Rozehout9 ebbenhout en ander hout Van het Afrikaans Rozenhout kon ik de familie niet vinden. De Sono Kembang Pterocarpus Indicus behoort tot de familie der Leguminoseae en het rode Sandelhout, Pterocarpus Santalinus tot die der Santalaceae. Hugh Johnson noemt in "Het Bomen Boek" de Bignoniaceae de Trompetbomen naar de vorm der bloemen. Tot deze familie behoort de in Amerika groeiende Catalpa met exotisch grote, bleekgroene bladeren. Men onderscheidt de Zuidelijke Catalpa Bignonioides met grote pluimen wit en paars gevlekte trompetvormige bloemen, die in vele tuinen groeit en de Noordelijke Catalpa Speciosa, een veel hogere boom met zeer duurzaam hout. De Zuidelijke Catalpa heeft men met succes in Nederland kunnen invoeren, één staat er o.a. in Baarn en één in een tuin in De Steeg. Er zijn ook hybride Catalpa's, kruisingen van Amerikaanse met Chine se soorten. De mooiste cultivar is Catalpa Bignonioides Aurea met goudgele bladeren. CATALPA De ideale plaats voor een Catalpa, zegt Hugh Johnson, is op een grasveld met ruimte en zon en beschut tegen de wind. In Indië groeien vele soorten van de familie der Bignoniaceae, hoge bomen, lage bomen en heesters. Een der hoogste bomen is de Radermachera Gigantea, de Bedali met zeer sterk en duurzaam hout. De meest bekende boom is de Spathodea Campanulata, de Spuitjesboom met oranje-rode bloe men. Vóór het opengaan zijn de bloemkelken strak gespannen van het vele water, dat zij bevatten. De kelk splijt aan de zijkant en dan ontplooit zich de bloemkroon. Een vrij lage boom van deze familie, die men vaak in de kampongs ziet, is Stereosper- mum Glandulosum, Kembang Poetih of Sekar Petak (Tuinbloem). Men laat er sirihranken tegen op klimmen. Oxylon Indicum, Kajoe lanang, Pa rang-parang, Woengli of Santi wordt in het pepergebied van Sumatra ge bruikt om peperranken tegen aan te leiden. Van het hout worden ook plan ken gezaagd. Een zeer bekende plant is Pyrostegia, die tot groot verdriet van Dr. L. van der Pijl door ons de oranje Stephano- tes werd genoemd, want, zegt hij, de Stephanotes, de Bruidsbloem, behoort tot de familie der Asclepiadaceae. De Pyrostegia werd in het begin van deze eeuw uit Zuid Amerika via Australië in Bandoeng ingevoerd door de heer A. Kerkhoven, landheer van de thee onderneming Ardjasari op de Zuide lijke helling van de Goenoeng Mala bar. Uit Australië bracht hij ook zaden mee van de Jacaranda, die in het heerlijk koude bergklimaat prachtig kon gedijen. Tot de meest bekende soorten van de familie der Asclepiadaceae behoort Hoya carnosa, wasbloem of porcelein- bloem, die uit Indië in Nederland in gevoerd een kamerplant is geworden. En Pergularia odoratissima of Boenga Tongkeng met haar fijn geurende geel groene bloempjes, die met rozen blaadjes en melati tussen de kabaja s en het ondergoed werden gelegd. Plantkundigen hebben liever de Latijn se namen, zegt Dr. van der Pijl, daar mee kan men overal ter wereld te- Diospyros Kaki recht. Maar de inheemse naam erbij zegt ons zoveel meer, dan herkent men de boom of plant meteen. Op school leerden wij van de planten om ons heen ook de Latijnse namen, maar altijd met de Maleise of alge meen gebruikte naam erbij, ook de families waar zij toe behoorden, zoals Allamanda Cathartica, die prachtige gele bloem, die tot de familie behoort van de Apocynaceae samen met o.a. de