NA DE SLAG Enige dagen voor het juni-nummer van Tong Tong verscheen maakte de re gering met geweld een eind aan de gijzelingen bij De Punt en in Boven- Smilde - te laat (voor ons) om nog te reageren op het einde van deze jam merlijke episode uit de geschiedenis van de betrekkingen tussen Nederland en zijn voormalige trouwste dienaren. Wij zijn nu eenmaal geen dagblad en dus in hoge mate afhankelijk van tech nische mogelijkheden. De in het juni- nummer verschenen aantekening was al afgedrukt en kon mitsdien niet van een onderschrift worden voorzien. Wij hebben lust noch behoefte op het drama, dat in de gehele wereld werd beschreven en besproken, terug te komen. Opnieuw verschenen bergen bedrukt papier met uiteenzettingen en commentaar. Wij hebben niet de illusie dat wij daaraan iets nieuws zouden kunnen toevoegen. Nog altijd ontbrak en ontbreekt de "oplossing" van het vraagstuk - integendeel. Misschien het enige lichtpunt in de duisternis van deze nauwelijks te omvatten tragedie is, dat thans het volledig falen van opeenvolgende Nederlandse kabinet ten, om te voorkomen dat een situatie (Vervolg: "Badaks Ujung Kulon") dit, nooit vast te stellen. Schenkel komt in zijn genoemd boek, op grond van gevonden sporen, op een aantal van 28. Volgens berichten van het World Wildlife Fund zou het aantal sindsdien zijn toegenomen tot maxi maal 50. Hoogerwerf schatte het aan tal lager dan de bovenstaande, mede op grond van het feit dat er nog steeds gestroopt wordt doordat de bewaking van het reservaat veel te wensen overlaat en lang niet zo ef fectief is als die onder het Neder landse bewind. Hoogerwerf overleed op 5 febr. woon achtig in Bakkum N.H. Ook op deze plaats gedenk ik hem in vriendschap, bewondering en dankbaarheid. Dr. Mr. H. F. W. LUIKING Noot van de redactie. J. C. Hazewinkel was destijds aan ons blad verbonden. Uiteraard niet als ja- als deze zou ontstaan, duidelijker dan tevoren is gesignaleerd. Intussen schreven een aantal bezorg de en bewogen lezers ons over de gebeurtenissen die achter ons liggen en over de perspectieven voor een mogelijke verbetering in de betrekkin gen. Enige van die brieven hebben wij rechtstreeks beantwoord; andere, die zich niet onderscheiden van die der briefschrijvers die het overkropt ge moed in de dagbladen luchtten, de poneren wij. Met bijzonder plezier heb ben wij een oproep om "alle kleurlin gen het land uit te zetten" in de prul- Iemand gedeponeerd. Wij hopen maar, dat deze oproep een kwalijke - maar dan ook bijzonder smerige - grap is. "Nu is de maat vol" zegt de - uiteraard anonyme - steller van deze smerige oproep. Nog altijd geldt: wie de goden ver derven willen, slaan zij eerst met blindheidofschoon naar onze me ning in dit geval de goden wel zonder voorbereiding aan hun vernietigende arbeid zouden kunnen beginnen, om het even of het de steller van de op roep ernst is of niet. Om te besluiten: de regering heeft de "oorlog" gewonnen. Laat ons bidden, dat zij de vrede niet verliestJHR. ger, maar als redacteur en beheerder van ons archief en bibliotheek. Met zijn kennis van groot wild en de natuur in het algemeen, heeft hij ons blad vele diensten bewezen. Dat hij zich vroeger "schuldig" maakte aan jagen was ons bekend, niet dat hij aangewezen werd als uitroeier van de rhinoceros. We hebben bovendien redenen om aan te nemen, dat in die tijd talloze jagers er met een onbelast geweten op losknalden, niet wakker geschud door een World Wildlife Fund of tot de orde geroepen door strenge wetten tot natuurbescherming. Laten we daar om onze gramschap maar bewaren voor de nu nog levende overtre ders, de steeds groter wordende zucht tot doden en geldmaken, zonder dat er zelfs maar van "jagen" sprake is. Wat allemaal niet wegneemt, dat ook wij het diep betreuren dat de rhinoceros op Sumatra uitgeroeid is. Redactie c^lerinneringen aan <Soekaboemi De geschiedenis van Soekaboemi; de hotels, scholen, de Politieschool. Her inneringen aan bekende Soekaboeme- laren, uitgaan op Soekaboemi en ge- meente-parkara's. Meer dan 150 briljante foto's van groot formaat en 3 plattegronden van Soekaboemi. Samengesteld door J. M. Knaud. Formaat van het album 20 x 30 cm., 132 pag. Prijs f 25,plus porto f 4, Verkrijgbaar bij boekhandel TONG TONG UPS EN DOWNS IN HET INDISCHE LEVEN door P. A. Daum Het eerste deel van de tweedelige roman van Daum, opnieuw gedrukt door de uitgeverij Thomas Eras, 't beste boek dat Daum ooit schreef, en dat hem een plaats bezorgde in de Nederlandse romanliteratuur van zijn tijd. Voorzien van een inleiding door Rob Nieuwenhuys. Verkrijgbaar bij BOEKHANDEL TONG TONG 24,50, porto f 4, HET LEVEN IN NEDERLANDSCH INDIË door Bas Veth Een boek dat in 1900 verscheen en dat de Indische gemoederen van zijn tijd aan het borrelen en koken heeft gebracht. Thans weer herdrukt bij de uitgeverij Thomas Eras, voorzien van een Inleiding door Rob Nieuwen huys. In zijn boek tekent hij een caricatuur van het toenmalige Indië en de In dischman, die al naar de aard van de lezer, zijn felle verontwaardiging of lachlust opwekt. Verkrijgbaar bij: BOEKHANDEL TONG TONG f 24,50, porto f 4, AMBON DOOR DE EEUWEN "Ambon door de eeuwen" verschenen bij de Uitgeverij In den Toren, van de hand van de journalist Ben van Kaam werd gescheven aan de hand van door de schrijver opgedane ervaringen en gesprekken met vertegenwoordigers van de Zuid-Molukse bevolkingsgroep op Java en Ambon. Het lijkt een goedbedoelde poging meer begrip te kweken voor het ontstaan van het Zuid-Molukse vraag stuk. Daartoe gaat de auteur in op de historische achtergronden die geleid hebben tot de problematiek: van de komst van de Portugezen in de Molukse archipel, de verovering door de Hollanders van Fort Victoria op Ambon in 1605, de opstand van Pattimura in 1817 tot en met de uitroeping van de republiek der Zuid-Molukken in 1950 en de nasleep daarvan. Afgezien van enige hier te lande gangbare cliché's betreffende het huidige staatkundige bestel in Indonesië, goed leesbaar geschreven. Het boek is uitstekend geillustreerd met reproducties van historische prenten en foto's uit moderne tijd. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong 16,90 plus f 2,75 porto. 17

Tong Tong | 1977 | | pagina 17