Indische Familienamen UITSTAPJES R OND YOGYA door D. A. Visker Genealogische inleiding tot de kennis van geslachten uit het vroegere Ned. Indië. Met index. 4,95 porto 1,70 BOEKHANDEL TONG-TONG Zeboe's aan de kust bij Baron. De dieren zijn gemuilkorfd, wat het die streek. Wie met een reisgezelschap weer te ruggaat naar het land van herkomst zal behalve Jakarta en Bali meestal ook de oude Sultansstad Yogyakarta aandoen. En daar zal hij met dat reis gezelschap ook de obligate excursies meemaken naar de Boroboedoer, de Prambanan, de zilversmeden van Kota- qede en enige batikkerijen in Yogya zelf. Maar voor wie zich enige dagen kan losmaken van dat reisgezelschap zijn er nog zovele andere objecten te zien en te genieten, dat ik de verleiding niet kan weerstaan er hier enige op te noemen. Allereerst, als U toch naar de Boro boedoer gaat, sla dan iets voorbij de papierfabriek van Blabag de weg in die over Selo in het zadel van Merba- boe en Merapi naar Bojolali voert. Vooral in de droge moesson aan te bevelen. Vanwege zijn prachtige pa norama's gewoonweg onvergetelijk. En als U van de Boroboedoer nu eens niet via de grote weg teruggaat naar Yogya, maar via de binnenweg aan de Westzijde van de Kali Progo, breng dan ook eens (ook als U niet Katho liek bent) een bezoek aan het Lourdes van Java, Sendang Sono. Hier werden 75 jaar geleden de eerste Javanen ge doopt en in de Meimaand rijden hier tientallen bussen heen, van Jakarta, Soerabaya, Bandoeng, kortom van ge heel Java. Buiten de Meimaand kunt U genieten van de woeste natuur, en komt U zo tegen Oktober of Novem ber, ja dan zijn de doerians rijp! Com mentaar overbodig. Ten Zuiden van Yogya kunt U een bezoek brengen aan de vorstengraven van Imogiri waar Sultan Agoeng be graven ligt en zijn nazaten van Yogya Langs de kant van de weg (Foto D. Geldorp) en Solo (het Solose hof links, Yogya rechts). En vandaar is het maar een kippenendje naar Parangtritis, ruig en woest. Met een vlot oversteken over de Kali Opak, en dan met een karretje of achter op een motorfiets door. Hier wordt elk jaar het mystieke huwelijk herdacht tussen de Sultan van Yogya en de godin van de Segoro Kidoel, de Indische Oceaan. Aan te bevelen is ook een uitstapje naar Koekoep en Baron, over Wono- sari, een tocht van ongeveer twee uur, door het kale Zuidergebergte naar de zuidkust. En let dan niet alleen op de woeste, droge natuur, maar ook op de armoede van de bevolking. En als ze een beetje veel vragen voor een klapper of een koekje, denk er dan aan dat ze het hard, heel hard heb- Kortom, als U in Yogya komt, waagt U zich dan ook eens op onbegane pa- (Foto: D. Geldorp) den, althans nog niet vóór U begaan door het reisbureau. Ik zal U gaarne teqen die tijd nadere inlichtingen ver schaffen, of belt anders recht streeks op mas Johnny Soenoe. Hij spreekt Nederlands, want zijn moeder is een Hollandse arts en longspecialis- te Hij heeft een taxibedrijf, Bengkel Dieng genaamd. Het strand bij Koekoep aan Java's woeste zuidkust 10

Tong Tong | 1977 | | pagina 10