Vinca Rosea Kembang tembaga of Soldatenbloem. Cassia Alata, Ketèpèng tjina; Cassia fistula, Trenggoeli, de Indische Gouden Regen; Cassia Javanica, Trenggoeli wawang; Cassia Siamea, de Djohar, als schaduwboom geplant langs wegen en in koffietuinen en Caesalpinia Pul- cherima, Kembang merak, alle beho rende tot de Leguminoseae. Onze prachtige Flamboyant (Flame of the Forest), Poinciana Regia, behoort tot de Caesalpiniaceae, een onderfa milie van de Leguminoseae. De lieve Kembang sepatoe in allerlei kleuren en vormen, Hibiscus Rosa Si nensis behoort met de Waroe goe noeng, Hibiscus Similis en de Waroe laoet, Hibiscus Tiliaceus tot de familie der Malvaceae. SANDELHOUT Tot de familie der Santalaceae behoort Santalum Album, de Sandelboom, de Tjendana. De Tjendana djanggi heeft roodachtig hout, dat van de Tjendana In mijn artikel "Van Rozenhout tot Guitaar" in Tong Tong no. 8 van 15 november 1976 maakte ik een storende fout. Mevrouw J. van de Graaff-van Raalten uit Voerendaal was zo vriendelijk mij er op attent te maken. In mijn aantekeningen stond: Afrikaans Rozenhout, ook Ja caranda of Palissanderhout genoemd, is afkomstig van Pterocarpus Erina- ceus. Ik had enkele afbeeldingen van Jacaranda's in Zuid-Afrika, een feest van met lila bloemen overdekte bo men in de lente en ik schreef: De Jacaranda, Pterocarpus Erinaceus - Dit was fout, want de Jacaranda behoort tot de familie der Bignonia ceae. koening is geelachtig. Het wordt ver werkt tot geurige waaiers, bijouterie doosjes, wapengevesten en krissche- den. Door distillatie met olie ontstaat san- delolie, die gebruikt wordt in de ge neeskunde en in de industrie van par fums, badzepen en wierook. Het jonge hout van Pterocarpus Santa linus is bloedrood en wordt gebruikt als kleurstof in tandpoeders en zalven. De grootste handel in Sandelhout wordt gedreven met China, waar men het geurige hout gebruikt voor het vervaardigen van wierookstokjes, die op de altaren der Huisgoden en in de tempels worden gebrand. De Exocarpus latifolius, de Tjendana semoet of Tjendana kastoerie is een lage boom, waarvan het hout minder welriekend is. Vooral in de Molukken kwamen vele soorten Pterocarpus voor. Georg E- verhard Rumphius (1682-1702) heeft er verscheidene in zijn "Amboinsch Kruidboek" opgetekend. Pterocarpus mollis Rumph, de Lenggoea gaba-ga- ba of Lenggoea poetih; Pterocarpus Saxatilis Rumph, de Lenggoea kastoe- ri, wortelhoutboom. De vleugelachtige uitgroeisels aan het ondereinde van de stam worden tot schijven voor ta felbladen gezaagd. Prachtig hout met een mooie "kembang". Als het een maal gladgeschuurd is met daon ham- pelas blijft het voor altijd fijn en glan zend als zijde. Bij de familie der Ebenaceae werd reeds genoemd de Diospyros Tupru, het Bombay Ebbenhout. Ook in Indië is deze familie vertegenwoordigd. Een vrij hoge boom is Diospyros Aurea, de Tjaloeng mas. Van Diospyros pseu- do-Ebenum, de Kajoe Areng is het hout zeer gezocht voor krisscheden en gevesten. Diospyros Horsfieldii, de Kasemek is in Indië een lage boom, waarvan het hout weinig gebruikt wordt. De vruch ten worden echter graag gegeten. De Diospyros Kaki of Persimmon heeft men uit China en Japan in de koudere bergstreken en in Amerika ingevoerd. De Chinese soort heeft glanzend groe- lees verder volgende pag. 1e kol. onderaan 10

Tong Tong | 1977 | | pagina 10