Electrisch rijst koken Veilig, makkelijk en tijdbesparend Nooit meer aangebrande rijst. Rijst in de pan, knopje indrukken, klaar U kunt uitgaan, andere dingen doen zolang als U wilt. De rijst blijft, ook als ze gaar is, op temperatuur. NATIONAL RICE COOKER Inhoud 1 liter f 112,50 Inhoud IV2 liter f 122,50 Inhoud 1,8 liter f 132,50 Inhoud 2,8 liter 185, Inhoud 3,6 liter 200, Verzendkosten f 7,f 8, Abonnee's Tong-Tong 3 termijnen mogelijk. Tong-Tong B.V. - Prins Mauritslaan 36 - Den Haag - Giro 6685 ver het lot van haar man en begaven wij ons naar het convooi, enkele hon derden meters van ons huis, waar wij vader met beide handen op de rug gebonden op een der auto's zagen zitten, tesamen met enige anderen w. o. Teuku Hasan (Sjahbandar), Teunku Hadji Kasah, Achmad Badawi en Sjam- suddin, Hoofd van Politie. Mijn vader zag ons en zeide glimlachend: "Het is niets, ga maar naar huis." Even later vertrok het convooi in Westelijke rich ting. Wij bleven het nastaren, totdat het uit het gezicht verdwenen was; de omstanders troostten ons, dat mijn vader niet schuldig was en dat wij voor hem moesten bidden. Toen wij thuis kwamen, drong het pas goed tot ons door wat er gebeurd was. was. Wij voelden ons zeer bezorgd, ook al, omdat wij van de gebeurtenis sen in Pidië hadden gehoord (acties tegen de uleë-balangs te Tjumbo'.) Onze bezittingen waren gering, niet zoals een "uleë-balang tihi' toekwam met 18 onderhoofden. Wij bewoonden een dienstwoning, terwijl ons stamhuis, gelegen te Meunasah Pira', dat in voorbije jaren gediend had als basis tijdens de strijd tegen de Nederlan ders reeds begin 1945 verkocht was omdat wij geen geld bezaten, dit te herstellen. De volgende dag arriveerde te Lho' Soekhon Teuku Hasan Ibrahim, tijdens het Ned. bestuur Sjahbandar van Keude Blang Djruën, met 20 met ge weren bewapende lieden, die het kan toor van mijn vader bezetten en dit inrichtten als hun hoofdkwartier. Na een week kwam mijn vader weer te Lho' Soekhon terug. Het was tegen het vallen van de avond, en wij kregen bericht dat wij hem konden ontmoe ten. Mijn vader was niet gebonden. Hij gaf ons de raad niet bezorgd te zijn en zeide: "Ik heb geen schuld en ik begrijp het niet. Het is in de handen van Allah; vergeet niet te bidden en maak U dienstbaar aan de samenle ving." Dit was de laatste maal, dat wij vader zagen. Op de zelfde avond, omstreeks 8 uur, werd hij met enkele anderen in O. richting weggevoerd. Wij vernamen later, dat hij in Panton Labu werd vast gehouden, slechts gekleed in onder broek. Daarna volgden weer andere berichten, dat hij in Idi zou zijn, of Noord van Panton Labu, waar hij vast gehouden werd, om van het leven te worden beroofd. De moord op Teuku Radja Sabi Uit de gegevens, aldus Aboe Bakar, die wij verzameld hebben, blijkt, dat het voornemen om T.R. Sabi te elimi neren kwam vanuit een onverantwoor delijke groep. Deze dingen gebeuren gemakkelijk in een overgangsperiode, in een gezagsvacuüm. Terwijl wij dit noteren, denken wij aan de beschuldiging t.o.v. Teuku Tjhi' Tu- nong als inspirator van de overval te Meurandeh Paja op 26 januari 1906. Misschien is het ook de ironie van de geschiedenis, die wil, dat T. R. Sabi van de aarde werd weggevaagd, voor dat hij de vreugde-dansen rond de vrijheid kon aanschouwen die reeds door zijn ouders was begeerd, door zijn stiefvader Pang Nanggroë, door zijn panglima's, die hem beschermden en meevoerden en zovele anderen. De berichten luidden, dat het lichaam van T. R. Sabi zonder de gebruikelijke gebeden aan God werd overgedragen, zoals de gewoonte is bij beschaafde mensen. Zondige en bloeddorstige handen had den hun dierlijke begeerte volbracht. Het adelaarsjong volgde het voetspoor van zijn beminde moeder, Tjoet Meu- tia, welke sneuvelde op 25 oktober 1910, zonder dat haar graf ooit ge- Links op de foto Teuku Djohan, zoon van het adelaarsjong, rechts Tuanku A. Jalil, zoon van T. Radja Keumala uit het Sultans- geslacht van Atjeh. (Foto H. Ika Daroy, aug. 1976) vonden is. De mare gaat, dat toen T. R. Sabi neergesabeld zou worden, de klewang het lichaam niet binnen drong. Er zijn ook berichten, dat toen hij neergeslagen zou worden, de hand van de beul verstijfde, zodat hij met vereende krachten moest worden af gemaakt, en het lijk zo maar werd weggesmeten. Gesprek met de zoon van het adelaarsjong (aug. '76) In de voorgalerij van mijn kamer in het Ika Daroy Hotel, aan de Jl. Mara lë te Kuta Radja zit Teuku Djohan (46), oudste zoon van Teuku Radja Sabi. Hij had zich voorgesteld in het Ne derlands: "Ik ben Teuku Djohan, zoon van het adelaarsjong." Nog vele malen zal hij mij komen op zoeken. Zijn grootouders gevallen door Ned. kogels, zijn vader afgemaakt door ongeregelde Atjehse troepen. Wat is toch de geheimzinnige band die, ondanks alles, blijft bestaan tus sen Atjehers en Nederlanders? Bij zijn verhalen blijkt hij een felle voorvechter voor de handhaving van Peutjoet, als historisch monument, als een "golden bridge" van vriendschap tussen Ne derland en Indonesië, hier Atjeh in het bijzonder. Hij is ambtenaar op de sec tie Rechtszaken bij de Burgemeester te Banda Aceh, een eenvoudige be trekking dus. In Jakarta spreek ik later de Gouver neur van Atjeh weer op het kantoor van de Atjehse vertegenwoordiging, en stel hem de vraag: "Gouverneur, als de Burgemeester het te druk heeft met andere zaken, kan dan Teuku Djo han niet belast worden met aangele genheden betreffende Peutjoet? De Gouverneur knikt stilzwijgend, pakt zijn persoonlijke agenda en noteert dit. Deze Gouverneur weet het en be grijpt het. J. H. J. BRENDGEN 19

Tong Tong | 1977 | | pagina 19