\tr Sengon (II) AURORA TRAVEL SERVICE B.V. 13 Bij het lezen van het artikel over de Sèngon of Regenboom, begon ik zacht te grinniken. Ik dacht terug aan de tijd, dat ik voor mijn dienstplicht opkwam bij de Kon. Ma rine te Soerabaja, dat was in 1934. Wij werden voor de eerste militaire vorming gelegerd in de Marine Kazer ne Goebeng en ontvingen instructies van de mariniers. Eens per week moes ten wij 's ochtends om zeven uur aan treden in het grijs-groen voor infanterie exercitie te Karang Mendjangan, te genover het nieuwe C.B.Z. Al heel vroeg marcheerden wij met het ge weer op de nek - pardon, het geweer over en de bajonet opgestoken, met slaande trom de kazerne uit. Naar men zegt, had de Marine het voorrecht door de stad te marcheren met opgestoken bajonet en slaande trom. Wij vonden dat maar la-la, als dat een voorrecht moest voorstellen, soedah, la-maar, deze. Je perste - marineuitdrukking voor lopen - je het apelazerus in de gloeiende zon. Maar goed, wij marcheerden net echt naar Karang Mendjangan. Onderweg, langs één van de Embongs, groeiden langs de weg regenbomen. Waaibomen noemden wij ze. Ze vielen bij harde wind vaak om, vandaar. De weg was bezaaid met de niet zo kleine pitten en zo vroeg op de dag, was het asfalt- dek nog hard. Trapte je met een dreu nende militaire pas op een pit, dan (Vervolg: "Nogmaals Sengon I") iets goeds van te maken. En als je de gunung Wedon ziet, rechts, dan ben je dicht bij Lawang, het vriendelijke bergplaatsje met een gekke sky-scraper. Zondags vroeg gaat de gepensioneerde meneer met zijn vrouw naar het lieve, kleine en witte kerkje, schuin tegenover het sta tion. Het staat er nog steeds. Te midden van slanke koningspalmen. Hij is gekleed in een witte, goed ge steven djas tutup, witte helmhoed op en draagt witte, linnen schoenen, wan delstok met zilveren knop in de hand. Zijn vrouw houdt een kleurige parasol boven het 'hoofd, om haar teint te be schermen tegen de op dit vroege uur al warme zonnestralen. Daar gaan ze, twee keurige, degelijke mensen, die na een leven van hard werken nergens anders willen wonen en later sterven als hier: in hun geliefde Lawang. Na Lawang, het hoogste punt van de rit, gaat het weer omlaag naar Singo- sari. Langsep meneer. Langsep en klengkeng. Maar als je van Hindu-oud- heden houdt, neem dan hier een dokar naar desa Kendedes. Daar staan een prachtig tempeltje en twee stenen tem pelwachters. Zeer aan te bevelen er naar toe te gaan. U zult er geen spijt van hebben. (Foto: T. H. v.d. Sloot) kreeg je door de kopspijkers onder de schoen een rolschaats-effect. De pit gleed onder de schoen over het wegdek en je zeeg met een doffe klap tegen de wereld. Het geweer met ba jonet werd levensgevaarlijk voor de man achter je, die verschrikt opzij sprong. De gevolgen waren voor het gelid dessastreus en de troep werd in een mum een bende, tot wanhoop van de sergeant-instructeur, die braaf stond te tellen: links-rechts, twee-drie- vier. Wij hadden een sergeant, die in agitatie zijn dorpsdialect gebruikte bij het schelden. Deze brave borst ver stond het ons toe te brullen, dat hij ons bij Jezus onder de tafel zou schop pen. Wat hij bedoelde, was zelfs bij diep nadenken, niet duidelijk, maar het verhoogde wel de vrolijkheid bij het individueel vallen, wat blijkbaar niet des sergeant's bedoeling was. Valt verder nog te vertellen, dat na Blimbing? Hier moet je er-uit, als je wilt gaan zwemmen in Wendit. En na Blimbing ben je op de plaats van be stemming: Malang. G. H. BARTMAN Betekenis der woorden: Padi rijst in aar; sawah nat rijstveld; londo hollanden bangsat schurk; tjilaka ongeluk; saja poenja salah het is mijn schuld; kentongan een hol blok hout om op te slaan voor sein, uur alarm; denda boete; petis garnalenextract; kroepoek udang toespijs bij rijsttafel; udang garnaal; kepiting grote soort zeekrab; bandeng asep gerookte soort zilverharing; banteng Bos; Sondaicus het wilde bosrund; korreket croquet; sedep-malam geurige witte bloem, ook wel genoemd soendel malaml; konang vuurvlieg; tjikar vrachtkar; sapi's koeien (trek); tembelekanstruiken struik achtige, fijngedoornde heester in verschil lende variëteiten; pabrik gula suiker fabriek; gunung Wedon de berg Wedon; Een "wedon" is een spook in wit lijkgewaad of in de gedaante van een wit schaap. Heeft het woord WEDON iets te maken met "Wedi" (bang) of Memedi (spook)?; Lang sep of langseb een ronde, kleine eetbare vrucht met een frisse smaak; Klengkeng een door de Chinezen ingevoerde vrucht met een fijne smaak. de oefening de muziekkapel ons op wachtte. Wij marcheerden dan com pleet met tamboers en pijpers en de muziekkapel door de stad. Onze com mandant had de gewoonte om op Toendjoengan, waar in Tutti-Frutti een dames-orkest speelde, de muziek in te zetten. Hij groette dan militair met de sabel, maar wij vonden dat wel o- verdreven. Tenslotte was je doodop van de compagniesschool in de zon en had er geen boodschap aan, als de commandant een vriendinnetje wilde groeten. Wij vonden dat een typische mariniersstreek, van zo'n vetlap kon je alles verwachten. Waren de 2 maanden om, dan werd je geplaatst aan boord van zo'n slordig duizendtal tonnen strijdbaar ijzerwaar, wat men een oorlogsbodem pleegt te noemen. Wij waren geen vetlappen meer, wij waren zeelieden. BE-ER. |lllllllll!lllllll!lllllll!lllllllllllllllllllll!lllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllnilll| Aurora Travel Service b.v. kan, 1 als Indonesië-specialist bij uitstek, 1 uw droomreis tot werkelijkheid maken. Ontdek de sfeer en de charme van bestemmingen in het verre Oosten als de Filippijnen, Hongkong, I India, Japan, Singapore, Sri Lanka, Taiwan of Thailand. Ook voor bestemmingen in Amerika, I Canada, Australië, of Nieuw Zeeland, kunt u bij ons terecht. Aurora Travel Service b.v. staat voor individuele vakantiereizen (geen| massatoerisme) zakenreizen een puur persoonlijke aanpak: wij bespreken voor u plaatsen! bij die luchtvaartmaatschappij die voor üw reis het meest in 1 aanmerking komt (bijv. KLM, J Garuda, Qantas, Singapore Airlines, Thai Airways, Lufthansa! en Japan Airlines.) complete service (reisverzeke-f ringen, hotelreserveringen, visabemiddeling). Management: Ans Fanggidaej-Jongkind Wim Simon Kantooruren: maandag t/m vrijdag 09.00-16.45 uur zaterdags 09.00-12.00 uur| Clauskinderenweg 28 Amsterdam - Osdorp 1018 j Tel. 020- 19 93 77 19 93 96 illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIlI

Tong Tong | 1977 | | pagina 13