I^ig ^jgj§gj| 11 dingen waren van d'e BOEKBESPREKING Poirrié TWEE INDISCHE KLASSIEKEN Bij de Uitgeverij Thomas eri Eras in Den Haag zijn twee Indische klassie ken in herdruk verschenen: P. A. Daum's "Ups en Downs in het Indi sche Leven" en Bas Veth's "Het leven in Nederlands-lndië" - beide herdruk ken dus van typische fin de siècle lite ratuur uit en over Indië. Daum behoe ven wij niet te introduceren. Na jaren in het schemerduister van de koloniale literatuur te hebben vertoefd kwam deze journalist, die zijn romans met een los handje neerschreef in het na-oorlogse tijdperk tot nieuw leven. Het is verbluffend hoe eigentijds Daum's geschriften, die toch alle meer dan driekwart eeuw oud zijn, zich thans voordoen. Langzamerhand zijn de voornaamste romans van Daum nu al wel in herdruk verschenen en zeker niet alleen tot genoegen van hen, die zich het oude Indië herinneren. "Ups en downs" noemt Rob Nieuwen- huys in zijn inleiding de beste roman, die Daum schreef (althans het eerste deel van die roman en daartoe be perkt zich dan ook deze uitgave). Zij zal, dunkt ons, ook nu weer een uit gebreide lezerskring trekken. Van geheel andere aard is de befaam de afrekening met de Europese maat schappij in Indië, die omstreeks dezelf de tijd als Daum's roman verscheen. Een geniale scheldpartij op het leven (Vervolg "Brieven over se vriendin te logeren, die me aanbood om de W.C. schoon te maken. Ik nam dat aanbod met beide handen aan. Toen ze met de boel klaar was, vroeg ze me wie er zoveel pilsjes op 't toilet dronk. Ik begon toen hard te lachen, daar er geen straffe drinkers in huis waren. Ze had de flessen plichtsgetrouw uit de W.C. buiten de deur gezet! INE KLEINHOONTE VAN OS VICHY In elk hotel waarin Tjalie en ik destijds in Parijs logeerden, hadden we de ge woonte altijd een flesje Vichy naar de kamer te nemen. Nadat het leegge dronken was, deed het natuurlijk dienst. In een van die hotels zette het kamermeisje iedere ochtend steevast weer een volle fles op de kamer. Erg attent van haar, temeer omdat ze, hoe we het lege flesje ook verstopten, ze het altijd weer vond. Ons Frans was nu niet dusdanig om vlot te kunnen vertellen waar het om ging. Maar sindsdien konden Tjalie noch ik Vichy- water meer zien! LILIAN in Indië, een karikatuur, maar éèn waarin men (zoals Rob Nieuwenhuys in zijn inleiding zegt) toch voldoende juiste trekken herkent om haar in hoge mate prikkelend te doen zijn. Veth's vernietigende schets van de koloniale Europeaan ontketende bij het verschijnen een storm. Verdedigers van Veth en tegenstanders gingen el kander bijna letterlijk te lijf. Het zou de moeite waard zijn te weten, wat de tegenwoordige generatie In dische mensen, die nu in Nederland vertoeft, denkt van dat toenmaals zulk een stof opwerpend boek! Wie van onze lezers helpt ons met een "moder ne" reactie op deze zo fel omstreden schets van het Indisch-Europese leven rond de eeuwwisseling? Wie ons de naar onze mening interessantste re actie op Veth's boek zendt, zenden wij een bescheiden beloning voor zijn of haar moeite! J.H.R. Beide boeken zijn door de uitgever Thomas en Eras zeer fraai uitgevoerd in glanzend kunstdrukpapier en een duidelijke grote letter. Factoren die het leesgenot zeker zullen verhogen. Onprettige gevoelens, voornamelijk onder het lezen van Bas Veths smaad schrift, liggen zeker niet aan de druk! "Het leven in Ned. Indië", Bas Veth. Genaaid 24,50. Gebonden 29,75 "Ups en downs", P. A. Daum, genaaid f 24,50. Gebonden 29,75. Porto 4,per boek. Bij 2 exempla ren 5,porto. BOEKHANDEL TONG-TONG "Als we wisten hoe we vuur moesten maken, konden we hem mooi bakar". mmminimin«niiMimiiiHPiiiim die je bij een plaatje als dit een warm gevoel geven. Geen opzienberende gebeurtenissen, gewoon dingen van de dag. Een vertrouwelijkheid, een intiemheid met mensen en dingen in je omgeving die iemand, die niet ge leefd heeft toen, niet kan begrijpen. De geur van de ochtend en de verse sajoeran die de langanan komt bren gen. Het gemoedelijke kiezen, keu ren en tawar, de grapjes over en weer. De bescheiden stem van kok- ki die een suggestie doet, terwijl ba boe zich met sinjo ketjil bezighoudt. Zoals mevrouw van Veen die ons deze foto zond schreef: "Zo gezel lig, zo intiem het vertrouwen in elkaar bij die dagelijkse beslommeringen. Wat zijn we in deze tijd arm, ondanks het feit dat we onze nek breken over de electrische hulp in huis 5

Tong Tong | 1977 | | pagina 5