REISBRIEVEN VAN BARTMAN (VII) BALI (vervolg) Gilimanoek. We kwamen er in het holst van de nacht aan. Je zou het plaatsje een beetje kunnen vergelijken met Pasirputih. Rommelig, een stenen gebouw, gaar keukens, toekang djoewal-djoewal, fruitstalletjes, hard meedogenloos licht van petromaxlampen, en lilines lilintelor asintelor asiiiiiin I I I We lieten Gilimanuk snel achter ons en reden Bali in. Van het land zelf zagen we natuurlijk niets; het was stikdonker. Af en toe kwamen we onderweg vrouwen tegen die naar de markt gingen. Op het hoofd torsend een met pisang of sa- joeran volgeladen mand; in de hoog opgeheven rechterhand een flakkeren de, spetterende obor. Hoe lang moes ten die vrouwen lopen voor ze op de plaats van bestemming waren? En toen we na een poosje achterom ke ken, zagen we heel ver weg nog het licht van de flambouwen waarboven een witte rookpluim Het begon al licht te worden toen we Denpasar binnenreden, moe en ge kreukeld. Een bad genomen en een gat in de dag geslapen. 's-Middags een wandeling gemaakt in de omge ving en met succes hardnekkige ver kopers van krissen en houten beeld jes van het lijf geschud. De volgende dag zou een aanvang worden gemaakt met de afwerking van het eigenlijke programma. Ik zal proberen alle plaatsen en be zienswaardigheden, die we in de loop van 5 dagen bezochten op een rijtje te zetten en er heel in het kort iets van te zeggen. Batubulan: Hier worden beelden ge maakt uit zandsteen (batu padas of paras) Celuk: Goud- en zilversmeden. Desa Mas: Houtsnijwerk. Hier staat het Adathuis. Bedulu: Olifantsgrot. Via Tampaksiring/Tirta Empul naar Pe- nelokan/Kintamani: Kratermeer-Gu- nung Batur en lahar. Sanur Beach/Bali Beach hotel. Muse- Vergeet vooral niet ook eens te kijken naar andere dingen dan genoemd in het programma. Dat oude menneke, hoedend een troep bebeks in de sa- wah, stok in de hand waaraan wappe rend een paar kleurige papieren lin ende reusachtige waringins, die gode zij gedankt en geprezen nog groeien op Baliga eens een wan deling maken in een kampoeng en lo pen tussen muren, die van boven af gedekt zijn met strookijken naar planten, die we zo goed van Java ken nenflamboyants met onvoorstel baar grote bloemtrossen en bougain- villa'sorchideeënik geloof dat nergens de klapperbomen zo hoog worden als hierBali? Bali is prachtig! Aan alles komt echter een eind. Ook aan deze tocht. Poelang. Na een ver moeiende reis waren we weer op onze basis terug: Warm, stoffig, druk Soe- rabaja. G. H. BARTMAN urn schilder Ie Mayeur. Artshop Ni Polok. Wij kennen Ni Polok, maar trof fen haar helaas niet thuis. Besakih: Tempelkomplex. Gianyar: Vleermuizengrot. Kuta Beach: De Hippies! Sangeh: Het heilige bos en de apen. Tanah Lot/Batu Bolong: Een tempel op een 100 meter hoge koraalrots. U ziet dat het nogal wat is. Ik per soonlijk vond het meest interessant: a) Het tempelkomplex bij Besakih, b) De Legong Besakih: Van de duizenden tempels, die op Bali staan is er een de heilig ste, n.l. een gebouwd op de helling van de berg Gunung Agung, dicht bij de desa Besakih in het landschap Ka- rang Asem. Je komt er via een zeer hoge en steile trap. Deze tempel is gewijd aan Ciwa, de goedgunstige en Moha Dewa (het Opperwezen). E^ns per jaar gingen de Balische vorsten ter bedevaart naar Besakih, waar zij ieder een afzonderlijke bid- en offer plaats hadden. De tempel ligt in de noord-oosthoek van het eiland. Legong. Ik geef alleen een impressie weer en zal het niet hebben over de geschie denis en/of betekenis van deze dans. Welnu dit, zonder te vervallen in een afgezaagde zegswijze: Een symphonie van kleur en beweging, uitgevoerd door volmaakt gebouwde, jonge Balische vrouwen in prachtige kledij welke volkomen in harmonie is met de entourage. Zie de fraaie kaïns, (Foto: Paul de Bont) de felrode kembang sepatu in het git zwarte haarBalische vrouwen dan sen de Legong. Iedere beweging van het trotse hoofd, de schouders, de handen, vingers en polsen, de armen, iedere pas of stap, deze souplesse is het resultaat van een strenge selectie en een nog strengere training en oe fening vanaf de prille jeugd. De hoog ste vorm van lichaamsbeweging en sierlijkheid is hier bereikt. Zij dansten de Legong en het is schitterend om te zien. (Foto: Paul de Bont) 15

Tong Tong | 1977 | | pagina 15