De eerste Tong-Tong puzzle is niet ge heel zonder hilariteit opgelost. Behal ve ondergetekende blijken er meer te zijn die zich nog nooit aan een puzzle hebben gewaagd. Een dame die ook aan deze tekortkoming leed, belde ons op: "Hoe moet ik die puzzle oplos sen?" "Gewoon", raadden we haar aan, "twee schepjes in een kopje en kokend water er op!" "U fopt mij," zei de dame. "Moet in èlk hokje een letter?" We legden het haar uit. Drie dagen later kregen we haar "oplossing" binnen, er klopte geen letter van, maar het was de lief ste oplossing die ooit verzonden werd. Een andere dame vroeg: "Mag ik al leen de slagzin opschrijven?" "Mag wel, maar er is geen slagzin mevrouw!" "Onzin," klonk het onge duldig, "elke puzzle heeft een slag zin!" "De onze niet," verzekerden we haar, "geen slagpin, geen slagroom en ook geen slagzin!" Haar oplossing kwam foutloos binnen. Een mijnheer die zich kennelijk ook voor de eerste keer aan het letter- avontuur waagde vroeg schuchter: "Als ik een woord niet weet, mag ik u dan opbellen?" Andere puzzelaars hadden het op de een of andere ma nier te kwaad en vroegen de maker van de puzzle te spreken. Er bleken heel dubieuze woorden in voor te ko- onderneming bij Tjikadjang (Z. Ga- roet), was er bij de gatjokploeg (wied- ploeg) een vrouw, die moest bevallen. Ze werkte tot één dag vóór de beval ling en was twee dagen na de beval ling, omwikkeld met een rode goerita weer aan het werk. Zo'n goerita was één enorm lange band van stevige stof (katoen?) waarmee het lichaam van onder de borsten tot even voorbij de heupgewrichten, was omwikkeld. En wel zó, dat midden over de buik de verbindingen waren. Er overheen ging de samping (saroeng). Later meer over sindiran's. J. P. JANNETTE WALEN, Ing. HET "DERDE OOG" (I) Naar aanleiding van het verhaal over het "Derde Oog" in het Kerstnummer van T.T. is het misschien wel interes sant te horen wat de oude Hindoes en de moderne wetenschap er van zeg gen. De eersten geloofden dat gees telijke verlichting, occulte eigenschap pen, helderziendheid, enz. zetelden in een klein orgaan diep in de schedel, bekend als de pijnappelklier. Zij noem den het 't derde oog, omdat het veel meer kon zien en waarnemen, dan de gewone zintuigen. En wat ontdekt nu de wetenschap niet zo lang geleden? Dat deze zelfde pijnappelklier - lang een raadsel voor de onderzoekers - een hormoon pro duceert, waarvan de chemische struc- men. Alle Indonesische woorden wa ren echter uit Kamus Belanda van Kramer genomen, een ander woorden boek is nergens in Nederland ver krijgbaar en het was dus onmogelijk om buiten het boekje te gaan. Taal kundig juist bleken sommige woorden ook al niet, zo is er een groot verschil in nors kijken en nors zijn, maar een pietlut die dat niet door heeft. Wie maar lang genoeg nors is, kijkt op het laatst ook zo. En van merengut naar berengut is maar één wenkbrauw frons. De grootste stad van West Java is beslist niet Sukabumi hoe mooi we het boek van John Knaud ook vinden, maar er viel bij de omschrijving een nniniiiiNiiiiiiHiiniiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiiiiniiiniii OPLOSSING PUZZLE Horizontaal. 1. sabar. 6. Toko. 9 daags. 14. Utopia. 16. TL. 17. Tralie. 18. Koor. 19. Natuur. 20. Leem 21. Altist. 23. Os. 24. Elvira. 26. Jota. 27. Dood. 28. Uier. 30. Naaste. 35. Rama. 37. Me. 38. In. 40 Aula. 41. OK. 42. En. 43. Ira. 45. Eng. 46. Lan terfanter. 47. Bos. 49. Gom. 52. Er. 53. Ar. 54. Etui. 57. Ra. 59. Ma. 60. Ramp. 62. Tropee. 64. Neet. 66. lona. 68. Rede. 70. Nansen. 72. As. 74. A- manah. 76. Grut. 77. Embara. 78. Nora. 79. Uiteen. 81. Ba. 82. Notoir. 84. Teelt. 