PASAR MALAM ZWOLLE 1977 Het beste aas! NIEUW!in het Paasweekend: zaterdag 9 april 1e Paasdag 10 april 2e Paasdag 11 april voor het eerst in de fraaie IJSSELHAL-ZWOLLE Mijn vader was ambtenaar bij de Her registratie en Classificatie der bevol- kingsrubberaanplantingen in de resi dentie Zuider- en Oosterafdeling van Borneo. Hij kreeg een dienstmotor- boot ter beschikking en was meer op tournee dan thuis. Mijn moeder en ik waren onderge bracht in een pension te Bandjerma- sin aan de Ringweg No. 7. Ik was toen nog op de lagere school aan de Re sident de Haanweg. Wanneer wij va- cantie hadden was het nooit een pro bleem, waar naar toe ik zou gaan. Ik ging dan met mijn vader en moeder mee op tournee, om de rubberaan- plantingen te inspecteren. De flora, de fauna en niet te verge ten de Dayaks van Borneo hadden mijn bijzondere belangstelling. Het volgende gebeurde op één van die vacantiedagen, dat ik met vader en moeder mee was op tournee. Wij voeren de Kahayan rivier op tot voor bij Koeala Koeroen nog voor de Pin- toe Besi. Terwijl mijn vader de tuin inspecteerde, kookte mijn moeder het eten, en bleef ik in de buurt van de motorboot, om te hengelen op de wel bekende ikan patin. Als gewoonlijk ge bruikte ik tjatjing of stukjes kippe- darm. De vangst was dan redelijk. Het gemiddelde was zo'n 8 tot 10 vissen van 20 tot 45 cm. per dag. Op een keer was ik weer aan het hengelen, toen ik nogal teleurgesteld wou op stappen, vanwege het feit, dat de ikan patin die dag niet erg wou bijten en daarbij was mijn aas op, doordat klei ne visjes (ikan siloeang) ervan had den gegeten. Terwijl ik langs de oever, richting mo torboot, terug liep, ontwaarde ik een Dayak-figuur in gehurkte houding. Na derbij gekomen, bemerkte ik, dat de man aan het vissen was en een be hoorlijkevangst had, namelijk vijf flinke ikan patins, waarvan de grootste wel een meter lang was! Bij het zien daar van bedacht ik mij om naar de motor boot terug te gaan en mijn geluk nog- eens beproeven. Mijn aas was op en dus vroeg ik de Dayak of hij mij aan wat aas kon helpen. Mijn vraag beantwoordde hij met naar een bakje vervaardigd uit boomschors, dat naast hem lag, te wijzen. Ik stapte naar het bakje toe en hurkte er naast om het dekseltje op te lichten. Kunt U mijn verbazing, maar ook walging begrij pen, toen ik de inhoud van het boom schorsbakje identificeerde? Het was namelijk de ontlasting van de Dayak zelf. Maar reeds als jongen heb ik geleerd, dat je een hulpvaardige Dayak be ledigde, wanneer je zijn hulp weigert. Dus plukte ik een groot kladiblad en met ingehouden adem en zonder een spier op mijn gezicht te vertrekken, kneep ik er een stuk vanaf en beves tigde het aan de haak. Kort daarna verbaasde ik mij voor de tweede keer. Wat ik nu neerschrijf, heeft in het ge heel niets te maken met Nederlands Visserslatijn, maar ik voelde een e- norme ruk aan het snoer en het vol gende moment mocht ik een ikan pa tin van liefst 95 cm. ophalen! Ik was natuurlijk door het dolle heen en sleepte de buit mee naar huis om mijn vangst triomfantelijk aan mijn moeder en de mantries van mijn va der te laten zien. Het was toen mijn eerste grote vis, die ik ophaalde. Na dien ving ik nog grotere ikan patins. Mijn vader en moeder vonden, dat ik bijzonder goed vissen kon vangen. Deze mooie orchidee is in werkelijkheid een roofsprinkhaan die met zijn wonder lijke uiterlijk vlinders naar zich toe weet te lokken Eén van de vele vreemde creaturen die in schitterende kleuren terug te vinden is in de TIME-LIFE uitgave BORNEO van John Mac Kinnon f 32,50 Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong Mijn moeder, die het voorrecht had de vis schoon te maken en te bereiden, klaagde wel altijd, dat die ikan patins viezigheid in de buik hadden. Toch kon zij er heerlijke ikan brenkessan van maken. Werkelijk, ik moet eerlijk bekennen, dat ik van die Dayak had geleerd waarmee je moet hengelen op ikan patin Misschien een tip voor hengelaars, die binnenkort op vacantie gaan naar Borneo? R. F. VON STIETZ Een uniek evenement voor Zwolle en wijde omgeving. Talloze gezellige kijk- en koopstands, modeshows en demonstraties, eten en drinken in oosterse sfeer, een voorronde om de nationale titel Miss Pasar Malam 1977, hawaiian-hula shows, krontjongorkesten, artiesten o.a. The Tumble Weeds, Rosy Andres, Rob de Nijs, Lee Jackson Soul Dancers etc. Speciaal voor de kinderen op zondagmiddag: Europa's modernste KINDERCIRCUS presenteert het nieuwe programma SANTELLI - SUPERCIRCUS Vol spanning - humor - en sensatie. MET PASEN NAAR ZWOLLE! Dagelijks geopend van 12 tot 24 uur. Toegang f 5,— INLICHTINGEN: Secretariaat P. M. Zwolle, Kinderen tot 12 jaar f 2,50 Zandvoorterweg 78 - Aerdenhout - Tel. 023-24 52 70 5

Tong Tong | 1977 | | pagina 5