WEERZIEN MET SUMATRA Reisgidsen voor Indonesië Gewoon met ons tweetjes zonder te veel voorbereidingen dan alleen vlieg tickets, prikken en bagage, arriveer den mijn man en ik 13 juli jl. te Padang. Ik zou met U allen het gevoel willen delen, dat door je heen gaat als je voet zet op je geboortegrond! De vol gende dag vertrokken we per bus naar Sawah-Lunto, mijn stadje waar ik ge boren ben en dat ik sihds mijn 12e jaar nooit meer terug had gezien! Verge zeld van mijn herinneringen, een foto grafisch geheugen én de naam van iemand waarmee .mijn vader jarenlang op het Umbilinkantoor had samenge werkt. Hij heette Jamaludin, hopelijk was hij nog in leven? Doordat ik prompt het pasar-maleis weer sprak wist het dorp via de sopir al gauw wat deze twee blanda's hier kwamen doen. Zo verschenen opeens twee mannen: de een vertelde dat hij zich mijn vader heel goed herinnerde, de andere, een jongere man vertelde dat hij de zoon van de door ons ge zochte man was. Met tranen in zijn ogen vertelde hij dat zijn vader twee jaar geleden was overleden. Na deze emoties verwerkt te hebben, bood hij aan ons te begeleiden. Gevolgd door nieuwsgierigen verlieten wij de busterminal. Nieuw was de moskee bij de pasar voor mij. De oude pasar werd gesloopt, er komt een overdekte - ver telde Alex Jamal. Als in een droom liep ik verder de straat met de toko's door, rechtsaf langs het hotel waar destijds van Ee baas was, langs de Kath. kerk, links de straat waar ons huis moest staan achter de school. Ja hoor, alles stond er nog net zo! Leek het niet wat klei ner? Gauw langs de bijgebouwen naar de kali achter ons huis. "Precies hier- De prachtige klokketoren "Jam Gadang" in Bukit Tinggi (Fort de Koek), een gift van het Nederlandse Gouvernement. tegenover woon ik" zei Alex mij ver baasd aankijkend dat ik zo goed de weg wist! Terwijl wij nog wat stonden te kijken vertelde hij dat hij behalve politieman ook nog verpleger was. Als we omkijken, staat de hele schooljeugd in "onze tuin", met giechelende nieuwsgierige smoeltjes. Terug langs ons huis dat er ietwat verwaarloosd uitzag omdat het al een tijdje leeg stond en waar ze sinds een paar da gen een amateurzender geplaatst had den. Nu over het schoolplein, waarvan ik nu nog een foto met de 6e klas heb. Enkele namen weet ik nog wel: F. Wink, Tong Liem ...juf. Haagsma... Toen langs de soos waar menige bor rel werd gedronken... vanuit de slokan keken wij altijd wie er na een feestje dronken naar huis ging. Over de brug naar het plein waar het Umbilinkantoor natuurlijk nog steeds stond. Het plein was meer begroeid, keurig onderhou den. Het kantoor wit met zijn rode golfijzeren dak, stond er nog net zo met zijn toren die tenslotte tijd en Kantoor van de Umbilin mijnen in Sawah Lunto aardbeving getrotseerd heeft. Voor de ingang nu was een poortje met een dakje in Minangkabau stijl. Een automatisch opengaande deur ver schafte ons toegang; nadat wij een pasje ingevuld hadden en ik nog even papa's kamer had gezien, werden we door de huidige directeur ontvangen. Hij was zeer verrast te horen wat wij daar kwamen doen en bood ons prompt vervoer naar en onderdak in hun guesthouse aan. Weer straalde ons de charme en gastvrijheid tege moet! In het gezelschap van een paar stagelopende studenten gingen we richting zeefhuis. Terwijl ik daar liep schoten weer na men binnen: o.a. van de fam. Wijgers- gangs, hun huis zag er nog prachtig uit, evenals de andere huizen. Toen gingen we naar "boven", langs de vroegere gevangenis, nu politiekampe- ment naar Durian. In het voormalige huis van Slikker was de Umbilinmess gevestigd, daar genoten we van een zalige rijsttafel. Nog net voor zonson dergang konden we de ingang van de mijn bezichtigen, waar we ook nog van een prachtig uitzicht genoten. Op dat moment vroeg ik me af, waar Holland ook weer lag en ik voelde dezelfde Op het eiland Samosir, waar in 1949 nog niets te vinden was, staan nu prachtige bungalows in Batak-stijl. trots als voorheen: het voorrecht om in zo'n uniek plaatsje op zo'n prachtig eiland geboren te zijn! Op onze verdere omzwervingen langs Singkarak, Bukittinggi, Maninjau, de bustocht van Bukittinggi naar Danau Tobah, overal genoten we van de wilde schoonheid van de utan en de open glimlach van een gezond en tevreden volk. Ik hoop dat het toerisme dat met rust laat. Sumatra zou geholpen zijn met een juist gerichte ontwikkelings hulp! WILLY HOGERS-WYTHOFF Guide to Bali (Eng.) Een schitterend geillustreerde en uit gebreide gids, speciaal voor Bali. Een boek op zichzelf 25,porto f 4, Guide to Indonesia/Thailand/Singapore (Eng.) Illustraties, kaarten, etc. 19,50, porto 4, Papineau's Guide to Asean Lands (Eng.) Indonesia - Malaysia - Philippi nes - Singapore - Thailand. Rijk geïl lustreerd, alle informaties over hotels, bezienswaardigheden etc. 16,25, porto 4, Reisgids voor Indonesië (van Goor) Handig, klein en in het Nederlands 4,95, porto f 1,70 Op reis naar Indonesië, Dominicus (Ned.) Voor hen die Indonesië nog niet kennen. 17,50, porto f 4, Van Goors taalgids (Indonesisch op reis) De allerbelangrijkste woorden en zinnetjes in de Bahasa. Voor een op- frissertje in het vliegtuig. f 7,25, porto 1,70 8

Tong Tong | 1977 | | pagina 8