TOKO MAS INDONESIA (Nahasa B V.) Onmiddellijk werd overgegaan tot het vieren van het vletje. De davids wer den naar buiten gedraaid doch toen het vletje halverwege was gevierd lie pen de touwen in de takels vast. De vlammen sloegen intussen reeds om de broekspijpen van degenen, die met het vieren van de vlet waren be last. Er was geen tijd meer de zaak te klaren. Er stond niets anders op dan "overboord springen". Met de reddingsgordels om bleven de drenkelingen in de buurt van de "En- deh", die nog geruime tijd met ge regelde tussenpozen door de Jap werd beschoten. Daar de granaten de "En- deh" alleen boven de waterlijn raak ten, brandde het vaartuigje wel uit, doch het zonk niet. Telkens als een granaat in zee terecht kwam en ont plofte, was dat voor de drenkelingen een rot gevoel, daar de optredende trilling zich door het water voortplan tende en tegen het lichaam van de drenkelingen optornde. Reeds bij de eerste voltreffer, toen de "Endeh" nog op volle kracht voer, waren enkele leden van de crew over boord gesprongen. Naderhand werd uit dit groepje wel geschreeuw ge hoord, maar daarna ging elk contact met deze mensen verloren. Bij het aanbreken van de dag werd "appel te water" gehouden. Van de officieren waren op het "appel" niet aanwezig Hooft, de Jong van Beek en Donk en Wijnmalen; van de beman ning mankeerden ter Peltwijk, Pesch, Heymans, Chatelain, Jans en Franken. Het Japanse eskader, dat nog aan de horizon werd waargenomen, naderde wederom. Van het vliegkampschip, een mooi mo dern type, stegen vliegtuigen op ver moedelijk op zoek naar onderzeeërs. Ettelijke malen werden boven de dren kelingen duikvluchten uitgevoerd. Zo als milicien-kwartiermeester Tjaden in zijn oorlogsdagboek vermeldt werd niets anders verwacht dan dat de Jappen zouden mitrailleren, doch ge lukkig bleef dat uit. Omdat intussen het vliegkampschip nog steeds dich terbij kwam, veronderstelden de dren kelingen dat zij door dit schip opge pikt zouden worden, doch ziethet vliegkampschip opende het vuur op het nog immer drijvende wrak van de "Endeh", in de omgeving waarvan de drenkelingen zich ophielden - hun e- nige houvast. Na vijf schoten zonk het wrak. De bemanning van één van de torpedobootjagers maakte keurig front en bracht het saluut, vermoedelijk als laatste groet aan hen, die gingen ster ven (de drenkelingen) - de bekende Japanse hoffelijkheid. Daarna voer het eskader weg. Tjaden schreef bij te rugdenken aan dit moment "het was het enige moment in al die jaren, dat ik alle hoop op verder leven heb laten varen. Een dag tevoren liep ik nog vol moed en idealen op Batavia rond en nu was het einde daar. M'n gedachten gingen terug naar 't leven, dat ik in Indië en Holland geleid had - een H. Rutgers, 2e officier bij de Gouvernements-Marine soort opmaken van de balans - en naar de familie in Holland, hoe die het op dat moment zou maken." Tegen de middag was het Rutgers, die heel ver weg een stuk wrakhout zag drijven, daarheen zwom en tot de ontdekking kwam, dat het stuk "wrak hout", het vletje van de "Endeh" was. Vermoedelijk waren nadat het scheep je verlaten was de takels doorgebrand en was het vletje in het water geval len. Ondertussen werd ook gevonden het reddingsvlotje van de "Endeh" met daarop Overste de Jong van Beek en Donk en militie-matroos Heymans. Heymans zat reeds op het vlotje toen de Overste vroeg of hij erbij mocht komen. Heymans, die bevestigend ant woordde, hield daarbij de volgende toespraak: "Ik zie dat U een hoge Officier bent, maar we zijn nu beide schipbreukelingen; samen moeten we ons zien te redden en dus is het rang verschil enigszins weggevallen. Mag ik me voorstellen, mijn naam is Hey mans, militie-matroos". Een ander gelukkig toeval was, één van de overlevenden nog steeds met een helm op z'n kop rondzwom. Dankzij de helm kon het vletje leeg- gehoosd worden, doch eerst moesten enkele gaten, veroorzaakt door inge slagen granaatscherven, zo goed mo gelijk worden gebreeuwd. Na enkele uren van hard werken konden de 17 drenkelingen zich in het vletje hijsen, dat bestemd was voor 10 personen en nog aardig bleek te lekken; daar za ten ze dan 17 fors gebouwde mannen als haringen in een ton; het dolboord kwam daarbij nauwelijks 15 cm boven water te liggen. Het was gelukkig mooi weer. Telkens moesten twee man constant op leven en dood hozen en werden twee man aan het roeien gezet. Op de plaats van het onheil werden nog drie klappers gevonden, waarvan er één rot bleek te zijn; dat was op dat moment de gehele victua lie-voorraad. Er werd een noodzeil van kleren gemaakt met een paar stuk ken bamboe als mast. Intussen werd koers gezet naar Java. Het "Zuider kruis" was een groot deel van de nacht boven de kim. Bij de navigatie gaven de nuchtere en zakelijke op merkingen van Rutgers steeds weer de doorslag. Zo begon maandag, 2 maart met een vaartje van ongeveer 2 mijl de over steek van de Java Zee; 17 menselijke lichamen op een kluitje. Dinsdag de zelfde omstandigheden, Vischer met een granaatscherf in z'n voet; Hey mans met een scherf in zijn linker zit vlak. En de zon bescheen dit kluitje mensen, dat zich niet kon verroeren, op onbarmhartige wijze. Af en toe na men deze mensen om beurten een duik in het water voor enige afkoeling. Woensdag nog steeds een ieder in dezelfde houding, zowel 's morgens als 's middags en ook 's nachts. F. C. BACKER DIRKS t(wordt vervolgd) Indonesisch Juwellersbedrljf Diamantair - lid v.d. Diamantbeurs. JUWELEN 22 KARAAT GOUD GEZETTE BRILJANTEN Ringen: marklesrlngen, 13, 18, 20, 26 briljanten. Elisabeth model 23 bril janten. Slagrlngen rozet, rljringen, fantasie etc. Armbanden Stijve armbanden met een, twee, drie rijen briljanten, ster model, rozet model, slangarmbanden etc. (ook verkrijgb. schakel model). Markieshangers: Druiventros, ati, wadjik, peer, rozet etc. Markiesoorknoppen: eensteen tjengkeh model, ster model, rozet etc. NIEUW: 22 KARAAT EN 24 KARAAT GOUDEN SIERADEN RingenKronchongrlngen, trouwringen, ringen met echt robijn, saffier, Jade (glok), smaragd en CATS EYE. Verkrijgbaar losse stenen, biduri pandan. Halskettingkalung model padl, terate, bidjl ketimun klassiek, blokjes etc. Hangersmalnan met edelstenen, grote ronde hanger met Chinese letter, ati, anker munt (ringgit mas), Kruis Kuku matjan vishangers etc. Oorknoppen met of zonder steen, tjengkeh, kriool, Shanghai clips peppers etc. Armbandengrote brede Sriklt, rantai, pllntlran, muntarmbanden, kronchong, tractor armbanden, slangarmbanden etc. DOOR EIGEN IMPORT EN FABRIKAAT: 30-40% LAGERE PRIJZEN Amsterdam Oud Zuid - Albert Cuypstraat 142 - Telefoon 020-71 87 28 na 17.00 uur telefoon 020-72 16 28. 19

Tong Tong | 1977 | | pagina 19