Plukvrouwen op de onderneming Tambakan, in een theetuin die een maand tevoren een keprisan (tafelsnoei) heeft ondergaan, waardoor het plukvlak voor iedere heester op de- zelfde hoogte ligt. (Foto Pfaeltzer) 'n Geheel ander facet boden later de "tea-clippers'" die de thee aan bijzon dere populariteit bij de bevolkingen van Engeland en Amerika gaven. Téa-clippers waren op snelheid ge bouwde driemasters, die in voor die dagen ongehoorde snelheid uit-en- thuis voeren om in de thuishaven een lading thee af te zetten. Alras ontstond er een wedstrijd-element met enorme premies voor de schippers en onge looflijk hoge inzetten van de zijde van het amerikaanse en engelse publiek. Deze ontstellende grote gokkerijen hielden vele jaren stand, tot anno 1869 de vaart door het Suez-kanaal mogelijk werd en het stoomschip, letterlijk en figuurlijk, roet in het clipper-spel blies. Ik bood U in 't voorgaande slechts wat brokstukjes, hier en daar gelicht uit een boeiende thee-historie die ik onder uw aandacht bracht met de be doeling er op te wijzen dat de thee reeds grote afzetgebieden had ver worven en een toenemende consump tie mocht verwachten, lang vóór 't eerste product van de Preanger-fa- brieken zich in de strijd om de con sument kon mengen. In 1823 en latere jaren werden er, hoog in de bergen van Noordelijk Br. Indië (Assam, Manupure, Darjeeling), theebomen ontdekt van twaalf en meer meter hoogte. De Chinese theeboom werd in vrije groei maar 3 meter hoog. Het nieuw ontdekte type was veel forser, had een mooie opgaande vertakking, licht groen, mals, groot en breed blad. De jonge plant of één jarige zaailing, vormde na 't uitsnijden van de hoofdstam, een sterk, breed gespreid frame dat bij goed toegepas te snoei, een groot plukvlak op hand hoogte leverde. Mooier kon 't niet maarhet duurde toch nog tot 1835 alvorens de geleerden het er over eens waren dat de nieuw ontdekte theeboom wezenlijk, echt en werkelijk een "Thea Sinensis L." was. Hiermede begon in Br. India de race naar de assam-theecultuur. Voor Java zou het nog tot 1878 duren alvorens de eerste assam-theezaden in de Preanger uit gelegd konden worden. In Br. India waar men ons zeer belang rijk vóór was gekomen, waren inmid dels diverse machines uitgevonden voor de verwerking van het blad tot droog product. Maar nu gaan we weer terug naar Java. De snelheid waarmede de tro pische natuur de, in de gouvernements administratie "geboekte" ontginningen weer in bezit nam was verbijsterend. Toen het op verkopen aankwam waren er van de ongeveer 4500 ha hooguit nog 900 ha over. Nadat de theeplanters overtuigd waren dat met de Chinese theesoorten, de bereiding met handen en voeten en het roosteren boven een arang-arang vuur, geen product was te bereiden dat vergelijkbaar zou kunnen zijn met hetgeen Brits Indië aan Assamthee op de markt bracht, besloten enige van hen Assam-zaad te importeren. Te Moendjoel (Tjibadak) werden uit de eerste zending direct zaadtuinen aan gelegd en te Sinagar (Tjibadak) pluk- tuinen. Het waren vrij uitgebreide proe ven die prachtig slaagden. Tussen haakjes, van zaad tot pluktuinen vraagt ongeveer vier jaren. Zie zo, nu heb ik U zoveel over thee verteld' dat U theeboer zou kunnen worden en laten wij nu maar eens kij ken hoe de familie Holle en van der Hucht het maken. Laten wij beginnen met de vader van de zeven Holle's. Wij vonden hem te rug als administrateur van het parti culiere landgoed Bolang, gelegen in het distr. Djasinga op 25 paal van Bogor. Wij weten niet hoe dat land goed er uitzag, omstreeks de tijd dat de vader van de zeven Holle's er werkte. Bekend is dat hij na betrekke lijk kort verblijf aldaar kwam te over lijden. Wij beschikken wel over gege vens betreffende het pand per einde 1929 en daarvan vermelden wij, dat het particuliere landgoed Bolang toen behoorde tot de boedel van: wijlen W. A. Baron Baud. Oppervl. was 31.093 bw, cultures: 3231 ha sawah's, 2176 ha rubber, 1208 ha thee, 230 ha oliepal- men, 10 ha klappa en 1,5 ha theezaad- tuinen. Adm. W. Halewijn, adj. adm. H. C. Campagne, employé's: E. Schmidt, F. C. R. Gezel en R. A, H. de Kroes. TASSF' (slot volgt) WASPADA "Waspada", nu als aanduiding van de geboorteplaats van mijn Moeder, Ma ria Augusta Horster, te lezen op haar graf in Veenendaal. Zij heeft ons kin deren dikwijls verhalen gedaan van haar jeugd in'Waspada en haar school tijd in Garoet waar ze in huis was bij de fam. Meijer. Wat kon ze daarvan met veel liefde vertellen. Van de zor gende oma Meijer en opa voor wie de kinderen veel respect hadden. Naar haar verhalen te oordelen voedde opa z'n kroost nu niet bepaald op volgens het dr. Spock-systeem, maar streng, zoals een goed huisvader dat in die tijd deed. Eens mochten mijn broer en ik met onze moeder in het grote huis komen logeren. Behalve de enorme tuin is als een onuitwisbare herinnering ons bij gebleven: de zeer ruime wc's met vele goed gevulde boekenkasten! Dit alles is nu verleden tijd, maar de verhalen over pioniers als de heren Holle en Meijer zullen nog wel geslachten lang in de familieverhalen voorkomen tot we helemaal "djadi blanda" zijn geworden en Indië voor ons nage slacht alleen een toeristische klank heeft. Hr. van Goens heb ik in Bandoeng nog meegemaakt als jeugdig verslaggever- tje bij één of ander krantenconcern. Nu zitten we in Negeri-koud, niet ge nietend van een frisse Garoetse plens bui, maar kleumend van de zoveelste regendag. GUUS DINSBACH-MULLER HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43 tel. 04406 - 4 03 18. Riant uitzicht op het Geuldal doet denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan. Met dieet-patiënten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Prijzen per persoon en per dag; Incl. be diening en B.T.W.. Logies met ontbijt f 20,p.p.p.d. Half pension f 30,p.p. p.d. Kamer met douche en toilet, logies met ontbijt f 30,— p.p.p.d. Kamer met dou che en toilet half pension f 38,p.p.p.d. 31

Tong Tong | 1977 | | pagina 31