85. Dari. 86. Gegai. tuur veel lijkt op die van het L.S.D., de bekende drug, die het bewustzijn verruimt. De conclusie ligt voor de hand: dat kliertje heeft iets te maken met bewustzijnsverruiming, met occul te eigenschappen, met paranormale verschijnselen. Zouden die oude Hindoes dan toch gelijk hebben gehad? Dat lijkt er wel op, zou ik zeggen. En dan zou het ver haal in de Tong-Tong van 15 januari "Hallucinatie of Werkelijkheid", waar bij een jongen van 10 jaar de meest onwaarschijnlijke dingen ziet, best op werkelijkheid kunnen berusten. Even als dit het geval is met zovele andere verhalen over vallende stenen, goena- goena, in de rubriek "Voetstappen in 'n andere wereld". Een werkelijkheid weliswaar, die voor gewone mensen met gewone zintuigen onwerkelijk is, maar desalniettemin: onvervalste werkelijkheidzij het in 'n andere wereld. J. D. PASTEUR "HET DERDE OOG" (II) Sta mij toe een bescheiden reactie te geven op het ingezonden stukje van E. C. Berg in uw blad dd. 15-1 -'77, die zich door het knap geschreven ver haal over het Derde Oog door P. Re gensburg zo liet meeslepen, dat zij, of is het hij, er beslist wel meer over had willen horen en het jammer vond dat het verhaal geen vervolg had. Tja... jammer... een boek zoals "De Doden gedeelte van de zin weg n.L: "de grootste stad van West Java tussen Bogor en Bandung" en dat is natuur lijk heel wat anders, njo! Ma'af, ma'af beste lezers, al doende leert men en Rob Vunderink neemt na zijn Indisch debuut revanche door u volgende keer een werkelijk foutloze en moeilijke puzzle voor te zetten. LD. Die vier winnaars deze keer zijn: J. Halstein, Lekstraat 30-"', Amsterdam; W. R. Abels, Veeckensstr. 18, Hellevoetsluis; Mevr. L. v.d. Vlugt, Montfoortlaan 7, Utrecht; J. v.d. Bom, Hertogenlaan 370, Oosterhout (N.Br.). Gefeliciteerd met uw Tong Tong waardebon van f 25, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiniiiimiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Verticaal. 1. Sukabumi. 2. Atol. 3. Bootje. 4. A Priori. 5. R.I. 7. Otto. 8. Klus. 9. Dr 10. Aalvork. 11. Aleida. 12. Gier. 13. Semarang. 15. Antan. 17. Trede. 22. St. 25. L.O. 29. Ier. 31. Aas. 32. Au. 33. SL. 34. Taxatie. 36. Men. 39. Nanar. 41. Otter. 44. Als. 45. Erg. 47. Berengut. 48. Ora. 50. Ome. 51. Matahari. 53. Apostel. 55. To. 56. Up. 58. Andante. 61. Minuut. 62. Tanen. 63. Eraan. 65. Eenoog. 67. Ne. 69. E.M. 71. Arie. 72. Abba. 73. Sara. 75. Aria. 80. Et. 83. O.G. Spreken" zal er ook wel niet veel o- ver kunnen zeggen. Welaan, ik kan het niet langer verzwijgen. Ook ik bezit een derde oog en wil u vertellen wat dat oog mij doet zien over een onder werp dat ons allen na aan 't hart ligt: "De toekomst van een snel naar zijn eind toestormend mensengeslacht op een vervuilde, vergiftigde en verziek te aarde". Waar men de klok niet meer kan terugdraaien omdat het daarvoor al veel te laat is. Waar moraal en din gen die vroeger waarde bezaten, over boord zijn gegooid, omdat in deze tijd alles mag, al is het nog zo smerig en mensonterend. Daarom is het eigenlijk niet vreemd dat in zulk een wereld een wereldomvattende geldontwaarding, werkeloosheid, zelfzucht, misdaad en bedrog bijna als vanzelfsprekend wor den aangenomen en dat er voor wer kelijk opofferende liefde nauwelijks meer plaats is. Gaat de mensheid, omdat ze niet wil zien of horen, zo de ondergang tegemoet? Wees toch waakzaam, zegt mijn derde oog, want als een boom in bloei staat weet je toch ook zeker dat het voor jaar is? Wees toch waakzaam, zegt mijn derde oog, wil je dan werkelijk met deze wereld ten onder gaan? Denk aan je kinderen. Mijn derde oog kijkt helder en duidelijk en doet mij nog veel meer zien en heeft mij nog veel meer te zeggen en heeft wel een vervolg, iets voor E. C. Berg misschien of anderen? C. STEKETEE

Tong Tong | 1977 | | pagina 7