10 juli 1977 - 112 jaren Pa van der Steur WIE 1 WAT WAAR WANNEER Wie was Pa van der Steur? Johannes van der Steur werd op 10 juli 1865 te Haarlem geboren. Op 27 jarige leeftijd ging hij naar de "Oost" om de "Kolonialen te helpen in hun moeilijke bestaan: ze werden n.l. nergens in de Europese samenleving geaccepteerd. Hij vestigde zich te Magelang. (Midden Java). God had echter een ander doel met Van der Steur. Hij werd al heel gauw geconfronteerd met het leed van de vele wezen, die het gevolg waren van de toen heersende binnenlandse oorlogen. (Atjeh, Bali, Lombok, Bone etc.) Na de uitdaging van een "Koloniaal" met de woorden: "Wat doe je nu als Christen met deze wezen?", nam de ongetrouwde Van der Steur deze kinderen - de eerste vijf - bij zich. Zij noemden hem al gauw "Pa", een naam die de onderlinge band precies aanduidde. Pa overleed op 16 september 1945.. Hij had circa 7000 kinderen grootgebracht. Vele van deze kinderen hebben zich verenigd in de Bond van Oud Steurtjes, met als doel het werk van hun pleegvader voort te zetten, conform zijn wens t.w. "Niet mijn naam, maar mijn werk zij gedacht". Thans staat te Jakarta in Indonesië een weeshuis genaamd: Yayasan (Stich ting) "Pa van der Steur". In 1975 werd een nieuw jongenshuis geopend. Thans moet, om dringende redenen, een nieuw meisjestehuis gebouwd worden, daar het oude tehuis niet meer voldoet aan de gestelde eisen. Op 29 mei j.l. werd de eerste steen gelegd voor een nieuw kleuter- anex meisjestehuis. Daar de wachtlijst voor opname on aanvaardbaar lang wordt, is besloten over te gaan tot deze nieuwbouw, al hoewel de middelen er nog niet zijn. Pa was de eerste Nederlander, die op het eind van de 19e eeuw zich geheel voor het verweesde kind inzette, een fenomeen dat wij, westerlingen, pas bijna 100 jaar later leerden begrijpen en onderschrijven. Hij werd gedreven door de liefde voor zijn Heiland. Pa was een jongen uit het gewone volk! Hoe komt het toch lieve lezeressen en beste lezers, dat zijn naam en zijn werk nog steeds niet voldoende in Nederland bekend zijn? Aangepast aan de tijd gelden nu nog zijn oude regels: a. het noodlijdende kind te helpen. b. geen discriminatie, wel geloof in de liefde van de Heer. Deze volgorde hebben wij gekozen omdat u toch het gezegde kent, dat je bij iemand met een lege maag niet eerst aan boord moet komen met godsdienst? U zou ons streven - be halve als een voortzetting van Pa's werk - nog een combinatie kunnen noemen van kinder- Christen- en ont wikkelingshulp. Wij doen sinds 1929 en na de Japanse bezetting ons (on betaalde) best, maar alléén lukt het ons niet. Een Indonesisch gezegde luidt: "Gotong rojong" m.a.w eikaars lasten helpen dragen. Dat is wat wij u vragen! Vandaar dit dringende ver zoek aan U: Helpt ons, zodat wij de ouderloze en verlaten kinderen kun nen helpen". Wij bemoeien ons niet met politiek; wij willen hulpeloze kinderen een menswaardig bestaan bieden! Toen Pa nog leefde, vroeg hij aan de bevol king op zijn verjaardag hetzelfde aan tal munteenheden, als zijn levensjaren. Als wij met ons allen dit nu ook doen, dan stelt U ons in gelegenheid veel leed te verzachten. Ook kunt U eén kind voor Uw rekening nemen, door het symbolisch te adopteren. Wilt U hier meer van weten schrijf dan even aan het Algemeen Secretariaat van de Stichting Bond van Oud Steurtjes, Moreelselaan 33 te Eindhoven, (tel. 040 -11 10 81). Al Uw gaven kunt U storten op postgironummer 38343 t.n.v. Penningmeester St. B.O.S. te 's-Gra- venhage. Deze giften zijn mede aftrek baar van de belastingen. Er blijft niets aan de strijkstok hangen, omdat al het werk con amore wordt gedaan. Wij zouden graag meerdere kinderen ter plaatse directe hulp willen verle nen, maar dat kunnen wij alleen doen als U gehoor geeft aan onze oproep. Laten wij voortbouwen aan het enorme werk dat een groot Nederlander ons heeft nagelaten. Heeft U (de waarde van) 112 muntstukken??????? Pa's idee! Wij hebben er een traditie van gemaakt. Doe mee als U dat ook mooi vindt! Op onze eindvraag: "Gotong rojong", hopen we een hartgrondig: "Sangat, sangat saudara (ten zeerste broeder)" Deze nieuwe rubriek dient UITSLUITEND voor: Opsporing of informatie over personen. Bekendmaking van bijeenkomsten, reünies en alle NIET- COMMERCIËLE gebeurtenissen. Inlichtingen over diverse onderwerpen. Gratis aanbiedingen niet tegen geld of anderzins. Alle oproepen onder deze rubriek met duidelijke opgave van naam en adres. Voor abonnées en niet-abonnées geldt het tarief 5,per oproep/aanvraag. REDACTIE TONG TONG. EXTRA BEWIJSNUMMERS UITSLUITEND TEGEN BETALING I Wie kan mij vertellen waar ik was van 1942-1945 in Batavia. WWy Goossens, geboren 25-5-'39. Ik ben in die tijd ver zorgd in een gezin. W. Morel-Goos- sens, Bissch. Bekkersln. 1, Uden. N. Br. Tel. 04132 -6 22 47. te horen. DOET U HET Bij voorbaat van harte dank, mede na mens onze tegenwoordige wezen en al die anderen, die op een plaatsje staan te wachten. C. H. G. H. BRAKKEE Alg. Secretariaat/Hoofdbestuur Wie kan mij inlichtingen of het adres geven van de heer A. L. van Wijngaar den, zich noemende en tekende van Wijngaerdt en zijn zoon Leo van Wijn- gaerdt, gemobiliseerd 1941; vertrok ken vanuit Garut. Heeft gewerkt bij de Preanger bontweverij en Lindetevis/ Internatio. Berichten aan J. Keijser, Westeinde 32, Zevenaar, Tel. 08360 - 2 54 82. Gaarne het huidige adres van Pieter William Kick, Dir. eig. van het toen malig taxi-bedrijf Oteva. Gambir-Barat, Djakarta-lndon. Int.: E. Wolff, Voqel- plantsoen 61, Dieren. Gld. Tel. 08330 - 1 65 36. Wie helpt ons aan het adres van An neke Vink-Knaud, Dochter van Henri Knaud, vermoedelijk wonend in Aus tralië. Inl. aan Fam E. Knaud, Thor- beckeln. 107, Den Haag. Holland. Wie kan mij helpen aan de twee cou pletten van het Speenhoff liedje "Het laatste tandje" of heeft de muziek er van? Erg graag en bij voorbaat be dankt! Rita Schenkhuizen, 701 N. Con- lon ave, W. Covina. Calif. 91790, USA. 21

Tong Tong | 1977 | | pagina 21