De nacht waarin ik gehuwde vrijgezel werd HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43 tel. 04406 - 4 03 18. Ambon aan de vooravond van de bezetting Toen ik, enkele dagen voor de Japanse inval op Ambon, in een verduisterde nacht naar mijn radio luisterde - onder meer naar het bewogen beroep van onze vertegenwoordiger van het Koninkrijk der Nederlanden, de Gouverneur Gene raal: burgers van Ambon houdt standi Alle schade zal U vergoed worden - schrok de stille stad op door luid claxongeloei en schreeuwende stem men. Een auto reed als een razende claxonnerend door de straat en iemand schreeuwde mij toe: wil je je gezin evacuerenover een uur varen we weg naar Australië Mijn vrouw en driejarig zoontje had ik ondergebracht in een schuilhut in een bomvrij ravijn. Met een getrouwe man doer ben ik erheen gesneld en heb hen van hun bed gelicht. Wadend en struikelend door de kali droegen wij ze naar huis, pakten een handkoffer tje en fietsend raceten we door de inktzwarte duisternis naar de kade, onderweg begeleid door het gehuil van de sirenes voor een nieuw lucht alarm. Daar lag, verduisterd en nauwelijks zichtbaar in het donker, een enorm Australisch passagiersschip, met 400 hutten! Het had, begeleid door twee torpedobootjagers de uiterst gevaar lijke reis naar Ambon ondernomen om zieke Australische militairen en alle vrouwen en kinderen te evacueren. De territoriaal commandant van Am- bon wilde dit echter - tegen de wens van de Resident - officieel niet toe staan, om de achterblijvende militai ren niet te demoraliserenWoe dend reageerde de gezagvoerder van het schip door op de bovenomschre ven wijze de burgers vanuit een auto op te roepen. Binnen een uur verdween het schip in de zwarte nacht, met slechts 40 vrouwen en kinderen aan boord Hoeveel kostbare levens zouden niet gered zijn als anders beslist was! Met stomheid geslagen, maar overge lukkig dat voor hun gezinnen althans de evacuatie een feit was, bleven de weinige wegbrengers op de kade ach ter. De Resident stond er machteloos en huilend bijook zijn gezin had "de boot gemist" Het convooi bereikte veilig Port Dar win, onderweg tevergeefs gevolgd door een grote Japanse vliegboot en na een onderzeeboot-aanval met suc ces afgeslagen te hebben. Enkele dagen later werd Ambon on der de voet gelopen door de over macht van een niets ontziende bezet ter en verdwenen wij, met de vele achtergebleven vrouwen en kinderen, in de kampen, ten prooi aan terreur, ziekte, honger en dood. Op de avond vóór de inval werd Am- bon op gezag van de territoriaal com mandant, ontruimd. Onze huizen en bezittingen vielen in handen van de Japanners en ten prooi aan plunde raars Weinig besefte ik toen, dat onze ge hele inboedel en alles wat wij bezaten, op het moment, dat ik mijn vrouw en kind naar het reddende Australische schip bracht, officieel geliquideerd waren Toen ik - na de oorlog nog een paar jaren zwoegend aan het herstel van het geteisterde land om gezondheids redenen het zinkende schip had moe ten verlaten (eind 1948) en in Neder land moeizaam een nieuw bestaan moest opbouwen, troffen wij ons va derland als een koude, onverschillige samenleving, die ons "oud-kolonialen" node opnam, vervuld van eigenbelang en ten koste van alles belust op "Marshall"-hulp van derden. Dank zij de onvolprezen bijstand van particuliere instanties werd ons "kre- peer-geval" zoals men dit hier offici eel noemde, opgelost door de toe kenning van een duplex-huisje, dat we nauwelijks konden inrichten. Ons na de oorlog gespaard salaris was im mers door het Nederlands-Indisch Gouvernement wegens "tekort aan contanten" grotendeels "tegoed ge schreven" in Indonesië. Daarvan heb ik nooit meer een cent teruggezien. Toen kwam de watersnoodramp in Ne derland, waarbij een aantal Nederlan- landers in Zeeland - een fractie van het aantal Nederlandse slachtoffers uit Indonesië - have en goed verloren. Dank zij een bewogen en effectief beroep op de wereld stroomde het steungeld binnen. Zóveel, dat men het niet óp kon. Ten slotte overwoog de regering om er dan maar wat van te besteden aan de verpauperde "kolonialen", de slacht offers van de Japanse ramp Naar ik meen werd dit besluit geno men op instigatie van de NIBEG; wij noemden deze toevallige summiere te gemoetkoming, uit een buitenlandse beurs althans onrespectvol "de Nl- BEG-fooi". We mochten formulieren invullen en beleefd een beroep op steun doen. De regeling nu was zo, dat de bij de Japanse bezetting geïnterneerde ge zinnen een zeker bedragQe) toegewe zen kregen. Zij echter, die op het moment van de inval vrijgezel waren, werden hiervan grotendeels uitgeslo ten en bedeeld met enkele honderden guldens. Daarbij ging men van de o- verweging uit, dat een vrijgezel in Indonesië doorgaans nog geen inboe del of belangrijke bezittingen te ver liezen had Riant uitzicht op het Geuldal doet denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan. Met dieet-patiënten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Prijzen per persoon en per dag; incl. be diening en B.T.W.. Logies met ontbijt f 20,p.p.p.d. Half pension 30,p.p. p.d. Kamer met douche en toilet, logies met ontbijt f 30,p.p.p.d. Kamer met dou che en toilet half pension f 38,p.p.p.d. DIE GOEJE, OUWE TIJD Bedienden betaalt men gewoonlijk te Batavia als volgt: Binnenjongen f 12,a f 15, Kokkie 12,— a 15, 'Meid 10,— a 12, Tuinjongen f 10, maar dan is men van alles af, wat het gemakkelijkst is voor lieden, die pas hier komen te wonen; wel is het eene oude indische gewoonte, dat men na afloop van de rijsttafel het restant er van onder hen verdeelt; maar is er weinig over, dan hebben ze geen re clame. "De Echo", weekblad voor Dames in Indië, 27-1-1901. Het bleek toen, tot mijn verrassing, dat ook ik op het moment van de in val vrijgezel was. Immers ik had toen al gedurende enkele dagen geen gezin meer, en werd geacht ook geen in boedel of ander bezit achtergelaten te hebben Zo had dus het Koninkrijk der Neder landen weer een paar dubbeltjes uit gespaard! Zelfs de "fooi" bleef onder de masteen waarlijk koninklijk gebaar STOÏCIJN Naschrift. Men voert soms aan, dat ik toch het voordeel had genoten, dat mijn gezin in Australië onder Nederlands gezag en op kosten daarvan gastvrijheid had genoten. Na de oorlog werden echter alle kos ten tot op de laatste cent op mijn sa laris gekort! Met nadruk wil ik hier stellen, dat ik voor de redding van mijn vrouw en kind gaarne al ons bezit en meer nog had opgeofferd! Dat ik het bovenstaande aan de orde stel is om een onvergefelijke onbillijk heid van de Nederlandse Staat te signaleren. 20

Tong Tong | 1977 | | pagina 20