HERINNERINGEN Ik werd bijzonder getroffen door het artikel van de Heer Rijklof van Goens in no. 16 "Het onvergetelijke huis". De reden is dat ik dit huis nog voor me zie, daar ook ik daar een jaar lang (1917) gewoond heb met mijn Vader en Moeder en jonger broertje. De rivier, door de Heer van Goens genoemd, was de Tjimanoek, die, voor al in de regentijd, wild stroomde. Even als de heer Van Goens liep ik naar school aan de aloon-aloon, op de te rugweg naar huis meestal met de schoenen, aan elkaar geknoopt om mijn nek. We hadden nogal eens vechtpartijen met de Indonesische jongetjes van de school naast de onze. Ik herinner me ook, dat we een kort- harige Afghaanse windhond (Saloeki) hadden, waarmee ik 's middags ging wandelen, samen met een aapje dat onafscheidelijk van hem was en altijd als een jockey op zijn rug zat. Zodra er een gevecht met andere honden dreigde vloog het aapje de eerste de beste boom in en kwam pas naar be neden nadat de "confrontatie" afge handeld was. E. G. FRANGENHEIM ANTWOORD AAN SI PATUT In Uw blad van 15 mei 1977, stonden twee artikelen, één over Djambul Mon- jet en het andere artikel ging over "een verloren paradijs". Het laatst ge noemde artikel eindigde (onder NB) met vragen. Ik zal eerst beginnen met de vragen te beantwoorden en dan overgaan naar de Cashew nut. Van het vruchtvlees van een advokaat (Persea) kan men geen jam maken en beslist niet door het te koken. De vruchten van de Persea familie be vatten grote hoeveelheden phenolen en naphtaleen derivaten die door zuur stof (lucht) geoxideerd worden. De oxidatie producten hebben hele ande re eigenschappen dan de oorspronke lijke stof. Bruikbaarheid van de oxi- daproducten is gelimiteerd. Er zijn zg. anti-growth factors uit gemaakt. Nu komen deze phenolen en naphta leen derivaten niet alleen in de advo kaat voor maar in nagenoeg alle vruch ten (planten). Bij de meeste eetbare vruchten (vruchtvlees) zijn bovenge noemde chemikaliën alleen in kleine hoeveelheden aanwezig. Bijt maar eens in een appel of snij door een banaan en laat het even staan. Het wordt bruin, soms zwart, dat zijn de oxidatie producten. Een ander goed voorbeeld is de zogenaamde Chinese of japanse lak. Dat (rode) glimmende harde materiaal is het resultaat van een oxidatie produkt. Nu ik toch eenmaal bij de lak ben te recht gekomen, ga ik verder. De boom waar die lak uit gewonnen wordt, bevat een phenool die ver want is aan het gif (phenol derivaat) o-yx van de Amerikaanse poison oak. Het zelfde soort gif vindt men ook in de Djamboe Monjet (Anacardium). Even een anecdote, uit de Cashew plant werd tijdens de oorlog een lak gewon nen om insulaties te maken in vlieg tuigen. Helaas heeft men het goede materiaal moeten laten schieten want de reparateurs hadden vaak dagen jeuk. De rode urine die door het eten van bieten wordt veroorzaakt is een aardig fenomeen, maar daar zal waarschijnlijk niets mee gedaan kunnen worden. Onder P.S. schrijft Si Patut over pa pain en kedele. Helaas moet ik hem hier even op de "plaats" zetten. Geen van deze produkten werd geminacht. Ja, wij westerlingen (Europeanen) had den er nooit van gehoord. Zo was het met de advocaat, die al door de Inca's gecultiveerd werd en niet te vergeten de mangga. De kedele was wel be kend bij de chinezen, toen wij nog nomaden waren. Om even verder te gaan over dit pro bleem van planten en vruchten. Het is vaak de onwetendheid (onwillend- heid) van de mens dat bepaalde eet bare vruchten of planten verwaarloosd worden. Weet U bijvoorbeeld dat de mangistan als de beste (lekkerste) vrucht wordt beschouwd door mensen die die vrucht niet eerder gegeten of gezien hebben? Toch probeert men die boom of de vruchten niet op de wereldmarkt te brengen, maar wel ap pels. Een ander voorbeeld Zostera Marina (een graansoort) zoals de naam al zegt, groeit in zeewater. Wat wil je nog meer? Wie heeft echter, zo een plant ooit gezien? J. N. A. VAN BALGOOY ENKELE OPMERKINGEN NAAR AANLEIDING VAN HET GIJZELINGS DRAMA Wij vragen ons af: krijgen de gegijzel den van Smilde nu ook niet hun back pay", hun 3 weken achterstallige sa laris? Zoals de duizenden Nederlandse oorlogsslachtoffers uit Indonesië? (3'/2 jaar). En moeten de gegijzelden nu ook hun "delegatieschulden" terugbetalen, d.w. z. de voeding die gedurende de gijze ling door de overheid verstrekt werd? Zoals zovelen uit Indonesië, wier ge zin gedurende de oorlog door de Ne derlandse Staat werd onderhouden? Ja't is wel waér wat u denkt: haal dat nou maar niet meer op, dat is al 30 jaar geledendat geldt nu niet meer, want nu hebben we andere opvattingen! Welnu, waarom dan nu ook niet het achterstallige salaris uitbetaald aan de in de japanse oorlog gedupeerden uit Nederlands Indië? Onze bewindslieden hebben nu toch bij herhaling te kennen gegeven dat Nederland een "rechtsstaat" is! Doet dan ook recht Ir. ZENO SALVERDA TJAKRA - TJIKRI Wat ik erg graag zou willen, is iets meer te lezen over kleine bomen die in Atjeh de vreugde van onze meisjes jaren waren. Het gaat om de "tjakra- tjikri" (Lat. Melia Azedarach), Het ver baast me zo, dat bijna niemand zich die verrukkelijk geurende bloemen, zacht paars en het hele jaar door over vloedig bloeiende, herinnert. Ook vond ik ze nooit in een Indonesisch tuin- boek. Zijn er lezers die er een afbeel ding van hebben en er meer van we ten. Zouden de melia's hier in Holland kunnen groeien? Nu ik u toch schrijf, vraag ik me af of u me de herkomst en de betekenis van twee eigenaardige monumenten in Koeta Radja zou kunnen vertellen. Griezelende, maar genietende, slopen wij als kinderen rond in een soort na gemaakte "berg", vol gangen en gale- rijtjes, en klommen ook over een muur die alleen een ruimte, zonder iets erin, omsloot. We hadden het gevoel of we iets deden dat niet mocht en durfden ook niet aan onze ouders bekennen, wat we uithaalden. De bouwsels in trigeren me nog steeds. Wie kan er meer over vertellen? Mevr. TINBERGEN LEVE DE FLES! Het is niet erg belangrijk, maar wel een bewijs dat sommige Nederlanders toch wel iets willen leren van "vreem de" gewoonten. Eén mijner vrienden die na de oorlog in Indië arriveerde leerde daar de gewoonte zich "met de fles" te reinigen na zekere hande lingen. Hij was daar blijkbaar aan stonds overtuigd van het nut van zulk een operatie, want toen ik onlangs met hem een wandeltocht maakte (in Ne derland) bleek in zijn rugzak ook een fles onder de bagage te worden mee gevoerd. Voor onderweg! Ook ande ren blijken, als ze de flessenbatterij in onze kamar ketjil hebben opge merkt, geinteresseerd! Pr. (Naam bij de redactie bekend) PILS N.a.v. de stukjes over de botol tjebok in Tong Tong nr. 20, kwam me ineens weer een leuk voorval in herinnering. Ik had een tijdje geleden een Holland- flees verder volgende pagina onderaan) 4

Tong Tong | 1977 | | pagina 4