons knarsend en piepend van Ngagel naar Kapasan lieten rijden. Nou, ik weet niet of U Soerabaja zo van binnen en buiten kent als ik, maar ik geef U de ver zekering dat het een rot-eind is. Geld terug en onmiddellijk een andere tour operator opgezocht: dat werd "Dia mond", Jalan Raden Saleh No. 3 (Bu- butan). Met dezelfde becak. De warm te loeide, (leuk gevoel als je op straat de oververhitte, trillende luchtlagen op en neer ziet deinen). Het lukte won derwel bij "Diamond"; er waren nog net twee plaatsen vrij. We kregen (al weer) de verzekering om kira-kira djam lima afgehaald te worden. Harrie Pan- touw, jongere broer van de directeur zou het gezelschap gedurende de reis vergezellen en een wakend oog op ons houden. Ik moet zeggen dat beste Harrie uitstekend voor ons heeft ge zorgd en 'n voortreffelijke service heeft gegeven. Bedankt Harrie! Inderdaad stond om kira-kira djam li- ma een Bemo voor ons huis en tegen een uur of zes vertrok het Toyotabus- je richting Bali. U kent natuurlijk de plaatsen, waar we langs en door re den: Sidohardjo, Bangil, Pasuruan, Probolinggo, Kedungbadjul, Gending, Kraksaan, Païton, Besuki, PASIR- PUTIH. Al die plaatsen en plaatsjes vertonen hetzelfde beeld. Door elkaar krioelende mensen op straat, toekang- toekang djoewal ini dan itoe, walmen de petroleumpitjes met zich meevoe rendtokotjes hel verlicht door petromaxlampen. Pasir-putih. Hier had den we een stop van drie kwartier om te eten en de benen te strekken. Op het strand staat een grote, vier kante, bakstenen loods, zowel in-als uitwendig volkomen gespeend van ie dere vorm van comfort of gezelligheid. Rechts stoelen en tafels, links gaar keukens en stapels in plastic verpakte kwee-kwee en kroepoeksoorten in kleuren. Hier nuttigden wij ons avondmaal, gra tis aangeboden door Diamond. Een portie soto-ajam en een glas bikkel harde kopi tubruk, waarna we op het smalle strand onze moede benen strekten. Vóór ons de donkere Straat Madura met hier en daar twinkelende lichtjes van vissersprauwen. Pasir Putih. Waar is de tijd gebleven, dat we hier lagen te zonnebaden of in het nabije Binor een tjeleng, kidang of merak schoten? Tegen half twaalf vertrokken we om via Sitobondo, Ardjasa, Asembagus, Sumberanjar, Djatiketjil, Badjulmati (ha, die jagers!) Alasbuluh, Selogiri tegen half een bij het pont van "Wel riekend Water" (Banju-Wangi) aan te komen. Na enig wachten manoeuvreer de de chauffeur zijn Toyota precies op de juiste plaats in het schip en een half uur later waren we in Gilimanuk- Bali. G. H. BARTMAN (wordt vervolgd) Vele reisbureaus dingen naar uw gunst; de beste verdienen uw ver trouwen. WIJ bieden wat u zoekt: een veilige en voordelige reis per KLM, Garuda of Singapore Airlines, een fijn verblijf in het land dat u dierbaar is, deskundig advies voor u de reis begint en begeleiding onderweg. Wendt u daarom vrijblijvend tot: DOES TRAVEL SERVICE Van Woustraat 115 - Amsterdam - telefoon 020-73 21 38 76 30 63 Bali, eiland van demonen, honden en hanen. De demonen zullen er nooit van weg te denken zijn, de honden zijn van een geschat aan tal van 2 millioen in de jaren '50 om veiligheidsredenen gereduceerd tot een paar honderdduizend. Die nog loslopen maar niet wild of schadelijk zijn. Want er is toch nog altijd wel een mensenhand die ze aanhaalt of voedt. Wat de hanen betreft, die leven als Demon in Bali tot het onvermijdelijke gevecht ze tot verliezer heeft gemaakt. Want dan is hun leven niet veel meer waard dan de soepkip die deze Baliër vasthoudt.

Tong Tong | 1977 | | pagina 19