<3-lerinnerinc) aan het iStille <S)al "TJIDENG ZWART OP WIT" Het was Pinksteren. Verschillende mensen hadden al eens gezegd: ga toch eens naar Midden-Java. Er is zoveel moois te zien, maar we waren - d.w.z. mijn man, nooit vrij - om zo ver weg te gaan. Maar nu zou het gebeuren. We zouden naar de Boroboedoer gaan. Dus werd de zware motor - een oorlogs H.DJ - uit de garage gehaald en ik achterop, over m'n knieën een fietspomp, voor het geval, dat Want pech bleef zelden uit. Voorlopig was de weg bekend, van Bandoeng via Tasik- malaja - Tjiamis naar Maos. Is dat niet een van de mooiste stukken natuur van heel de wereld? De Nagreg helling af! Voet op de rem - in tweede versnelling schoven we langzaam naar beneden, rechts de hoge steile, dichtbegroeide berg wand, links een diep ravijn. Op een klein, vlak stuk hielden we stil, om even te rusten, vooral de motor had dat wel nodig. Ik liep een smal steil voetpaadje af en stond op een helling; voor me was een nauw dal in de diepte, bedekt met sawahs. Het was er doodstil. De sawahs lagen stil te blin ken, goudgeel. Alleen het zachte piepende zoeven van een kleine bamboe-molen. Hoe lang ik er stond, weet ik niet. Dit is de Schepping, zoals ze geschapen is, dacht ik. Deze stilte is de positieve stilte, die veel meer zegt, dan de mens ooit zeggen kan. Ik heb de Boroboedoer gezien de volgende dagen. Ik heb ervan genoten en het nooit vergeten, maar dit stille dal is voor de rest van mijn leven diep in me blijven leven. ADDIE Sawahs en bamboe ten Noorden van de fabriek van de onderneming Tjikasoengka. (Foto Pfaeltzer) EEN SOERABAIAAN HIJ VERTELT Eerst maar ik vertelt van kennis, ik ontmoet hem na Jappen- en bersiap- tijd op Simpang bij 't soos. Hij seg: "Hallo, Tjoh". Ik segt: "Hallo, Dong. Naarwaar jij en jij doet wat voor kopen eten." Hij seg: "Ik weer dagang (zelf handelen) zoals toen vroeher." Deze Peh, hij praten ook rood-wit-blauw, gebruik veel woorden van begrijp niet. Hij nooit opgepak door Jappen zoals ik, in concentratie-kamp; daarom hij spreek van consternatie-kamp of con versatie-kamp. Verder hij vertel mij: "In bersiap tijd, ik bijna geluncht (gelyncht) door pe- moedas. Buiten Soerabaia ister nog veel gorilla-troepen (guerilla). En je weet si Willem S. toen wij nog in Kruiserkade na bevrijding". Ik seg: "Ik weet". Hij seg: "Wij nog mag niet de stad in, goerka's vechten tegen Javanen. Onveilig, deze. Maar si Wil lem hij probeer toch; M.P.-ers stuurt hem terug. Volhende dag hij probeer weer, weer terug. Derde dag hij pro beer weer, weer terug; hij is een si mulant". Als je praat over voetbal, hij seg: "Ik vroeger ook gevoetbal, als slenter voor." Maar toen ik hem ontmoet op Simpang, hij vraag: "Tjobah Tjoh, jij help mij". Ik segt: "Helpen wat"? Hij seg: "Helpen zoeken voor mij gerui- neerde typiste voor mijn kantoor". Ik segt: "Als geruineerde typiste, gam- pang, ister veel; maar jij zoeken ge routineerde typiste". Hij seg: "Itoe diah". Ik segt: "Deze typistes ister niet, allemaal al werken bij A.M.A.C.A. B. (Engels tijdelijk bestuur) of op kan toor. Maar jij, mata krandjang, loe, als voor betalen nja, hoe? Jouw kan toor zo groot als hoofdkantoor B.P.M., of kajah kandang ajam?" Hij seg: "Soedah maar, als gotong rojong jij wil toch niet, ik maar zoeken zelf." En toen hij loop weh. Als nog ver, her kennen hem makkelijk, met bril en koeping lowoh. Op een keer, onder kennissen, vertel de hij steeds over "hele gonden". Ik begreep hem niet en vroeg aan mijn vrouw: "Wie is toch die Hillegonde, een vriendin?" Neen", zei mijn vrouw hij bedoelt "gele honden", de jappen". Soerabaia was nog in handen van de Engelsen en een keer hield hij een Engelsman aan en zei: "I want to go to the heaven". (Meerijden.) De En gelsman zei: "Well, that's easy, just kill yourself". Hij zei: "No, where the ships are". "Oh, you mean the har bour. Well get in." Een andere kennis, motorhandel (niet Gerrit de Raadt, kende ik zeer goed, daar ook in 1928 mijn 350 cc Matchless gekocht) in Kaliassin, had een Engel se klant, en plotseling zei hij tegen die klant: "Do you see that sleng in the biem?" (meaning: that snake in the three.) Ten slotte, doet me den- ken aan die man, die tegen een meis je zei: "Please, speak those 3 words, that make me walk on air". She; "Go, hang yourself". So long, friends, volgende keer weer. K. M. GRAICHEN een bundel humoristische vers jes en tekeningen over het leven in de vrouwenkampen door I. Tuckermann en G. K. M. de Ruyter de Wildt Voorintekenprijs 7,50 incl. por to f 9,tot een maand na ver schijning. Daarna 9,50 incl. porto 11 BOEKHANDEL TONG TONG Prins Mauritslaan 36, Den Haag 9

Tong Tong | 1977 | | pagina 9