NEDERLANDSE ERESCHULDEN Manifestatie 3 mei 1977 in het Ned. Congresgebouw, Churchillplein 10, Den Haag - rijklof van goens van allen, die belang hebben bij, of sympathie koesteren voor, ons streven naar erkenning en honorering door de Staat der Nederlanden van de nog uit de oorlog in Z.O. Azië stammende ereschulden. Ereschulden van het Nederlandse Volk tegenover Nederlanders en voormalige Nederlanders - of hun nabestaanden -, die als KNIL-militair of als burger het Koninkrijk der Nederlanden overzee hebben gediend, maar over de tijd van hun krijgsgevangenschap of burger internering geen salaris en voor de door hen geleden oorlogsschade geen compensatie ontvingen. Wij hebben ons in deze niet-politieke aangelegenheid steeds gezagsgetrouw en waardig opgesteld tegenover Overheid en Parlement. Helaas heeft men deze houding verkeerd begrepen en uitgelegd als een symptoom van zwakte. Men heeft nooit de moeite genomen deze kwestie tot op de bodem uit te zoeken en maakte zich er af door eenvoudig te beweren dat het "een afgedane zaak" zou zijn. Dus reden genoeg om eenmaal een krachtig protest te doen horen en het Nederlandse volk via de publiciteitsmedia te doordringen van het feit, dat de Staat hun landgenoten van overzee een schreeuwend onrecht heeft aangedaan. Desondanks zal ook deze actie waardig moeten verlopen; wij doen dus een beroep op u allen om hieraan mee te werken. Programma: Het plan voor een massale protestmars naar het Binnenhof hebben wij om praktische redenen moeten laten varen. In de eerste plaats gaat het Parlement reeds op 29 april met "verkiezingsverlof", waardoor er op het Binnenhof een vacuum ontstaat, en verder is gebleken dat zich onder de deelnemers te velen bevinden, waarvoor de krachtsinspanning van een mogelijk enkele uren durende actie te groot zou zijn. In dit opzicht willen wij elk risico zorgvuldig vermijden. Mede hierom is het aanvangsuur verschoven naar 13.30 uur en wordt het einde van de manifestatie uiterlijk om 16.30 uur verwacht. Na de opening zult u worden ingelicht over de tot nu toe gevoerde acties en besprekingen en hun positieve of negatieve resultaten. Direct daarna kunt u bij het organisatie-comité schriftelijk vragen indienen, die - na een korte pauze voor het gebruiken van een kopje koffie of een frisdrank - voor zover die vragen van algemeen belang zijn en de tijd het toelaat, door het comité zullen worden beantwoord. Om bij die gelegenheid kostbare tijd te sparen, raden wij u aan om vragen, welke reeds nu bij u rijzen, vóór 25 april schriftelijk te richten tot de Stichting Nederlandse Ereschulden, Segbroeklaan 212, Den Haag, opdat de beantwoording ervan dan al in het openings-exposé kan worden verwerkt. Tenslotte zult u het resultaat horen van een enquête, die wij binnenkort onder alle kandidaten voor het nieuw te kiezen Parlement zullen houden, betreffende hun persoonlijke opvatting over de Nederlandse ereschulden. De uitslag van deze enquête mag dus worden gezien als graadmeter voor de bereikbaarheid van onze doeleinden. Petitie met handtekeningen: In plaats van de protestmars naar het Binnenhof, zal een handtekeningen actie van start gaanVoor dit doel vindt u hier een blad, waarop uzelf en familieleden/vrienden- sympathisanten naam, adres en handtekening kunnen plaatsenHet is van belang dat dit zo snel mogelijk gebeurt en ons het ingevulde blad zo spoedig mogelijk als brief (dus gefrankeerd met 55 cent) wordt toegezonden, omdat wij alles in de korte tijd, die ons rest vóór 3 mei, keurig moeten verwerken. Aanvragen voor meer convocaties en handtekening formulieren te richten tot: Stichting Nederlandse Ereschulden p/a Ned. Congresgebouw, Churchillplein 10, Den Haag. De verzamelde handtekeningen zullen met een petitie aan de Regering worden aangeboden. De ministers, staatssecretarissen en leden van het nieuwe Parlement, zullen later persoonlijk een fotocopie van de petitie ontvangen. Inschrijving, bijdragen voor 3 mei en donaties: Aanmelding voor deelname aan de manifestatie op 3 mei door middel van een giro-stortingskaart, waarmede u ons de kosten voor zaalhuur, convocaties, porti, telefoon, enz. (minimum f 10, per deelnemer) overmaakt. Het is nodig hierbij onder "Mededelingen" het aantal deelnemers precies op te geven, omdat het voor ons van groot belang is het totaal aantal hiervan tijdig exact te kennen met het oog op eventueel extra in te huren zaalruimte. Zend uw girokaart dus NOG DEZE WEEK in. Onze postrekening is 253.000 t.n.v. Stichting Ned. Ereschulden, Den Haag. Wij hopen verder op donaties van hen, die zelf niet kunnen komen, terwijl extra bijdragen - ter bestrijding van de vóór en na 3 mei te maken onkosten (telefoon, porti, transport, fotocopieën van documentatiemateriaal, e.d.) - zeer welkom zijn. TV: 58 miljoen Nederlanders en hun nakomelingen. Paramaribo 13

Tong Tong | 1977 | | pagina 13